Jerzy Skolimowski zaszył się na Mazurach. "Mieszkanie w lesie jest wielką lekcją życia"

Jerzy Skolimowski
Mazurski azyl Jerzego Skolimowskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jerzy Skolimowski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych polskich reżyserów. Tym bardziej zaszczytem dla redakcji Dzień Dobry TVN, było odwiedzenie jego mazurskiego świata z kamerami. To tam rodzą się wszystkie pomysły na produkcje i zostają pogrzebane wszelkie troski.

Jerzy Skolimowski i jego azyl

Karierę rozpoczął w latach 60. Ze względów politycznych musiał wyjechać do USA. Dziś spokój odnajduje w mazurskim pięknie.

- Mieszkałem przez dwadzieścia kilka lat w Californi. Moim ostatnim domem był ten w Malibu. Nie widziałem niczego, tylko 180 st. horyzontu wody, a za sobą tyle samo gór. Kiedy zakończyłem amerykański etap życia, trafiłem w gąszcz mazurskiego lasu. To stara po niemiecka leśniczówka. Dom zbudowany z bali. Odludzie odpowiada mojej psychice. Lepiej czuję się tu niż na czerwonym dywanie - przyznał Jerzy Skolimowski.

- Lubię ciszę, która tu panuje. Śpiew ptaków oraz ryki jeleni. Imponujące dźwięki natury. Mieszkanie w lesie jest wielką lekcją życia - dodał.

Jerzy Skolimowski nagrodzony w Cannes

75. festiwal w Cannes na długo zapisze się w historii zawodowej Jerzego Skolimowskiego. Podczas gali zamknięcia, został nagrodzony za film "IO". Produkcja otrzymała wyróżnienie ex aequo wraz z obrazem "The Eight Mountains" Charlotte Vandermeersch i Felixa van Groeningena. Głównym bohaterem filmu jest osiołek o imieniu IO, który występuje w cyrku. Tam opiekuje się nim młoda artystka o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Między tą dwójką rodzi się prawdziwa przyjaźń, którą przerywają protesty przeciwników wykorzystywania zwierząt w cyrku. Ostatecznie na miejsce wkraczają komornicy i osiołek trafia do stajni. Kilkukrotnie zmienia właścicieli. W końcu ucieka z zagrody i rusza na poszukiwania swojej przyjaciółki, trafiając pod opiekę grupy kiboli, kierowcy tira (Mateusz Kościukiewicz), włoskiego księdza (Lorenzo Zurzolo) oraz hrabiny (Isabelle Huppert). Teraz obraz jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara.

- Moje zainteresowanie zwierzętami podniosło się, odkąd mieszkam na Mazurach. Zwierzęta oddają najwspanialszą postawę w życiu. Wolność i niedoskonałość, a z drugiej strony czujność - mówił reżyser.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości