Gorące tematy

Tak od kulis wygląda wojna w Ukrainie. Wojciech Bojanowski relacjonuje pracę dziennikarza na froncie

Gorące tematy

Autor:
Oskr
Netkowski

Wojciech Bojanowski wrócił niedawno z Ukrainy, gdzie na oczach całej Polski relacjonował prze wojnę. Dziennikarz przebywa teraz na urlopie, ale jak sam mówi, nie wyklucza powrotu na front. Zanim jednak to, opowiedział, jak na miejscu wygląda praca korespondenta.

Wojciech Bojanowski - kim jest?

Wojciech Bojanowski z ogromnym poświęceniem przybliżał widzom TVN wojnę w Ukrainie. Głośno było o jego relacji z Kijowa, podczas której opisywał, co dzieje się na terenie jednego z posterunków Gwardii Narodowej. W pewnym momencie nad jego głową przeleciały dwie rakiety. Bojanowski użył wówczas niecenzuralnych słów - emocjonalna relacja korespondenta błyskawicznie obiegła sieć. 

Dziennikarz ze stacją TVN związany jest od 2007 r. śledczym. Szybko został specjalnym korespondentem "Faktów" i TVN24, zdawał liczne relacje również dla programów "Polska i Świat", "Czarno na Białym".

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Na swoim koncie ma także wiele reportaży i filmów dokumentalnych. W 2016 r. pokazał materiał "Droga przez piekło". Opisał w nim dramatyczne próby przedostania się nielegalnych imigrantów z Francji do Wielkiej Brytanii. Za ten film otrzymał nagrodę Grand Press 2016 w kategorii dziennikarstwo telewizyjne. W 2020 r., Bojanowski odebrał kolejną nagrodę Grand Press, tym razem za materiał "Niech toną". Opowiedział w nim o obojętności Europy wobec dramatu uchodźców z Syrii.

Wojciech Bojanowski o pracy na wojennym froncie

Wojciech Bojanowski pojawił się w drugim odcinku podcastu Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego "WojewódzkiKędzierski", gdzie opowiedział m.in. o wojnie w Ukrainie. Jak sam wyznał - na froncie nikt nie jest dla siebie konkurencją, każdy pomaga każdemu.

- Jest totalna komuna, pożyczamy sobie kable, od Marcina dostaliśmy napisy »Press« na samochód, bo nie mieliśmy, jak one zaczęły być potrzebne, bo zaczęliśmy jeździć w takie miejsca. Pożyczamy sobie wszystko i wbrew pozorom wszyscy dziennikarze wszystkich telewizji, jakie mamy w Polsce, współpracują bardzo blisko i sobie pomagają. To jest dobre – opowiadał dziennikarz w podcaście "WojewódzkiKędzierski".

Dziennikarz zdradził też, jak z jego pracą, radzą sobie jego rodzice. Zdarza się, że emocje biorą górę.

- Mama bardzo to przeżywała i za każdym razem przeżywa, [...] śledzi mnie zawsze na flight radarze - wyznał Bojanowski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskr Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Urbanek/East News

Pozostałe wiadomości