Gwiazdy

Jan Borysewicz świętuje 50 lat na scenie. "Cały czas pracuję i rozwijam się, bo bez tego nie byłoby sensu grania dalej"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jan Borysewicz i przyjaciele

Jan Borysewicz z okazji 50-lecia działalności kompozytorskiej wydaje nowy album. Gitarzysta wraz z przyjaciółmi Olafem Lubaszenką i Piotrem Cugowskim gościł w Dzień Dobry TVN. Artyści opowiedzieli m.in. o krążku "Wszystkie oblicza Jana Borysewicza", muzyce i o tym, jak się poznali.

"Wszystkie oblicza Jana Borysewicza"

"Wszystkie oblicza Jana Borysewicza" to album dokumentujący 50-letnią działalność kompozytorską Jana Borysewicza. Odnajdziemy na nim ponadczasowe utwory z udziałem takich artystów jak: Piotr Fronczewski, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Izabela Trojanowska, Piotr Rogucki, Ewa Bem, Bracia, Kasia Kowalska, Katarzyna Nosowska czy Anna Wyszkoni oraz dwa premierowe utwory: "Zawsze przy Tobie" i "Pocztówka".

- Jest 18 utworów i bardzo dużo wykonawców, z którymi miałem przyjemność przez te wszystkie lata pracować. To są wszystkie moje kompozycje. Oczywiście zrobiłem też wiele innych utworów w swoim życiu. Natomiast chodziło mi w tej płycie, by zawrzeć wszystkie moje kompozycje. To takie moje dzieci, które stworzyłem przez te 50 lat - tłumaczył Jan Borysewicz w Dzień Dobry TVN.

Muzyk zapewnił też, że płyta ta nie oznacza końca jego twórczości. Wciąż ma nowe pomysły, które zamierza krok po kroku realizować.  Przypomnijmy też, że nasz prowadzący Marcin Prokop pisze właśnie książkę o liderze Lady Pank.

Olaf Lubaszko i Piotr Cugowski o Janie Borysewiczu

Olaf Lubaszenko poznał Jana Borysewicza na początku lat 90. Później drogi artystów wielokrotnie się krzyżowały.

- Zaprosił mnie do wykonania legendarnego utworu "Nie wierz nigdy kobiecie", co było pierwszym tego typu występem w Hali Ludowej we Wrocławiu (Hala Stulecia - przyp. red.). Potem Jan pisał muzykę do dwóch filmów - mówił aktor, którego możemy podziwiać w teledysku do premierowego utworu "Pocztówka".

Z kolei Jan Borysewicz poznał Piotra Cugowskiego i jego brata, gdy byli brzdącami. - Gdy grałem w Budce Suflera przez 5 lat, Romek Lipko mieszkał w jednej klatce, a na samym końcu korytarza Krzysztof Cugowski, więc bardzo często się z nim spotykałem i biegało dwóch takich maluchów, czyli Piotr Cugowski i Wojtek Cugowski. Teraz wyrośli na wspaniałych muzyków - jeden i drugi. Miałem przyjemność grania i z Wojtkiem, i z Piotrem już wiele razy - powiedział gitarzysta.

Piotr Cugowski potwierdził te słowa i docenił talent starszego kolegi po fachu. - Janek miał zawsze swój styl. Zresztą wszyscy doskonale o tym wiemy, że jest światowej klasy gitarzystą, charakterystycznym – dodał muzyk. 

Ceniony muzyk zaznaczył, że przez lata ciężko pracował, by mieć "własne brzmienie". - Bardzo długo na to pracowałem i pracuję dalej. Kiedyś poświęcałem 8-10 godzin dziennie na pracę z gitarą, a teraz 4-5 godzin, więc zmniejszyłem o połowę. Natomiast cały czas pracuję i rozwijam się, bo bez tego nie byłoby sensu grania dalej - podkreślił.

Jan Borysewicz i Piotr Cugowski na koniec programu wykonali wspólny utwór pt. "Daj mi żyć", który znajduje się na nowej płycie. Posłuchajcie:

Jan Borysewicz feat. Piotr Cugowski w piosence “Daj mi żyć”
Jan Borysewicz feat. Piotr Cugowski w piosence “Daj mi żyć” Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości