Plaga fake newsów bezlitośnie od lat zalewa Internet. W ostatnim czasie w sieci pojawiło się wiele błędnych przekonań dotyczących koronawirusa. Niestety sukcesywnie przybierają one na sile, szerząc wśród społeczeństwa błędne informacje. Jak zatrzymać tę falę i jak jej przeciwdziałać? O to zapytaliśmy eksperta ds. nowych technologii Macieja Kaweckiego.
Czym jest fake news?
Fake newsy towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Czym dokładnie są? Jak przyznał nasz specjalista, tak naprawdę termin ten nie ma określonej definicji. Fake newsy to wiadomości mające na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd. Choć sprawiają wrażenie prawdziwych i rzetelnych, tak naprawdę są wymysłem autora danego zdjęcia czy postu zamieszczonego w mediach społecznościowych.
Mówi się, że telefon dzisiaj i to przebodźcowanie informacjami jest jedną z przyczyn dezinformacji. Mamy takie przekonanie, że fake news to jest neologizm. Nic z tych rzeczy
– powiedział.
Maciej Kawecki jako dowód zaprezentował ilustrację Fredericka Burr Oppera z 1894 roku. Grafika przedstawia reporterów z różnymi formami fałszywych amerykańskich wiadomości. Czym zatem różnią się dzisiejsze fake newsy od tych z XIX wieku? Przede wszystkim skalą, z jaką nas atakują.
Dezinformacja i fake news - zjawisko na globalną skalę
Jedną z form dezinformacji, która jest stosunkowo nowa, a jednocześnie poraża swoją skalą, jest "Syntetyczna kradzież tożsamości". To rodzaj oszustwa, w którym przestępca łączy prawdziwe i fałszywe informacje w celu utworzenia nowej tożsamości, która służy do otwierania fałszywych kont bankowych, dokonywania nieuczciwych zakupów oraz, co dzieje się najczęściej, udostępniania nieprawdziwych informacji.
Zjawisko absolutnie owładnęło cały świat. Porażająca statystyka, tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy Facebook usunął 6 miliardów takich kont. Statystycznie, każdy pełnoletni obywatel globu założył przynajmniej jedno konto tylko po to, żeby dezinformować
– powiedział.
Walka z fake newsami to wielkie wyzwanie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z nieprawdziwymi informacjami jest zgłaszanie takich treści. Kluczowe jest także ograniczone zaufanie do wszystkich informacji, na jakie natkniemy się w sieci. Zatem zanim uwierzymy w wiadomość i przekażemy ją dalej, warto potwierdzić jej autentyczność w innych sprawdzonych źródłach.
Fake newsy dotyczące koronawirusa
Niestety w ostatnim czasie w sieci pojawiło się mnóstwo fake newsów dotyczących koronawirusa. Są one nie tylko krzywdzące dla medyków, ale również niebezpieczne dla społeczeństwa. Fałszywe informacje sugerujące, że pandemia jest przedstawieniem odgrywanym przez statystów bądź tego, że maseczki mogą nam szkodzić, wywołują wśród internautów istny popłoch. Ponadto wymyślonymi newsami ludzie wymieniają się na grupach w mediach społecznościach. Tam regularnie zamieszają nowe posty i tworzą wyimaginowany świat.
Jak się okazuje, w pandemię koronawirusa nie wierzy aż 17 proc. Polaków. Jakie mają powody? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz także:
Dr Paweł Grzesiowski: "Mamy pierwsze efekty zamknięcia szkół"
Konferencja TEDxWarsawWomen w tym roku w formie online. Co czeka uczestników wydarzenia?
"Bohaterka naszych czasów" w programie Doroty Szelągowskiej. Zobaczcie metamorfozę domu Uli
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Bartek Dajnowski