Gorące tematy

Mieszkańcy nie chcą składowiska odpadów pod swoimi oknami. "Urząd Gminy był dla nas nieprzystępny"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Piotr Wojtasik
Polska obywatelska
Polska obywatelskaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dolina Baryczy jest obszarem chronionym. Niestety już niedługo to może się zmienić. Władze regionu chcą tam zbudować zakład recyklingu odpadów z paneli fotowoltaicznych i nie tylko. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i odwołali wójta. Czy to rozwiązuje problem? W ramach #dzieńdobrywpolsce sprawdził to nasz reporter Piotr Wojtasik.

Mieszkańcy nie chcą składowiska niebezpiecznych odpadów

W Dolinie Baryczy ma powstać zakład odzysku surowców z paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń i ich elementów składowych. Jeśli zakład powstanie każdego dnia będzie tu przyjeżdżać 240 ciężarówek. Mieszkańcy nie chcą do tego dopuścić. - O tym nic nie widzieliśmy. Zaraz poszłyśmy z sąsiadkami do urzędu i złożyłyśmy tam odpowiednie pisma - powiedziała jedna z mieszkanek.

Mimo że mieszkańcy nie otrzymali żadnej odpowiedzi od władz regionu, to udało im się zorganizować referendum i odwołać panią wójt. - Nie współpracowała z nami. Urząd Gminy był dla nas nieprzystępny. Nie dowiadywaliśmy się niczego, pani wójt nie miała dla nas czasu, dlatego powstała inicjatywa odwołania jej - tłumaczyła rozmówczyni naszego reportera.

Czy zakład w Dolinie Baryczy powstanie?

Przed spotkaniem z mieszkańcami nasza redakcja napisała z prośbą o komentarz do wszystkich instytucji odpowiedzialnych za budowę zakładu. - Urzędy odsyłają na do wójta, wójta nie ma, komisarza nie ma. Napisaliśmy również do firmy AGROMIX, która tę inwestycję planuje. Ona mówi, że "takie inwestycje, takie działanie uchroniłoby nasze środowisko naturalne, w tym lasy, w których aż roi się porzuconych odpadów, sprzętów, od zanieczyszczeń" - przeczytał nasz reporter.

Co o stanowisku firmy sądzą mieszkańcy? Czego obawiają się najbardziej? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.  

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości