Gorące tematy

Odebrano chorym dzieciom nadzieję na leczenie. Rodzice załamują ręce. "Nie dostaliśmy żadnej alternatywy"

Gorące tematy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
TVN24

Ważą się losy najmłodszych pacjentów, którzy cierpią na choroby neurodegeneracyjne. Zadziałać może tylko leczenie eksperymentalne, które rodzice zmuszeni są opłacać sami. Za badania kliniczne musiałoby zapłacić Ministerstwo Zdrowia, ale od dawna nie ma na to pieniędzy.

Dzieci odcięte od eksperymentalnej terapii

Leczenie eksperymentalne komórkami macierzystymi, finansowane przez rodziców, ma zostać zastąpione badaniami klinicznymi, finansowanymi przez państwo. Istnieje jednak ryzyko, że dalszego leczenia nie będzie. Przerwany eksperyment medyczny odbiera nadzieję chorym dzieciom i ich rodzicom. Nie ma innej drogi leczenia.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Antoś cierpi na chorobę neurodegeneracyjną, wskutek której nie był kiedyś w stanie nawet podnieść głowy. Po podaniu trzeciej serii komórek macierzystych, mięśnie jego głowy i szyi odzyskują sprawność. Co więcej, ustąpiły też ataki padaczki. - Jest poprawa. Jest poprawa zapisu, że ataki padaczki są wykluczone - mówiła w TVN24 Zuzanna Plewińska, mama Antosia.

Wojtek po tym samym leczeniu też jest w o wiele lepszym stanie. - Bardziej kontroluje swoją głowę, swoją postawę, są odruchy przeciągania rąk jak się budzi, prostowania nóg - wylicza Anna Tymańska, mama Wojtka. 

Jak leczyć choroby neurodegeneracyjne?

Zarówno Wojtkowi i Antosiowi, jak i innym dzieciom, eksperymentalna terapia komórkami macierzystymi została odebrana. Taką decyzję podjęła Komisja Bioetyczna przy Okręgowej Radzie Lekarskiej w Lublinie. Oficjalny powód jest taki, że eksperyment formalnie trzeba przekształcić w badanie kliniczne. - To nie jest klasyczna terapia, która jest terapią uznaną i stosowaną - przekonywał w rozmowie z TVN24 dr n. med. Janusz Dubejko, przewodniczący wspomnianej komisji.

Rodzice są pełni obaw, że nieludzki eksperyment zacznie się dopiero teraz. A zainicjowany będzie właśnie przez Komisję Bioetyczną. - Odcięcie nas od tej terapii jest eksperymentem na ludziach, bo nie dostaliśmy żadnej alternatywy, żadnej propozycji innego leczenia - mówiła Joanna Rydygier-Tomicka, mama chorego Antka.

Więcej informacji na stronie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ariel Skelley/Getty Images

Pozostałe wiadomości