Polskie miasto realizuje czterodniowy tryb nauki. Uczeń: "To jest bardzo dobre rozwiązanie"

Czterodniowy tydzień nauki – to realne!
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czterodniowy tydzień nauki – to realne!
Czterodniowy tydzień nauki – to realne!
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
W Wodzisławiu Śląskim realizowany jest program 4-dniowego trybu nauki. Piąty to czas na aktywność i kreatywność. Jak wpływa to na dziecięcy mózg? Co mówią na ten temat badania? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Martą Cieślą, psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną.

Wodzisław Śląski stawia na innowację w edukacji

Czterodniowy tydzień nauki i odejście od tradycyjnej 45-minutowej lekcji testowane jest w niektórych szkołach w Wodzisławiu Śląskim. Jedną z nich, która wcieliła już plan w życie, odwiedził Piotr Wojtasik.

- Projekty edukacyjne realizowane są we wszystkich klasach. Może to tak być, że jest to jeden dzień, kiedy dzieci wyjeżdżają w różne ciekawe miejsca np. do centrum edukacji, Pałacu Dietrichsteinów, ale może być też tak, że projekt jest rozłożony na różne zajęcia w ciągu tygodnia - tłumaczyła pani Magda w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN.

- Na przykład na języku polskim realizowaliśmy projekt nagrywania audiobooków w studiu i tutaj też akurat plastyka była potrzebna, żeby stworzyć okładkę naszej płyty - dodała.

W szkole - w ramach innowacyjnego podejścia - organizowane są również m.in. dziennikarskie i kulinarne zajęcia, a nawet tzw. nocowanki. - Wszystkie projekty pobudzają bardzo naszą kreatywność. Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie i ma to przyszłość w naszej szkole. Cieszę się i liczę, że będziemy robić takich rzeczy jak najwięcej - przyznał jeden z uczniów.

A co na ten temat projektów sądzą rodzice? - Dla mnie to ocenianie kształtujące jest największą różnicą. Nie ma przyklejonej łatki: "Masz jedynkę, jesteś kiepski lub masz piątkę, jesteś super", tylko oni pracują razem. Robią w 4, 3, 5 projekty. Są przygotowywani do kolejnego etapu, życia, pracy - mówiła mama szósto- i drugoklasisty.

Nauka 4 dni w tygodniu - rewolucja w kreatywności?

Zdaniem psychoterapeutki poznawczo-behawioralnej Marty Cieśli szkoła w Wodzisławiu Śląskim wprowadziła dobry system.

- Mózg się uczy aktywnie - przez działanie, doświadczanie, integrowanie. [...] Tutaj integrujemy różne rzeczy - tu polski, tu historia, tu matematyka, nauki przyrodnicze - wyliczała gościni Dzień Dobry TVN.

Jak dodała, taki system nauczania funkcjonuje również w niektórych stanach USA. - Z 4-dniowego trybu nauki wysnuli już takie wnioski, że muszą jeszcze raz przeszkolić nauczycieli, jak korzystać z tej wiedzy efektywnie. Oczywiście, że szybciej jest podać uczniowi: temat, lekcja, notatka wyjście. Dłużej zajmuje, żeby ta wiedza była aktywnie skondensowana. Znam wielu nauczycieli, którzy chcą robić to aktywnie, ale to, co im przeszkadza, to nasz system edukacji - komentowała Marta Cieśla.

Natomiast, żeby efektywnie się uczyć, trzeba być zrelaksowanym, mieć dobre relacje z innymi i się ruszać. - Jeśli zmniejszymy system do 4 dni, to możemy mieć czas na sport, a czas na sport zwiększy umiejętności uczenia się, w tym matematyki - zaznaczyła.

Jakie są zalety i wady 4-dniowego trybu nauki? Jakie ćwiczenia warto wykonywać na koncentrację? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

DD_20230912_Szkola_REP
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości