Oszustwo "na paczkę". Uchronisz się przed nim, zwracając uwagę na te rzeczy

Na czym polega "oszustwo na paczkę za pobraniem"?
Oszustwo “na paczkę”
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zakupy przez internet robi bardzo dużo osób. Są wygodne, szybkie, do tego kurier przywiezie zamówioną rzecz prosto do naszego domu. Niestety na popularności tego rodzaju zakupów korzystają przestępcy. Na czym polega oszustwo na paczkę? Co powinno wzbudzić naszą czujność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli: naczelnik w Departamencie Polityki Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej Milena Górecka, podkomisarz Iwona Kijowska, policjantka z Komendy Głównej Policji oraz Tomasz Rybiński, który o mały włos nie stał się ofiarą oszustwa na paczkę za pobraniem.

Oszustwo na paczkę - na czym polega?

Bardzo dużo zamawiamy przez internet, do tego zdarza się, że nie mówimy bliskim, iż oczekujemy na paczkę, a to otwiera furtkę przestępcom. - Nie wiemy, czy ktoś z domowników zamówił tę paczkę, kto odbierze. I tutaj jest problem, jeżeli to kurier puka do naszych drzwi i przekazuje nam taką paczkę, z myślą o tym, że "proszę uiścić opłatę za tę paczkę, bo nie jest uiszczona" [...], wówczas taki domownik nie sprawdza, nie weryfikuje tego, czy być może ktoś tę paczkę zamówił [...]. I tutaj pada ofiarą oszustwa, ponieważ zabiera paczkę lub czasami dokonuje jakieś małej opłaty za tę paczkę i ją odbiera. Po otworzeniu takiej paczki, co się okazuje? Okazuje się, że w środku są bezwartościowe przedmioty - powiedziała w Dzień Dobry TVN podkomisarz Iwona Kijowska.

Często zdarza się, że osoba, którą przestępcy chcą oszukać, wcześniej otrzymuje SMS-a o nadaniu paczki, w którym znajduje się link. - Nieświadomy niczego odbiorca klika w ten link, a tam wyskakuje formularz, który prosi o nasze dane, [...] a my wpisujemy nasze dane - tłumaczyła policjantka.

Warto dodać, że istnieją różne rodzaje tego przestępstwa. - Cyberprzestępcy [...] bardzo często mogą zaatakować platformę sprzedażową [...], gdzie mając dostęp nie tylko do naszych danych osobowych, danych do przesyłki, ale również informacji o wysokości tego pobrania, są w stanie spreparować etykietę i wysłać do nas paczkę o bardzo niskiej zawartości, kiedy my jesteśmy przekonani, że zamawialiśmy dany towar, przykładowo wazon, zabawki, a otrzymujemy piłeczkę pingpongową - dodała Milena Górecka, naczelnik w Departamencie Polityki Konsumenckiej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

O mały włos ofiarą oszustów nie padł Tomasz Rybiński. - Otrzymałem SMS-a, że danego dnia przyjdzie paczuszka do odebrania, że kurier przyniesie. Przyniósł paczuszkę, na kwotę 137 złotych. Zdziwiłem się, bo nic nie zamawiałem i coś mi było podejrzane. Na tym się skończyło, że nie przyjąłem tej paczki - wyjaśnił mężczyzna.

Czy można namierzyć oszusta?

Niestety jest to bardzo trudne. Dużo zależy od typu oszustwa. - Jeśli mamy do czynienia z cyberprzestępcą, kiedy nasze dane są wykradzione, oczywiście są do tego specjalne organy, które ścigają, badają te źródła. Natomiast takiemu konsumentowi jest bardzo trudno zweryfikować [oszusta - przyp. red.]. Oczywiście robiąc zakupy online, powinniśmy przede wszystkim zachować czujność. Jeżeli zamawiamy coś przez kuriera, operatora pocztowego, to zazwyczaj dostajemy informację w aplikacji, link albo na maila potwierdzenie, podajmy swoje dane. Powinniśmy też zachować czujność - nie kupujmy w firmach, które nie mają pełnych danych adresowych, nie mają regulaminu, czy też dają możliwość wyboru jednej formy dostawy albo formy jednej płatności - wyliczyła Milena Górecka.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustwa? Co powinno nas zaniepokoić? Jak często zdarzają się tego rodzaju przestępstwa? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości