Wodzisław Śląski stawia na innowację w edukacji
Czterodniowy tydzień nauki i odejście od tradycyjnej 45-minutowej lekcji testowane jest w niektórych szkołach w Wodzisławiu Śląskim. Jedną z nich, która wcieliła już plan w życie, odwiedził Piotr Wojtasik.
- Projekty edukacyjne realizowane są we wszystkich klasach. Może to tak być, że jest to jeden dzień, kiedy dzieci wyjeżdżają w różne ciekawe miejsca np. do centrum edukacji, Pałacu Dietrichsteinów, ale może być też tak, że projekt jest rozłożony na różne zajęcia w ciągu tygodnia - tłumaczyła pani Magda w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN.
- Na przykład na języku polskim realizowaliśmy projekt nagrywania audiobooków w studiu i tutaj też akurat plastyka była potrzebna, żeby stworzyć okładkę naszej płyty - dodała.
W szkole - w ramach innowacyjnego podejścia - organizowane są również m.in. dziennikarskie i kulinarne zajęcia, a nawet tzw. nocowanki. - Wszystkie projekty pobudzają bardzo naszą kreatywność. Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie i ma to przyszłość w naszej szkole. Cieszę się i liczę, że będziemy robić takich rzeczy jak najwięcej - przyznał jeden z uczniów.
A co na ten temat projektów sądzą rodzice? - Dla mnie to ocenianie kształtujące jest największą różnicą. Nie ma przyklejonej łatki: "Masz jedynkę, jesteś kiepski lub masz piątkę, jesteś super", tylko oni pracują razem. Robią w 4, 3, 5 projekty. Są przygotowywani do kolejnego etapu, życia, pracy - mówiła mama szósto- i drugoklasisty.
Nauka 4 dni w tygodniu - rewolucja w kreatywności?
Zdaniem psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej Marty Cieśli szkoła w Wodzisławiu Śląskim wprowadziła dobry system.
- Mózg się uczy aktywnie - przez działanie, doświadczanie, integrowanie. [...] Tutaj integrujemy różne rzeczy - tu polski, tu historia, tu matematyka, nauki przyrodnicze - wyliczała gościni Dzień Dobry TVN.
Jak dodała, taki system nauczania funkcjonuje również w niektórych stanach USA. - Z 4-dniowego trybu nauki wysnuli już takie wnioski, że muszą jeszcze raz przeszkolić nauczycieli, jak korzystać z tej wiedzy efektywnie. Oczywiście, że szybciej jest podać uczniowi: temat, lekcja, notatka wyjście. Dłużej zajmuje, żeby ta wiedza była aktywnie skondensowana. Znam wielu nauczycieli, którzy chcą robić to aktywnie, ale to, co im przeszkadza, to nasz system edukacji - komentowała Marta Cieśla.
Natomiast, żeby efektywnie się uczyć, trzeba być zrelaksowanym, mieć dobre relacje z innymi i się ruszać. - Jeśli zmniejszymy system do 4 dni, to możemy mieć czas na sport, a czas na sport zwiększy umiejętności uczenia się, w tym matematyki - zaznaczyła.
Jakie są zalety i wady 4-dniowego trybu nauki? Jakie ćwiczenia warto wykonywać na koncentrację? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dodatkowe pieniądze z bonu szkolnego na podróże po kraju dla dzieci i młodzieży. Kto je dostanie?
- Edukacja w Finlandii jedną z najlepszych na świecie. "Musimy stawiać na ludzi"
- "Wyszło mi 1001,18 zł za 18 książek". Ile kosztuje edukacja w "bezpłatnej" szkole?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN