Maskotki z AI wkrótce na rynku
Misie, które mają czytać dzieciom bajki, wywołały już sporo emocji za granicą. Ale według ekspertów słodkie przytulanki brzmią jak scenariusz do horroru. Allan Wong, współzałożyciel producenta zabawek VTech, zapowiada, że zabawki wkrótce zostaną wyposażone w sztuczną inteligencję, która, co ciekawe, będzie alternatywą dla rodziców czytających swoim dzieciom.
Druga strona medalu jest taka, że zabawka będzie słuchać wszystkiego, co mówi dziecko. Następnie niepozorny pluszak będzie wykorzystywać dane do tworzenia spersonalizowanych bajek na dobranoc tylko dla konkretnego dziecka. Brzmi jak marzenie, ale jakie są zagrożenia?
Maskotki z AI - zagrożenia
Współzałożyciel producenta zabawek powiedział, że misie z obsługą sztucznej inteligencji mają ukazać się w Wielkiej Brytanii w 2028 r. Sam jednak przyznał, że możliwości AI są "trochę przerażające". Misie mogą być potencjalnie narażone na ataki hakerskie.
Jak podał Daily Mail, Wong zapowiedział, że pluszowe misie z obsługą sztucznej inteligencji wykorzystywałyby metody w stylu chatbota do "generowania historii dostosowanych do potrzeb dziecka, zamiast czytania z książki". Zabawki mają zastępować rodziców w codziennych czynnościach, ale eksperci przestrzegają, że gdy dziecko coraz bardziej przywiązuje się do swojej zabawki i ujawnia więcej informacji o swoim codziennym życiu, pluszak staje się "coraz mądrzejszy".
Maskotka z AI - co potrafi?
Miś zostanie wyposażony w mikrofon, który słuchałby tego, co dziecko mówi 24/7. Urządzenie wbudowane w zabawkę pobierałoby dźwięk, przetwarzało go i dostarczało odpowiedź dziecku. Wong przyznał, że producenci zabawek powinni być świadomi potencjalnych obaw związanych z bezpieczeństwem i prywatnością, zanim takie urządzenie kiedykolwiek pojawi się na rynku.
- Pluszak wie, do której szkoły chodzisz, kim są twoi przyjaciele. W rzeczywistości może zastępować twojego dobrego przyjaciela, stając się nim. Dzieci mogą rzeczywiście rozmawiać z zabawką, a zabawka może rzeczywiście dać im odpowiedź – powiedział Wong w rozmowie z "Financial Times".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak pomóc dziecku, gdy się zachłyśnie? Ratowniczka: "Nie bierzemy rąk do góry"
- Jak wychować szczęśliwe dziecko? Pediatra wskazuje jedną rzecz: "Warto sobie to uświadomić"
- Za co dzieci kochają swoich ojców? Zabawne odpowiedzi maluchów. "Bo mi robi makaron"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Christopher Hopefitch/Getty Images