Wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. "Nie możemy udawać, że problemu nie ma"

Źródło: Dzień Dobry TVN
O HIV w pełnym makijażu
O HIV w pełnym makijażu
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
W mediach społecznościowych rozpoczyna się właśnie kampania "DQ Plus" Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Do końca roku 14 drag queens będzie mówić o zagrożeniu HIV i profilaktyce zakażenia tym wirusem m.in. na Facebooku, Instagramie i TikToku. O szczegółach akcji w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Electroda, Zicola i doradca ds. HIV/AIDS z Fundacji Edukacji Społecznej, dr Rafał Król.

Zakażenia HIV w Polsce

Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego liczba odnotowywanych w Polsce zakażeń HIV ciągle rośnie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wirusa wykryto u 290 osób. W tym samym okresie w roku 2020 nowo wykrytych zakażeń było 242, a w 2018 – 223.

- Statystyki cały czas rosną. Teraz mieliśmy te statystyki troszkę jeszcze zakłamane, przez to, że pandemia COVID-19 się wydarzyła. Przez ostatnie 2 lata tak naprawdę liczba wykonywanych testów na HIV bardzo mocno spadła, więc mamy bardzo niedoszacowane te nowe zakażenia. Co jeszcze za tym idzie - ponieważ nie wykrywaliśmy zakażeń, bo dużo mniej osób się testowało - to zdecydowanie większa była liczba późno wykrytych zakażeń, czyli choroby, która już jest w zaawansowanym etapie, choćby przy okazji hospitalizacji pacjentów, którzy chorowali na COVID-19. (...) Problem HIV jest aktualny od 40 lat - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Rafał Król.

Kampania "DQ Plus" Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy

Ze względu na to powstała specjalna kampania edukacyjna. To pierwsza taka akcja w Polsce, w której o profilaktyce HIV mówią artystki drag queen. Jest ona kierowana do wszystkich grup społecznych, w tym do fanów polskich drag queens. Zbyt wielu Polaków nie wie, że każde ryzykowne zachowanie jest powodem do zrobienia testu.

- Zjednoczenie Pozytywnie w Tęczy z Robertem Łukasikiem na czele wytypowało kilkanaście drag queen, aby każda z nas mogła dotrzeć do każdego zakątku Polski. (...) Nie boimy się rozmawiać, nie boimy się wychodzić do ludzi. Ludzie chętnie nas przyjmują i jest pozytywny odbiór. (...) Poprzez tę kampanię działamy na rzecz osób zakażonych wirusem HIV, mówimy, aby ich po prostu nie eliminować - są takimi samymi ludźmi jak my, są tylko po prostu chorzy. Nie możemy ich zepchnąć z naszego życia i udawać, że problemu nie ma - mówiła w naszym programie Zicola.

- Ja z fundacją pracuję już od bardzo dawna, wcześniej jako opiekun osób chorych na HIV i nie jest ten temat dla mnie w żaden sposób obcy. Dziwi mnie to wręcz, że większość ludzi odpycha od siebie ten temat, że nigdy ich to nie spotka. Chcę przybliżyć, że jest to coś normalnego. Moja babcia mi kiedyś powiedziała: "Człowiek to nie choroba". (...) To dotyczy wszystkich. Wirusem można zarazić się praktycznie wszędzie - dodała Elektroda.

Leczenie HIV

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Wiele osób nie wie bowiem, że wirus jest śmiertelny tylko wtedy, gdy nie podejmie się leczenia. W dzisiejszych czasach leki są opracowane do tego stopnia, że leczenie jest naprawdę skuteczne.

- Kiedyś to było kilkanaście tabletek dziennie, teraz to jest jedna, czasem dwie. Tak naprawdę osoba, która przyjmuje takie leki, po pierwsze - może żyć w zdrowiu podobną długość życia, co osoby, które nigdy nie były zakażone, ale też (...) osoby, które przyjmują leki i dochodzą do takiego etapu, że wirus w ich krwi jest niewykrywalny, ponieważ jego replikacja czyli namnażanie jest zatrzymane, to taka osoba jest niezakaźna dla innych i może normalnie stworzyć związek, mieć relację, kontakty seksualne z innymi osobami bez ryzyka zakażenia drugiej osoby - wyjaśniał doradca ds. HIV/AIDS, dr Rafał Król.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości