Alex Renton - "Jak wytresować lorda"
Alex Renton to wielokrotnie nagradzany, brytyjski dziennikarz, który pracował m.in. dla "The Times" i "Newsweeka". Jego ojciec - lord Tim Renton był ministrem w rządach Margaret Thatcher i Johna Majora. Wysoka ranga rodziny sprawiła, że we wczesnych latach życia Alex został wysłany do jednej z brytyjskich szkół z internatem. Jego historia stała się punktem wyjścia do powstania książki, która w Polsce dostępna jest pod tytułem "Jak wytresować lorda" . Brytyjska nazwa dzieła brzmi jednak "Stiff Upper Lip". Co w angielskiej kulturze oznacza wyrażenie "Sztywna górna warga"?
To znaczy, żeby dzielnie się trzymać i zachować spokój. Niezależnie od rozmiaru problemów, z którymi się mierzysz
- wyjaśnił Alex.
Renton spotkał się z Anną Senkarą przy Fettes Collage - najbardziej elitarnej szkockiej szkole z internatem.
Chodzili tutaj premier Tony Blair i James Bond
- zdradził dziennikarz.
Miejsce rozmowy wybrał nie bez powodu. Pomimo ogromnej renomy placówki, dzieci, które tam uczęszczały codziennie poniżano i bito. On sam w wieku 8 lat został wysłany do jednego z elitarnych college'ów.
Wysłano mnie tam, jak byłem małym chłopcem. Kiedy patrzę na swoje zdjęcie z tamtego okresu ciągle chce mi się płakać. Byłem taki drobniutki. Ale poszedłem tam z otwartym sercem i wielkim uśmiechem (...). Pobito mnie kijem już pierwszej nocy, bo za dużo płakałem. I tak to trwało przez kolejne 5 lat
- wyznał.
Byli tam przestępcy seksualni, jak zresztą w wielu szkołach . Ale to jeszcze nie było najgorsze, bo jako chłopcy potrafiliśmy w miarę sobie radzić z nauczycielami wyciągającymi do nas paluchy (…). Ja znacznie bardziej bałem się znęcania psychicznego . Dyrektor specjalizował się w publicznym upokarzaniu mnie
- powiedział Alex Renton.
Elitarne brytyjskie szkoły z internatem
Szkoła, do której uczęszczał Alex wszystko świetnie tuszowała. Tak robi zresztą większość brytyjskich instytucji. Ich cel zostaje jednak osiągnięty - produkują największych przywódców: Winstona Churchilla, Borisa Johnsona czy Davida Camerona.
Brytyjczycy wierzą od XVIII wieku, że ten system jest niezbędny do produkcji wspaniałych liderów
- informuje Alex Renton.
W swojej książce użył poruszającego sformułowania "wytworna przemoc". Dlaczego? Jak tłumaczy, po takiej szkole można skończyć "albo jako premier, albo jako narkoman". Jego ojciec - Tim Renton, który pracował w brytyjskim rządzie, także ukończył szkołę z internatem. Po wielu latach Alex poruszył z nim temat tego, co się działo przez okres jego (tragicznego) dzieciństwa.
Rozmawiałem z nim o tym. Wiem, że jemu również było bardzo ciężko w wieku 8 lat. Ale nie winię mojego ojca. Trochę bardziej winię moją matkę. Kiedy miałem 9 lat powiedziałem jej, że molestowano mnie seksualnie. Poszła do szkoły i zaczęła krzyczeć. A dyrektor na to, że kłamię i żeby rozejrzała się wokół jak tu jest pięknie. Że to niemożliwe, żeby takie straszne rzeczy się tu działy. Nie wierzyła mi, dopóki jeden z nauczycieli i przestępców seksualnych nie trafił za kraty. Dostał wyrok 11 lat (…). Dopiero wtedy mi uwierzyła. Zajęło jej to 50 lat
- wspomina.
Powrót do najgorszych wspomnień
5 lat temu dziennikarz powrócił do starej szkoły. Nie bez przyczyny.
Przeczytałem w Daily Mail, że grupa dorosłych absolwentów poszła na policję, żeby złożyć zeznania w sprawie przemocy seksualnej do jakiej dochodzi w szkole. Chciałem napisać o tym artykuł, więc razem z żoną udawaliśmy rodziców zainteresowanych wysłaniem tam dziecka
- wytłumaczył.
Wrócił do mnie ten cały zapach. Schody do gabinetu dyrektora, gdzie mnie bił
- dodał.
Książka "Jak wytresować lorda" ma na celu ostrzegać przed elitarnymi szkołami z internatem. Alex Renton chce, aby rodzice kilka razy zastanowili się nad tym, czy wysłać dziecko do takiej placówki.
Nie zabierajcie dzieciom miłości, kiedy potrzebują jej najwięcej
- mówi.
Tajemnice brytyjskiej klasy wyższej. Czy książka Alexa Rentona wywołała szok w Wielkiej Brytanii? Obejrzyj relację Anny Senkary:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
- Odkrycie IPN. Słynny James Bond w latach 60. szpiegował w Polsce
- Szczur dostał brytyjski medal za odwagę. Czym się zasłużył?
- Rewolucja kobiet na Białorusi. "Wyszłyśmy, pokonałyśmy swój strach, walczymy z nim codziennie"
Autor: Aleksandra Lewandowska
Reporter: Anna Senkara