Gorące tematy

Jako 9-latka została podpalona, dzięki założycielowi El Patojismo zaakceptowała blizny. "To będzie coś, co nigdy wcześniej nie powstało w tym kraju"

Gorące tematy

Aktualizacja:

- Przemoc, narkotyki, prostytucja, gangsterzy - tak opisuje współczesną Gwatemalę Juan Pablo Romero Fuentes, założyciel jedynej w swoim rodzaju szkoły i ruchu społecznego o nazwie El Patojismo. W kolejnym odcinku "Efektu Domina" Dominika Kulczyk spotyka się z nim, by lepiej zrozumieć działania organizacji, zwłaszcza te skierowane do dziewcząt i kobiet.

"Efekt Domina" o trudnej sytuacji dzieci w Gwatemali

Jaun Pablo Romero Fuentes widział, jak jego rówieśnicy zostali zniszczeni przez przemoc i używki. Był świadkiem tego, jak dzieci i młodzież rezygnują z edukacji na rzecz dołączenia do lokalnych gangów i zarabiają, handlując narkotykami. Postanowił im pomagać.

- Wszystko, o czym marzyłem, to zostać hipisem z gitarą i palić zioło, ale życie pokierowało mnie inaczej. Pewnego razu grałem na gitarze w szkole katolickiej. To była moja pierwsza praca. Siedziałem wśród dzieci, grałem i śpiewałem. Nagle otworzyły się drzwi i usłyszałem: "Hej, tutaj się nie śpiewa. Natychmiast przestań". Powiedziałem: "Chwila, pozwól zdecydować dzieciom. Jeśli one powiedzą nie, odejdę" - mówił muzyk w rozmowie z Dominiką Kulczyk, gospodynią programu "Efekt Domina".

Dwie godziny później musiał opuścić szkołę. Jak stwierdził – nauczył się tam wszystkiego, czego nie powinno się robić w edukacji. To był dla niego bodziec, by otworzyć drzwi własnego domu dla wszystkich dzieci. – Przestałem być nauczycielem, stałem się przyjacielem – zadeklarował.

El Patojismo pomaga potrzebującym

Inicjatywa w ciągu kilkunastu lat przerodziła się w szkołę organizacji El Patojismo, która oferuje bezpłatną edukację do jedenastej klasy - w kraju, gdzie ponad połowa dzieci nie kończy klasy szóstej.

Jedną z uczennic placówki jest 15-letnia Kimberly. – Kiedy miałam 9 lat, jedna dziewczyna przyszła i mnie podpaliła. Była wściekła, bo mój brat nie chciał z nią być - wspominała. Dzięki pomocy, którą Kimberly otrzymała w szkole, zmieniła nastawienie do siebie. Zaakceptowała swoje blizny. - Gdy tu trafiłam, moje życie się zmieniło - zapewniła.

Juan zamierza przemienić szkołę w centrum kształcenia. – To będzie coś, co nigdy wcześniej nie powstało w tym kraju – luksusowe, piękne miejsce dla zwykłych ludzi - zapowiedział.

Dominika Kulczyk o kobietach w Gwatemali

Gwatemala to również kraj mający jeden z najwyższych na świecie wskaźników zabójstw kobiet. Dlatego takie działania, jak założenie El Patojismo, to kwestia szczególnie istotna.

- To jest przerażające, że potrafi się zdarzyć, że 13-letnia dziewczynka jest dzisiaj matką, bo mając 12 lat zaszła w ciążę. (…) Zamiast być otoczona opieką, została zgwałcona przez przyjaciela rodziny, a ponieważ to przyjaciel rodziny, nie miała odwagi przyznać, kto to zrobił. Żadne konsekwencje nie zostały wyciągnięte. (…) To jest kulturowo zakorzenione i musi się to zmienić – mówiła w Dzień Dobry TVN Dominika Kulczyk.

Przyznała przy tym, że jest pod wrażeniem siły Juana, który stara się z tym walczyć.

- Musiał zbudować w sobie odporność i siłę na przemoc. Wydaje się, ze teraz jest niezniszczalny. Piękne jest to, że to mężczyzna, który jest feministą. Widzi, jak niesamowicie ważne jest, by dziewczynki i kobiety w Gwatemali, w miejscu, gdzie jest właściwie najwyższy wskaźnik kobietobójstwa w Ameryce Południowej, potrafi powiedzieć: "Stop. Kobieta jest ważna. Potrzebujemy tego, by żyła tutaj z godnością" - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Posłuchaj całej rozmowy z Dominiką Kulczyk:

Oglądaj "Efekt Domina" w każdą niedzielę o 11:30 na antenie TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Nigeryjki muszą wiele poświęcić, by zacząć nowe życie w Europie. "Nie o takiej odwadze marzyły"

Kobiety, którym morze nie jest straszne. "Żeglowanie uczy tolerancji"

Szczepienia na koronawirusa w Polsce - najnowsze dane na 18 kwietnia

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości