Gorące tematy

Dramat mieszkańców Somalii. PAH: "W cieniu wojny w Ukrainie toczy się katastrofa na ogromną skalę"

Gorące tematy

Źródło:
Informacja prasowa/Polska Akcja Humanitarna

Od 40 lat nie było tak druzgocącej suszy. Mieszkańcy Somalii, którzy od dawna zmagają się z kryzysem humanitarnym, masowo przemieszczają się teraz po kraju w poszukiwaniu wody, żywności i pomocy dla swoich rodzin. Do końca roku aż 6,7 mln osób będzie cierpieć tam z powodu skrajnego niedożywienia lub głodu. - Podczas gdy oczy świata zwrócone są na Europę, w Afryce Wschodniej sytuacja humanitarna pogarsza się z każdym dniem - ostrzega PAH.

Afryka Wschodnia mierzy się z druzgocącą suszą

Susze w regionie Afryki Wschodniej - w tym w Somalii - nie są dla mieszkańców nowym zjawiskiem. Jednak ich częstotliwość i intensywność w ostatnim okresie są bardzo alarmujące. Dochodzi do coraz mocniejszego "rozstrojenia" klimatu, a miejscowa ludność nie może już polegać na porach deszczowych, które co sezon przynoszą coraz mniej deszczu. W wyniku obecnie trwającej suszy 1,1 mln ludzi musiało opuścić swoje domy, by ratować zdrowie lub życie własne i rodzin.

Zobacz wideo: Jak pomóc uchodźcom?

Jak pomóc uchodźcom?

"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcomDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Widać tu mnóstwo globalnych współzależności – zauważa Dalia Mikulska, koordynatorka misji PAH w Somalii. - Skutki zmian klimatu, za które w ogromnej części odpowiada Północ, uderzają w mieszkańców Globalnego Południa. Widzimy też, jak bardzo wojna w Europie pogorszyła dostęp do żywności w Rogu Afryki - dodaje.

Zmywanie naczyń w obozie dla uchodźców Źródło: Polska Akcja Humanitarna

Somalia w cieniu wojny w Ukrainie

Po 24 lutego ceny żywności dosłownie wystrzeliły w krajach takich jak: Somalia, Sudan Południowy czy Etiopia. Rosja i Ukraina, spichlerze świata, zapewniały 44% pszenicy importowanej na kontynent afrykański. Podwoiły się też ceny paliw, co wpływa na koszt transportu żywności i podstawowe wsparcie. Jednocześnie coraz więcej organizacji finansujących pomoc humanitarną ogranicza wydatki na rzecz innych regionów, by sprostać potrzebom w Ukrainie. W połączeniu z obecną suszą i trwającym konfliktem zbrojnym stworzyło to śmiertelną mieszankę

- W cieniu wojny w Ukrainie toczy się katastrofa na ogromną skalę – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Więcej niż połowa społeczeństwa została dotknięta przez tę suszę. Nie widzieliśmy w Somalii takiej skali kryzysu, odkąd tu pracujemy - przynaje.

Zobacz wideo: Działalność Omeny Mensah w Afryce

Działalność Omeny Mensah w Afryce
Działalność Omeny Mensah w Afryce Źródło: Dzień Dobry TVN

Polska Akcja Humanitarna pomaga Somalii

W 2011 roku przez Somalię przetoczyła się tragiczna w skutkach susza, która kosztowała życie niemal 260 tys. osób - głównie dzieci. To właśnie wtedy Polska Akcja Humanitarna zaczęła działać w tym kraju, by zwiększać dostęp jego mieszkańców do podstawowych dóbr, takich jak: woda, żywność, artykuły higieniczne. Dzięki 11 latom stałej obecności w Somalii PAH jest w stanie szybko i skutecznie reagować na kryzysy różnego rodzaju.

Somalia
Dystrybucja w obozie dla uchodźców wewnętrznych Somalia Źródło: Polska Akcja Humanitarna

Polska Akcja Humanitarna od blisko 30 lat nieprzerwanie niesie pomoc ludziom w krajach dotkniętych głębokimi kryzysami humanitarnymi. Działania te są możliwe dzięki solidarności i finansowemu wsparciu darczyńców PAH – obywateli, instytucji i firm.

PAH - jak wesprzeć działania?

Każdy może pomóc Somalii. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę poprzez stronę Polskiej Akcji Humanitarnej lub wysłać pieniądze na konto PAH z dopiskiem "Somalia".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Źródło: Informacja prasowa/Polska Akcja Humanitarna

Źródło zdjęcia głównego: Polska Akcja Humanitarna

Pozostałe wiadomości