Gorące tematy

Dotkliwe kary za gwałt. Sprawcy grozi kastracja, a nawet kara śmierci

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
Cavan Images/Getty ImagesPakistan zaostrza kary za gwałt

Rząd Pakistanu zdecydował się zaostrzyć przepisy i kary za gwałt. Osoba, która dopuści się tego przestępstwa, zostanie poddana chemicznej kastracji. W przypadku gwałtu zbiorowego kodeks przewiduje nawet karę śmierci. Nowe, ostrzejsze przepisy to odpowiedź pakistańskiego rządu na wzrost przestępczości na tle seksualnym.

Pakistan zaostrza kary za gwałt

Na podstawie przyjętych regulacji "osoby uznane za winne gwałtu zbiorowego będą skazywane na karę śmierci lub dożywotniego więzienia, a recydywiści poddawani chemicznej kastracji". Nowe prawo nakłada na rząd obowiązek ustanowienia specjalnych sądów w całym kraju, by przyspieszyć procesy osób oskarżonych o gwałt i zakończyć je "najlepiej w ciągu czterech miesięcy". Wprowadzony zostaje także rejestr przestępców seksualnych, oparty na danych Krajowej Bazy Danych i Urzędu Rejestracji. Tożsamość ofiar będzie chroniona, a wyznaczone jednostki zostaną utworzone w celu przeprowadzenia badań lekarskich ofiar w ciągu kilku godzin od momentu popełnienia przestępstwa - podaje informuje Voice of America.

Zobacz wideo: Kurs na gwałt!

Kurs na gwałt!
Kurs na gwałt!
Dzień Dobry TVN

Przestępczość seksualna w Pakistanie

Krytycy dotychczasowych przepisów prawnych przytaczają dane pokazujące, że zaledwie 4 proc. przypadków napaści seksualnej w Pakistanie kończy się skazującym wyrokiem sądu. Wokół sprawy pojawiają się też głosy wskazujące na potrzebę usprawnienia działań policji i organów ścigania, których bierność oddala ofiary od sprawiedliwości. Kobiety nierzadko odstępują od zgłaszania popełnionych wobec nich przestępstw - w konserwatywnym społeczeństwie pakistańskim wygrywa wstyd i obawy przed prześladowaniem ze strony policji - konkludują dziennikarze amerykańskiej rozgłośni.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Cavan Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości