Gorące tematy

25 maja - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak chronić dzieci przed największymi niebezpieczeństwami?

Gorące tematy

smutne dziecko siedzi na moście, zdjęcie czarno białe

25 maja 2021 roku to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Dlaczego wciąż dochodzi do zaginięć dzieci i młodzieży i jakie są przyczyny tego, że tak trudno je odnaleźć? Jak chronić dzieci przed największym niebezpieczeństwem?

25 maja to dzień, w którym szczególną uwagę poświęca się dzieciom, które zaginęły i do dziś ich los pozostaje nieznany. Jednocześnie podkreślana jest trudna do wyobrażenia sytuacja osób, które szukają swojego zaginionego dziecka. Nadzieja, że te tragiczne historie znajdą w końcu swój szczęśliwy finał i zaginione dzieci wrócą do swych domów towarzyszy nie tylko ich rodzinom, ale też zaangażowanym w sprawy policjantom i pracownikom fundacji.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - 25 maja 2021 r.

Ten dzień, poświęcony wszystkim zaginionym dzieciom, ustanowiony został dla uczczenia pamięci sześcioletniego Ethana Petza, który zaginął 25 maja 1979 roku w USA podczas swojej pierwszej samodzielnej wyprawy do szkoły.

Dzieci i młodzież, bez względu na kraj pochodzenia, kulturę czy płeć, stanowią duży odsetek wśród wszystkich zaginionych w Polsce i na świecie osób. Większość z nich udaje się odnaleźć, ale w policyjnych bazach danych wciąż figurują sprawy do dziś nierozwiązane, niektóre od wielu lat. To ogrom tragedii zarówno dla dziecka, jak i jego bliskich.

Co roku w samej tylko Unii Europejskiej zgłaszanych jest kilkaset tysięcy zaginięć dzieci. W 2020 r. polska policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób nieletnich, z czego 552 z nich miało mniej niż 13 lat.

Symbolem zaginionych dzieci jest niezapominajka - ponieważ rodziny nigdy nie zapominają i często szukają dziecka do końca swojego życia.

Przyczyny zaginięć dzieci

Przyczyn zaginięć dzieci jest wiele i każdy przypadek to odrębna historia. Dzieci znikają na skutek własnych działań lub wpływu osób trzecich. Większość z nich odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin. Są jednak przypadki zaginionych dzieci, których los pozostaje nieznany do dziś, często od lat.

Najczęstszym powodem zaginięć jest niewłaściwie sprawowana opieka rodziców i opiekunów lub nastoletni bunt pojawiający się w okresie dojrzewania. Nastolatkom zdarzają się, najczęściej krótkotrwałe, ucieczki z domów rodzinnych spowodowane trudnymi relacjami, problemami szkolnymi czy pierwszymi zawodami miłosnymi. Coraz częstszym zagrożeniem są również ryzykowne znajomości internetowe. Wówczas nieletni narażeni są na niebezpieczeństwa związane z działaniem innych osób. Jednak ze wszystkich przyczyn zniknięć dzieci przestępstwa typu porwanie, występują najrzadziej. Nie oznacza jednak, że nie występują w ogóle.

Jeszcze inną przyczyną zaginięć dzieci są tzw. porwania rodzicielskie. Ich skutkiem jest brak kontaktu z dzieckiem przez jednego z rodziców lub opiekunów. Najmłodsze dzieci nie mają świadomości ryzyka wynikającego z oddalenia się od opiekuna w miejscu publicznym, tłocznym, itd.

Zaginięcia dzieci - jak możemy je przed tym chronić?

Najważniejsze, co może zrobić osoba dorosła odpowiedzialna za bezpieczeństwo i zachowanie dziecka w różnych sytuacjach, jest uświadamianie zagrożeń i jak najwcześniejsze uczenie ich unikania. Należy jednak robić to w taki sposób, aby dziecko nie bało się całego świata i wszystkiego wokół.

