Odurzane w barach kobiety masowo zabierają głos. "Obudziłam się nago w jego łóżku"

Kobieta na imprezie
Balance ton bar
Źródło: Tero Vesalainen / Getty Images
W mediach społecznościowych pojawiły się profile, na których osoby doświadczające odurzenia w barach i klubach nocnych opowiadają swoje historie. Belgijska inicjatywa zatacza coraz szersze kręgi i kiełkuje we Francji i Anglii. Łączy ją hasztag i siostrzana siła kobiet.

Napaści na tle seksualnym

Ruch #BalanceTonBar narodził się w Brukseli na fali napaści na tle seksualnym na studentki w akademickiej dzielnicy stolicy Belgii. Młode kobiety zaczęły anonimowo dzielić się swoimi historiami na Instagramie, oznaczając je hasztagiem #BalanceTonBar, co można przetłumaczyć jako "oskarż swój bar". W ten sposób autorki nawiązują do francuskiego hasła ruchu #MeToo, które nad Sekwaną brzmiało #BalanceTonPorc, czyli w dosłownym tłumaczeniu "oskarż swojego wieprza".

Wydarzenia w Brukseli doprowadziły do protestów. Teraz ofiary postanowiły przejąć media społecznościowe. Belgijski profil obserwuje już ponad 19 tys. użytkowników Instagrama, francuski rośnie w siłę - w tydzień strona uzbierała ponad 800 obserwatorów. Zgłoszenia niebezpiecznych zachowań są przyjmowane poprzez specjalną stronę internetową. Osoba, która doświadczyła agresji lub podania podejrzanych substancji jest proszona o podanie nazwy lokalu, miasta i opisu zdarzenia.

Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Źródło: Dzień Dobry TVN

Młode kobiety napastowane w barach

Wiele z opublikowanych historii ma wspólny mianownik - w pewnym momencie dziewczyny całkowicie straciły przytomność.

- Z minuty na minutę czułam się coraz gorzej - pisze internautka, wspominając wyjście do baru w XI dzielnicy Paryża. - Nie mogłam się utrzymać na nogach, potem wielka czarna dziura. Mój przyjaciel musiał wynieść mnie z baru i włożyć do taksówki. Na szczęście nic mi się nie stało i to mnie cieszy, ale kiedy się obudziłam, wiele rzeczy mnie przeraziło. Szczególnie fakt, że bramkarz nie zainteresował się, kto wynosi mnie z lokalu. To mógł być mój gwałciciel, ale nikt nawet nie zadał tego pytania. Zadzwoniłam do baru, żeby poinformować ich o tym, co się wydarzyło, bez oskarżania. Odebrała kobieta, która powiedziała, że "to przykre, co się wydarzyło, ale tego typu rzeczy mogą się zdarzyć w nocnym lokalu, nie wiem, co mam pani powiedzieć, ale to tak jak w samochodzie - wypadki się zdarzają". Byłam zszokowana, że to usłyszałam. Jeszcze większy, że powiedziała to kobieta, która mogłaby wykazać więcej zrozumienia dla mojej sytuacji.

Nieco mniej szczęścia miała mieszkanka Brukseli. W jej opowieści pojawia się nazwa klubu, który - wnioskując po wpisach internautek - nie cieszy się najlepszą sławą.

- Sierpień 2019, wyszłam do baru z moja współlokatorką - wspomina. - Podczas imprezy zostawiła mnie samą ze znajomym, następnie czarna dziura. Obudziłam się nago w jego łóżku, próbowałam mu przeszkodzić, ale on tylko przesunął moją rękę i kontynuował. Następnego dnia zobaczyłam na moim ramieniu siniaki i pogryzienia. Wiem, że to stały bywalec tego baru i wiem ze źródła, że nie jestem jego pierwszą ofiarą. Złożyłam zawiadomienie w Centrum Ścigania Przemocy Seksualnej ( fr. Le Centre de Prise en charge des Violences Sexuelles), któremu dziękuję. Spędziłam 4 godziny na przesłuchaniu, pokazano mi wiele zdjęć, wskazałam agresora. Policja przeszukała jego mieszkanie, potem przyszli do mnie, prosząc o próbkę włosa. I potem nic. Umorzenie. Dziękuję wymiarowi sprawiedliwości, że muszę się nauczyć z tym żyć, kiedy on dalej świetnie się bawi w tym odpychającym miejscu - podsumowała.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku w Polsce zostało zgwałconych 1118 osób, w co wliczają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Eksperci zaznaczają, że to zapewne ułamek realnej liczby przypadków, ponieważ wiele z nich nigdy nie zostaje zgłoszonych. Szacuje się, że 90 proc. Polek doświadczyło w życiu przemocy na tle seksualnym.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło: Madame Le Figaro, bfmtv.com

Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"

Jak utrwalić zapach perfum? Wystarczy jedno proste rozwiązanie

Jak utrwalić zapach perfum? Wystarczy jedno proste rozwiązanie

Aktor "Seksu w wielkim mieście" nie żyje. Podano przyczynę śmierci

Aktor "Seksu w wielkim mieście" nie żyje. Podano przyczynę śmierci

Członek Papa Dance potrzebuje pomocy. "Nie jest zdolny do samodzielnego życia"

Członek Papa Dance potrzebuje pomocy. "Nie jest zdolny do samodzielnego życia"

Rezydencja Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Cena zwala z nóg, fani protestują

Rezydencja Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Cena zwala z nóg, fani protestują

Miał już obiad w zębach. Nagle stało się coś niespodziewanego

Miał już obiad w zębach. Nagle stało się coś niespodziewanego

19-latka przyniosła do szpitala martwe niemowlę. "Dziecko urodziło się zdrowe, ważyło dwa i pół kilograma"

19-latka przyniosła do szpitala martwe niemowlę. "Dziecko urodziło się zdrowe, ważyło dwa i pół kilograma"

Pokazała, jak sprząta pokój za 16-letnią córkę. "Jest jak jest"

Pokazała, jak sprząta pokój za 16-letnią córkę. "Jest jak jest"

Jak zregenerować dłonie przed wiosną? "Nałóżmy go, chociaż rano i wieczorem"

Jak zregenerować dłonie przed wiosną? "Nałóżmy go, chociaż rano i wieczorem"