Gorące tematy

Rusza akcja #hakujemy_hit. Aplikacja poinformuje uczniów, które fragmenty podręcznika są dyskusyjne

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
materiał prasowy
Logo akcji #hakujemyHiT

Akcja #hakujemy_hit to odpowiedź na wprowadzenie do programu nauczania podręcznika "Historia i Teraźniejszość" pod redakcją Wojciecha Roszkowskiego. Uczniowie będą mogli skonfrontować subiektywne opinie zawarte w książce z faktami przekazywanymi przez grono naukowców. Jak działa aplikacja?

Akcja #hakujemy_hit - na czym polega?

Od 1 września w szkołach ponadpodstawowych Wiedzę o społeczeństwie zastąpił przedmiot Historia i Teraźniejszość. Do podstawy programowej wprowadzono podręcznik pod redakcją Wojciecha Roszkowskiego, w którym można znaleźć subiektywne interpretacje wydarzeń historycznych. Jak wskazują krytycy oferowanej uczniom książki, "feminizm porównywany jest w niej do faszyzmu, Zachód obarczany jest winą za upadek wartości, a ruchy emancypacyjne nazywane są szkodliwymi ideologiami".

Szkoła

Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacjiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Agencja 180heartbeats JUNG v MATT z pomocą Panów Programistów oraz mediów stworzyła więc aplikację umożliwiającą młodzieży zweryfikowanie poszczególnych fragmentów podręcznika z faktami i obiektywnymi opiniami historyków.

- W budowaniu rozwiązania wspierającego krytyczne myślenie wykorzystano nowe technologie, w tym filtry web AR z treściami stworzonymi we współpracy z ekspertami z dziedziny historii i metodyki, takimi jak: dr hab. Piotr Laskowski, historyk idei, dr hab. prof. Marcin Zaremba, historyk XX wieku, Uniwersytet Warszawski, Przemysław Staroń, nauczyciel roku 2018, kulturoznawca oraz Wiktoria Beczek, koordynatorka treści na temat różnorodności i inkluzywności w Gazeta.pl - czytamy w informacji przekazanej przez członków agencji.

Aplikacja dla uczniów #hakujemy_hit - jak działa?

Twórcy aplikacji zaznaczają, że forma lekcji krytycznego myślenia i jednocześnie konfrontowania przyswajanej w szkole wiedzy została zaprojektowana specjalnie z myślą o młodym użytkowniku smartfonów. Jest interaktywna, prosta i zarazem atrakcyjna.

- Stworzone rozwiązanie pozwala na interakcje z podręcznikiem w celu odnalezienia treści stanowiących manipulacje. Opracowany filtr za pośrednictwem aparatu fotograficznego w telefonie demaskuje wybrane manipulacje i odsyła do rzetelnych opracowań dotyczących konkretnych zagadnień - tłumaczą członkowie agencji 180heartbeats JUNG v MATT.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: materiał prasowy

Źródło zdjęcia głównego: materiał prasowy

Pozostałe wiadomości