Wskazówki Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP, co jeszcze należy robić:

  • Małego dziecka pod żadnym pozorem nigdy i nigdzie nie pozostawiać bez opieki, szczególnie w obcych dla niego i/lub tłocznych miejscach.
  • Troszczyć się o dobre relacje z dzieckiem. Nie pozwolić, aby zaniedbane emocjonalnie uciekło lub szukało pomocy i zrozumienia u obcych osób, które mogą je skrzywdzić.
  • Uczyć swoje dziecko, aby nie podawało obcym osobom swoich danych – również samego imienia.
  • Uczulić dziecko, aby zawsze informowało Cię o tym, gdzie jest i o zmianie swoich planów, kiedy przebywa poza domem.
  • Uczyć dziecko, aby pod żadnym pretekstem nie zbliżało się i nie wchodziło do pojazdu obcej osoby, nie odchodziło/oddalało się z nieznajomym.
  • Uczyć dziecko, aby zawsze, kiedy znajdzie się w niebezpieczeństwie głośno krzyczało, wzywało pomocy i jeśli to możliwe, próbowało uciec.

Zobacz: Jak rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Obecnie stwierdzenie zaginięcia i podjęcie wszelkich działań, w tym ustalenie przebiegu zdarzeń jest znacznie łatwiejsze niż miało to miejsce w przeszłości. Istotny wpływ ma zmieniający się świat, wszechobecny monitoring, stały kontakt międzyludzki, błyskawiczny przepływ informacji, itd. W przypadku każdego zaginięcia najważniejszy jest czas. Im szybsze podjęcie działań, tym większe szanse na szczęśliwe zakończenie.

Poszukiwania zaginionych dzieci

Zaginięcie dziecka traktowane jest przez służby priorytetowo. Dokładnie przeszukiwany jest teren, w którym poruszało się dziecko. Obecnie działania ludzi (policja, wojska obrony terytorialnej) wspierają zaawansowane urządzenia, śmigłowce, drony i specjalnie wyszkolone psy tropiące. Informacja o zaginięciu i poszukiwaniu niemal natychmiast trafia do krajowych i międzynarodowych baz danych. W nagłośnieniu sprawy pomagają również media, w tym społecznościowe.

Ponadto, od 2013 r. w Polsce działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe przekazanie komunikatu na temat zaginięcia dziecka oraz informacji dotyczących jego poszukiwań za pośrednictwem wszelkich istniejących mediów, telefonów komórkowych oraz nośników reklamy zewnętrznej. Umożliwia to szerokie, społeczne zaangażowanie w poszukiwania zaginionych dzieci. Operatorem systemu Child Alert w Polsce jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Bezpłatny numer alarmowy, pod który należy dzwonić z każdą informacją dotyczącą zaginięcia to 995.

Inną instytucją, która również rozpoczyna swoje działania natychmiast po zwróceniu się o pomoc w sprawie zaginięcia dziecka lub osoby dorosłej jest Fundacja ITAKA. W tak trudnej sytuacji, poza akcją poszukiwawczą i wszelkim wsparciem tego procesu, równie istotne jest wsparcie psychologiczne dla bliskich dziecka. Niekiedy bywa niezbędne do uzyskania ważnych informacji na temat okoliczności zaginięcia. Specjaliści z fundacji udzielają pomocy bezpośrednio, jak i telefonicznie, pod numerem 116 000. Poza tym fundacja, podobnie jak policja prowadzi m.in. bazę osób zaginionych.

Co robić kiedy zaginęło dziecko?

Zobacz też:

11-letni Sebastian porwany przez pomyłkę. Kim jest mężczyzna, który zabił chłopca?

Kiedy dziecko może zostać samo w domu? "Tak naprawdę rzecz leży w poczuciu rodziców"

Jak pomóc dziecku, które zmaga się z problemami psychicznymi? Poznaj odpowiedzi eksperta

Zobacz video: Szukali zaginionego dwulatka, znaleźli 23 innych uprowadzonych dzieci

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości