Zmarła major Maria Mirecka-Loryś. "Polskę zawsze miała w sercu"

Zmarła major Maria Mirecka-Loryś
Zmarła major Maria Mirecka-Loryś
Źródło: romanovska/Getty Images
Major Maria Mirecka-Loryś odeszła w wieku 106 lat. Była działaczką obozu narodowego, komendantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Major Maria Mirecka-Loryś nie żyje

Informacje o śmierci mjr Marii Mireckiej-Loryś poinformował szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Na swoim profilu na Twitterze okrzyknął ją "wspaniałą organizatorką życia polskiej emigracji niepodległościowej w USA".

Odeszli w 2021

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odeszli w tym roku…
Odeszli w tym roku…
Kamil Durczok nie żyje
Kamil Durczok nie żyje
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wiesław Gołas - wspomnienie
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka
Wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Major Maria Mirecka-Loryś - kim była?

Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie na Podkarpaciu. Będąc studentką wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu wojny zaangażowała się w działalność konspiracyjną. W 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego.

Równolegle pełniła także funkcję kierowniczki sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW. Późnej awansowana na stopień kapitana i kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Mirecka wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, kiedy tylko końca dobiegła wojna. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana przez władze komunistyczne w Nisku. Na wolność wyszła 1 września 1945 r. na mocy amnestii.

W setne urodziny Marii Mireckiej-Loryś, sejm przyjął uchwałę upamiętniającą jej działalność patriotyczną. "W 100. rocznicę jej urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla niezwykłej patriotki pani Marii Mireckiej-Loryś i podziękować jej za ogromny wkład w walkę o niepodległość Ojczyzny i nieustanną troskę o Polaków na całym świecie" - napisano w uchwale. Ponadto wielokrotnie była odznaczona m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: romanovska/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana