Gwiazdy

Banff National Park – naturalne piękno Kanady. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Banff?

Gwiazdy

Autor:
Adrian
Adamczyk

Banff National Park, czyli Park Narodowy Banff, to jedna z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych Kanady. Miejsce to ukazuje niesamowite oblicze natury, a jego piękno zapiera dech w piersiach i zachwyca turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w Banff National Park?

Park Narodowy Banff zlokalizowany jest w Górach Skalistych w południowo-wschodniej części prowincji Alberta. Jego położenie ma wpływ na zróżnicowanie fauny i flory tego miejsca. Górskie wzniesienia, bezkresne lasy, polodowcowe jeziora i dzikie zwierzęta to powody, dla których park odwiedzany jest niezwykle chętnie. Biorąc pod uwagę ilość atrakcji, Banff National Park bez wątpienia spodoba się każdemu miłośnikowi przyrody i olśniewających krajobrazów.

Kilka słów o historii Banff National Park

Banff National Park w Kanadzie powstał w 1885 roku i jest pierwszym parkiem narodowym w tym kraju. Ponadto uznaje się go za drugi najstarszy park narodowy w Ameryce Północnej i trzeci na całym świecie. Historia tego miejsca jest więc wyjątkowo długa. Od czego jednak się zaczęła? Kluczowym momentem był rok 1883. Właśnie wtedy trzech pracowników Kolei Transkanadyjskiej natknęło się na gorące źródła, znane dziś jako Cave and Basin. Robotnicy wpadli na pomysł, aby skomercjalizować to miejsce i przystosować je do wizyt turystów, a co za tym idzie – zarabiać na tym pieniądze. Ta idea wywołała jednak konflikt, który ostatecznie zakończył się interwencją rządu Kanady. Niedługo po tych wydarzeniach władze podjęły decyzję o utworzeniu Parku Narodowego Banff. Od początku swojego istnienia Banff National Park wychodził naprzeciw potrzebom turystów. W związku z tym stworzono odpowiednią infrastrukturę, w tym hotele zapewniające przybyszom komfortowy pobyt. Wśród najstarszych z nich warto wymienić Banff Springs Hotel i Château Lake Louise. Obecnie Banff National Park wchodzi w skład czterech sąsiadujących parków, które znajdują się w Górach Skalistych. Wszystkie odznaczają się wspaniałą naturą i niepowtarzalnymi krajobrazami. W 1984 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2018 roku obszar Parku Narodowego Banff szacowany był na 6641 km2. Za jego główną część uznaje się miejscowość Banff.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Dzika fauna Parku Narodowego Banff

Turyści przyjeżdżający do Banff National Park mogą liczyć na spotkanie z wieloma dzikimi zwierzętami. Typowi przedstawiciele fauny tych terenów to m.in. łoś, owca kanadyjska, świstak siwy, rosomak, bóbr, ryś czy puma, a także wiele ptaków, np. bielik amerykański czy bernikla kanadyjska. Co ważne, na terenie Banff National Park żyją też baribale i niedźwiedzie grizli. Zetknięcie z nimi może być wspaniałym doświadczeniem. Mimo to należy zachować środki bezpieczeństwa. Tak samo, jak w przypadku innych dzikich zwierząt, podstawą jest odpowiedni dystans i odpowiedzialne zachowanie.

Piękno natury Banff National Park. Co warto zobaczyć?

Kanadyjski Banff National Park ceniony jest przede wszystkim ze względu na niepowtarzalne widoki. Na jego terenie znajduje się wiele szlaków, które umożliwiają podziwianie majestatycznych szczytów Gór Skalistych i tajemniczych lasów. Oprócz tego podczas spacerów można natknąć się na gorące źródła. Atrakcję Parku Narodowego Banff stanowią też krystalicznie czyste jeziora, które zachwycają intensywnymi kolorami. Jednym z najbardziej znanych jezior jest Moraine. Otacza je 10 szczytów górskich, w związku z czym obszar, na którym się znajduje, nazywany bywa Doliną Dziesięciu Szczytów. Widok na jezioro jest wręcz magiczny i stanowi jeden z symboli Kanady. Przez pewien czas zdobił nawet kanadyjski banknot dwudziestodolarowy. Co ciekawe, mogą go znać również użytkownicy komputerów – krajobraz znajduje się bowiem w pakiecie tapet dla systemu Windows 7. Do jeziora Moraine prowadzi wiele szlaków turystycznych. Można je również przepłynąć kajakiem. Na uwagę zasługuje też polodowcowe jezioro Peyto. Latem wyróżnia się wyjątkowo jasnym, turkusowym kolorem. Jest to zasługa pyłu skalnego, który spływa z lodowca. Nietypowa barwa i otoczenie wzniesień górskich oraz lasów robią niesamowite wrażenie. Osoby zainteresowane długim rejsem mogą wybrać się także nad jezioro Minnewanka. Jego długość to aż 28 km. Podczas wyprawy kajakiem można w pełni podziwiać wspaniałe krajobrazy.

Kurorty narciarskie w Parku Narodowym Banff

Banff National Park w Kanadzie oferuje nie tylko podziwianie cudów natury. Miejsce to znane jest również z wielu kurortów narciarskich. Każdego roku korzystają z nich tysiące wielbicieli białego szaleństwa. Najbardziej znana baza turystyczna znajduje się w miejscowości Lake Louise. Kurort zyskał sławę dzięki organizacji zawodów w narciarstwie alpejskim. Rozbudowany ośrodek oferuje ponad 100 tras, przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Inne atrakcje turystyczne tego miejsca to m.in. łyżwiarstwo czy psie zaprzęgi. Ciekawymi kurortami narciarskimi są także Sunshine Village i Mt Norquay. Oprócz tego na terenie Banff National Park można uprawiać inne sporty, np. golf, jazdę konną czy trekking. W związku z tym jest to doskonałe miejsce dla osób, które pragną aktywnie spędzić czas w otoczeniu przepięknej natury.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Feng Wei Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości