To już druga rocznica śmierci Mariusza Waltera, byłego prezesa TVN-u i współzałożyciela grupy ITI. 85-latek zmarł w grudniu 2022 roku, na zawsze pozostając jedną z najważniejszych osobistości polskich mediów.
Rocznica śmierci Mariusza Waltera
Mariusz Walter zmarł 13 grudnia 2022 roku mając 85 lat. To już druga rocznica śmierci jednej z najważniejszych postaci w polskich mediach. "Czarodziej polskiej telewizji" urodził się w 1937 roku we Lwowie. W trakcie studiów rozpoczął pracę w radiowęźle Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a później współpracował z Radiem Katowice i lokalnym ośrodkiem Telewizji Polskiej.
Już w latach. 60 uznawano go za bardzo ważną osobistość polskiej telewizji. Od 1963 do 1982 roku pracował w TVP, zajmował się reżyserią i pisał scenariusze filmów dokumentalnych oraz programów. Rok później Mariusz Walter poznał biznesmena Jana Wejcherta, z którym założył grupę ITI. Dzięki współpracy w 1997 roku powstał TVN, a później także pierwsza stacja informacyjna w kraju, czyli TVN24. Prezesem TVN był do 2001 roku, a w zarządzie grupy ITI do 2012.
Wspomnienie byłego prezesa TVN
Mariusz Walter był nie tylko ikoną polskich mediów, ale też pasjonatem piłki nożnej. Zasiadał we władzach Legii Warszawa i jak czytamy w TVN24, otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Sportowych w Oberhausen obrazem "Gra o wszystko". Dokumentował w nim dzień rewanżowego spotkania Górnika Zabrze z AS Roma w półfinale Pucharu Zdobywców Pucharów.
W 2001 roku Walter został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. - Miał niezwykłą rękę do ludzi. Stworzył wiele gwiazd dziennikarstwa, które do dzisiaj są razem z nami w TVN. [...] Był przedsiębiorcą, ale także wybitnym dziennikarzem, który wierzył w misję i rolę niezależnego dziennikarstwa - powiedziała o Mariuszu Walterze Kasia Kieli, President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Elżbieta Zającówna we wspomnieniach. "Przez całe życie miała problem z chorobą, która ją niszczyła"
- Tadeusz Woźniak we wspomnieniach bliskich. "Tej codzienności najbardziej brakuje, tej zwykłości"
- Felicjan Andrzejczak we wspomnieniach gwiazd. "Był antyidolem"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: mwmedia