Gwiazdy

Nieznane oblicze Ennio Morricone. "Lubił grać w karty i rozmawiać o piłce nożnej"

Gwiazdy

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Katarzyna Chętnik, Anna Puślecka
Śladami Ennio Morricone
Śladami Ennio Morricone Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Ennio Morricone skomponował muzykę do ponad 500 produkcji. Dwa razy został wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową. Dwa lata po jego śmierci Anna Puślecka wraz z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziła niezwykły dom muzyka w Rzymie.

Ennio Morricone prywatnie

Ennio Morricone to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej w dziejach kina. Współpracował z takimi gwiazdami jak Sergio Leone, Bernardo Bertolucci, Quentin Tarrantino, Brian De Palma czy Guiseppe Tornatore.

- W pracy muzyka była najważniejsza, pełna powaga, po pracy można było się śmiać i żartować - opowiada Nanni Civitenga, basista z zespołu Ennio Morricone.

Współpracownicy niezwykle ciepło wspominają słynnego kompozytora.

- Dobrze się bawił - dodaje realizator dźwięku Fabio Venturi. - Kiedy był zrelaksowany i nie miał obowiązków zawodowych, był przeuroczy. Lubił grać w karty i rozmawiać o piłce nożnej. Był zagorzałym kibicem. Przez pewien czas śledził mecze w lokalnej telewizji.

Sympatię budziła również jego zawodowa postawa.

- Podziwiam go, że nie spoczął na laurach, mimo że osiągnął taki poziom - podkreśla Venturi. - Pewnego lata wyjechał na wakacje. Jego żona, Maria, zmusiła go, żeby nie zabierał ze sobą papieru z pięciolinią. Do tworzenia potrzebował tylko długopisu i papieru z pięciolinią. Później opowiadał mi, że po kilku dniach nie dawał rady. Poszedł do jedynego sklepu mięsnego, wziął duży papier do pakowania i narysował na nim odręcznie pięciolinię. To przecież żmudne zajęcie. Tak napisał utwór. Dla niego pisanie było jak oddanie - zaznacza.

Dom Ennio Morricone

Ennio Morricone całe życie mieszkał we Włoszech. Wraz z żoną, Marią, doczekał się trzech synów i córek. Po mieszkaniu kompozytora ekipę Dzień Dobry TVN oprowadził Marco Morricone.

- To miejsce zawsze było świątynią, tata zamykał się tutaj, by spisywać pomysły, które przychodziły mu do głowy - wspomina syn muzyka, prezentując jego gabinet. - Drzwi zawsze były zamknięte na klucz. Zostawiliśmy tu wszystko tak, jak było. Nawet jego podkowę, był bardzo przesądny - zdradza.

Adrea Morricone poszedł w ślady ojca. Jest dyrygentem i kompozytorem.

- Wspominam go jako osobę pogodną, ojca-nauczyciela - mówi. - Był pogodnym człowiekiem, opowiadał kawały. Przede wszystkim pamiętam go jako osobę bardzo zdyscyplinowaną. Wymagał wiele od siebie i od innych - podkreśla.

Wspólnie napisali muzykę do kultowego filmu "Cinema Paradiso".

- Pewnego ranka zadzwonił tata i powiedział, żebym przeczytał pewien scenariusz. Bardzo mi się spodobał, więc napisałem do niego temat, a tata natychmiast rozpisał pomysły na aranżację. Bardzo mu się spodobała ta melodia.

Pod koniec 2022 roku Andrea Morricone pojawi się w Polsce w ramach europejskiego tournée. Koncert, którego osią będą utwory z westernów, został zaplanowany jeszcze za życia mistrza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Katarzyna Chętnik, Anna Puślecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości