Kora we wspomnieniach przyjaciółek. "Chłopców z zespołu odziała w spódniczki"

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kora we wspomnieniach przyjaciół
Kora we wspomnieniach przyjaciół
Ania Karwan wspomina swoje spotkanie z Korą
Ania Karwan wspomina swoje spotkanie z Korą
Muniek Staszczyk o relacji z Korą
Muniek Staszczyk o relacji z Korą
The best of... Kora
The best of... Kora
Wianki nad Wisłą 2023 - koncert poświęcony Korze. Zapowiedzi
Wianki nad Wisłą 2023 - koncert poświęcony Korze. Zapowiedzi
Kora we wspomnieniach bliskich
Kora we wspomnieniach bliskich
Dlaczego Kora nie przestaje intrygować?
Dlaczego Kora nie przestaje intrygować?
AtmAsfera w piosence „Korabel”
AtmAsfera w piosence „Korabel”
Ralph Kaminski śpiewa piosenki Kory
Ralph Kaminski śpiewa piosenki Kory

Mija sześć lat od śmierci Kory. Z tej okazji przypominamy wywiad, którego udzieliły w związku z rocznicą, przyjaciółki wokalistki - Magdalena Środa i Henryka Bochniarz. Jak wspominają artystkę? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Rocznica śmierci Kory

Kora zmarła w wieku 67 lat, po pięcioletniej walce z chorobą nowotworową. Uwielbiana przez fanów artystka odeszła 28 lipca 2018 roku w swoim domu na Roztoczu. O śmierci piosenkarki poinformowała jej przyjaciółka prof. Magdalena Środa, która towarzyszyła gwieździe w ostatnich chwilach. Z okazji zbliżającej się rocznicy śmierci gwiazdy na łamach "Wysokich Obcasów" ukazała się rozmowa filozofki z Henryką Bochniarz. Obie wspominały swoją niezwykłą relację z Korą. W pamięci przyjaciółek szczególnie zapisał się występ piosenkarki na I Kongresie Kobiet. 

- Była ubrana w czarny golf, czarne dżinsy, prawie bez makijażu, a swoich chłopców z zespołu odziała w spódniczki - opowiada Henryka Bochniarz. Za strojami mężczyzn stała naczelna zasada wydarzenia.

- Bo na kongres miały wstęp tylko kobiety. Na scenie Kora była naturalna, a w tamtych czasach miała sporo krągłości, których nie ukrywała. Dziewczyny były zachwycone! Na scenie stała Kora taka jak my, a nie jakieś wymalowane spaghetti - dodaje Magdalena Środa. 

Kora i jej poglądy

Kora zyskała sympatię fanów nie tylko z uwagi na swoją twórczość, ale również na bezkompromisowe podejście do wielu spraw i otwartość w wyrażaniu niejednokrotnie kontrowersyjnych poglądów. 

- Nie znosiła żadnych prawnych ograniczeń kobiecej wolności, których obfitość pojawiała się w Polsce, tak jakby panowie nie potrafili rządzić bez znajdywania sobie podwładnych i niewolnic - mówi Magdalena Środa. - Dziś byłaby ze Strajkiem Kobiet, tak jak zawsze była za wszystkimi postulatami Kongresu Kobiet - twierdzi. 

Henryka Bochniarz jest przekonana, że taka postawa ma swoje źródło w niełatwym dzieciństwie piosenkarki. 

- Sama doświadczyła przemocy seksualnej, była przecież molestowana. Wyśpiewała to w tragicznie przepięknej piosence „Pan od św. Szczepana" - przypomina przyjaciółka piosenkarki. - Przeciwstawiała się przemocy wobec kobiet, nierównościom na rynkach pracy. Tyle że nie lubiła organizacji, żadnych działań stadnych. Ot, indywidualistka - zaznacza. 

Również Magdalena Środa dopatruje się wpływu trudnej przeszłości na twórczość gwiazdy. 

- Jej feminizm szedł w parze z silnym antyklerykalizmem - stwierdza filozofka. - Bo trudno powiedzieć, że była osobą niewierzącą. Była poetką, poeci zawsze w coś wierzą, mają swoje światy i zaświaty, ale Kościół traktowała jako wrogą i ogłupiającą instytucję, zwłaszcza jej polskie wydanie - podsumowuje. 

Kora – kariera

Olga "Kora" Jackowska była jedną z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych polskich artystek. Przez 32 lata była wokalistką zespołu Maanam.

Grupa wydała 11 studyjnych albumów i wylansowała wiele przebojów, które śpiewają różne pokolenia Polaków, m.in. "Boskie Buenos", "Krakowski spleen", "Kocham cię, kochanie moje" czy "Lucciola". 31 grudnia 2008 roku Maanam zawiesił działalność.

Kora od 2013 roku walczyła z nowotworem. Zmarła 28 lipca 2018 roku. Miała 67 lat.

Zobacz wideo: Niezwykły powrót Kory

Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: wysokieobcasy.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości