Gorące tematy

W tym mieście mieszkają najszczęśliwsi ludzie w Polsce. Co sprawia, że tak jest?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Sylwia Repeła
Nie ma jak w Gogolinie
Nie ma jak w GogolinieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Gogolin to miasto znane przede wszystkim z popularnej przyśpiewki ludowej. Co ciekawe, jak wykazały badania, osoby, które tam mieszkają, uchodzą za jedne z najszczęśliwszych w Polsce. Gdzie tkwi sekret udanego życia? Psycholożka Paulina Biernat zdradziła także w Dzień Dobry TVN, co oznaczają tzw. blue zones.

Co mieszkańcy cenią w Gogolinie?

Geografowie z Polskiej Akademii Nauk wyliczyli, że to właśnie w tej gminie, powyżej 5 tysięcy mieszkańców, żyje się najlepiej w Polsce. - Dla młodych rodzin jest to bardzo fajne miejsce do wybudowania domu, aczkolwiek działki nie są bardzo tanie. (Jest) bliziutko do przedszkola, do szkoły, do ośrodka zdrowia - powiedziała Wioleta Rydzak, mieszkanka Gogolina.

Warto dodać, że dostęp do opieki zdrowotnej to jeden z 63 wskaźników decydujących o jakości życia. Eksperci brali pod uwagę również poziom i dostęp do edukacji, wynagrodzenia, czy usłonecznienie. Szczęścia w Gogolinie szukają również młodzi ludzie. Pani Karolina studiuje w Opolu, że wraca do Gogolina. - Tutaj jest dosyć kameralnie, ale mimo wszystko jest wszędzie blisko. Mamy dworzec, który ma świetne połączenia - dodała Karolina Salamon, studentka.

Monitoring jakości życia nie pominął seniorów. W Gogolinie są oni zachęcani do spotkań i aktywności. - To jest najważniejsze, żeby móc się spotkać z drugim człowiekiem. Nie siedzieć ze swoimi problemami, we własnym domu. Jak człowiek podzieli się problemami, to tak naprawdę one czasami znikają. Każdy problem podzielony przez kilka osób jest po prostu mniejszy - przyznała Jolanta Matuszek, mieszkanka Gogolina.

Pani Grażyna swój wzór na udane życie odnalazła w porcelanie. Od ponad 40 lat zajmuje się opolską sztuką ludową. - Taką definicją naszego wzoru jest zbiór kwiatów z łąk, pól i lasów. Podtrzymuję tradycję, przekazuję to młodzieży szkolnej. Żeby dobrze żyć trzeba mieć jakiś cel w życiu. Skupić się na swojej pasji - powiedziała Grażyna Czekała, twórczyni ludowa.

Jak zostać szczęśliwym człowiekiem?

Blue Zones, czyli niebieskie strefy to zdaniem badaczy najszczęśliwsze miejsca na świecie. To także tam ludzie żyją najdłużej i są najszczęśliwsi. - Możemy się nauczyć od tych mieszkańców, jakie są zasady albo dzięki czemu oni mogą tak szczęśliwie i długo żyć. Co charakteryzuje te regiony? To m.in. to, że te osoby mają wyznaczony cel życia, np. po 70. uczą się nowych języków, cały czas mają takie poczucie sensu życia, to jest bardzo ważne, są w ciągłym ruchu. To nie chodzi o to, że chodzą na siłownię, ale po prostu mają aktywność fizyczną - powiedziała w Dzień Dobry TVN Paulina Biernat, psycholożka.

Dodatkowo dla tych osób niezwykle ważne są relacje z innymi ludźmi oraz rodzina. Prowadzą również zdrowy styl życia, stosują zdrową dietę, a także sporadycznie sięgają po alkohol.

Nasza rozmówczyni dodała, że szczęśliwe są te osoby, które potrafią dostrzec szczęście i cieszyć się nim. - Dwa [...] składniki szczęścia to są zaangażowanie i wdzięczność. Możemy sobie przeanalizować, czy w swoim życiu jesteśmy tak samo zaangażowani i wdzięczni z rzeczy, które robimy. Na przykład [...] mamy super relacje z rodzicami i jesteśmy za nią wdzięczni, czy jesteśmy zaangażowani, czy nam się wydaje, że będą żyli wiecznie? Albo jesteśmy super zaangażowani w swoją pracę, ale czy jesteśmy za nią wdzięczni? Jeśli nie jesteśmy wdzięczni, to być może za dużo energii życiowej tam idzie, bo to wcale nam nie da wzrostu poczucia jakości życia i szczęścia - dodała.

Co jeszcze sprawia, że jesteśmy szczęśliwi? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości