Kontrole szkół pod kątem gruźlicy - fałszywe informacje
GIS przestrzega, że pismo, które krąży po sieci o kontroli szkół jest nieprawdziwe. Także informacja o rzekomym "rozprzestrzenianiu się epidemii gruźlicy wśród uczniów" nie jest prawdziwa. Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego jest to próba dezinformacji i siania paniki. Ostrzeżenie, przed nieprawdziwym dokumentem pojawiło się 2 maja. Ktoś podszywa się w nim pod Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka.
Tytuł nieprawdziwego dokumentu brzmi "List informacyjny" i skierowany jest do dyrektorów szkół. Wymieniona została w nim listę działań, które trzeba podjąć w przypadku wystąpienia gruźlicy u uczniów bądź pracowników szkoły.
- Pismo nie pochodzi od Głównego Inspektoratu Sanitarnego, nie zostało podpisane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wz. (sfałszowany podpis) i jest próbą rozpowszechniania dezinformacji oraz zasiania paniki. Żadne z opisanych w nim działań nie są prowadzone. Zawarte w wiadomościach informacje są nieprawdziwe i nie należy się do nich stosować - podano w komunikacie GIS.
GIS dementuje fałszywe informacje o kontrolach szkół
Wiadomości o kontroli i epidemii przekazywane są z błędnego adresu, w którym brakuje znaku interpunkcyjnego między "sanepid" a "gov" (inspektorat@sanepidgov.pl). Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował o rozwagę, a także szczególnie uważne weryfikowanie otrzymywanych wiadomości, także adresów mailowych, z których zostały nadane.
W fałszywej wiadomości zalecono między innymi nie szerzenie paniki wśród rodziców. Pada również informacja, że badania przesiewowe nie mają nic w związku ze szkoleniem żołnierz z Ukrainy w Garnizonie Świętoszów. Informacja trafiła do szkół w co najmniej 4 województwach - śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.
- Cała treść pisma jest wyssana z palca. Nie ma nic wspólnego z prawdą - podkreśla rzecznik prasowy GIS, Szymon Cienki, w rozmowie z Konkret24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- GIS wycofuje z obrotu kiełki. "Spożycie może prowadzić do choroby zwanej listeriozą"
- Dwa napoje wycofane ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz je w domu
- Partia rolady ze szpinakiem wycofana ze sprzedaży. "Nie należy spożywać produktu"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: FilippoBacci/Getty Images