Barbórka - święto górników
Dawniej 4. grudnia obchodzono wspomnienie Świętej Barbary z Nikodemii, która jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. W tym dniu również Barbary obchodziły swoje imieniny. Święta została patronką górników w XVIII wieku, a w drugiej połowie XX wieku dzień obchodów religijnych zmieniono na Dzień Górnika i z tej okazji rozpoczęto organizowanie festynów i zabaw związanych z wszystkimi zawodami, które zajmują się wydobyciem podziemnych złóż.
Święta
Kult świętej Barbary zaczął się szerzyć, w VIII wieku jej imię umieszczono w kalendarzu Kościoła Greckiego pod datą 4 grudnia. Zgodnie z historią św. Barbara urodziła się pod koniec III wieku na terenach obecnej Turcji, w Nikomedii. Była długo wyczekiwanym dzieckiem, jedynaczką z pogańskiej rodziny, która odznaczała się niezwykłą urodą. Nie tylko była piękna, ale zgodnie z historią była również bardzo inteligentna i nie trzymały się jej choroby.
Początkowo święto Barbórka było świętem religijnym, podczas którego odbywała się uroczysta poranna msza. Odprawiana była ona w kościele bądź w cechowni, odkąd święto zostało powiązane z górnikami. Uroczystość odbywać się powinna pod figurą samej św. Barbary.
Niespodzianka dla Barbar z Dzień Dobry TVN
Choć na co dzień nie zobaczycie ich na wizji, ciężko pracują za kulisami, żeby program się udał. - My swoje Barbary mamy w studio - mówiła Dorota Wellman. - I to nie jedną, a trzy! - dodał Marcin Prokop.
Po chwili prowadzący wręczyli im kwiaty. - Pani Barbara Czarnecka jest naszą garderobianą, pani Barbara Szczepan jest naszą makijażystką od wielu lat. Basia Rutkowska to dokumentalistka, dzięki której mamy wszystkie informacje, żeby prowadzić ten program. Niech żyją Barbary! - powiedziała Dorota Wellman.
A wy pamiętaliście o swoich Baśkach?
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Mam Talent!": Poznaliśmy zwycięzcę 14. edycji: "Jest niesamowity"
- Reni Jusis i Mateusz Banasiuk stworzyli niecodzienny duet. "To był mój najtrudniejszy teledysk w życiu"
- Agnieszka Dygant o synu i zdrowiu psychicznym dzieci. "Wydaje się nam, że problemy dorosłych ich nie dotyczą"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN