Aleks Walczak pływa od najmłodszych lat. Jego pasji do sportu nie przekreśliła nawet choroba. Po ratującym życie przeszczepie wrócił do pływania, a jeden ze swoich medali wystawił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Aleks Walczak o chorobie i przeszczepie
Aleks Walczak nauczył się pływać, mając zaledwie 2-3 lata. O tym, że jest poważnie chory, dowiedział się w drugiej klasie gimnazjum. - Najpierw wyszło PSC, czyli pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a potem choroby towarzyszące jelit. Okazało się, że choroba w moim przypadku jest dość agresywna [...] - mówił w rozmowie z naszą reporterką Aleks Walczak. - Wtedy dowiedzieliśmy się od pani doktor z Centrum Zdrowia Dziecka, że musimy mieć z tyłu głowy, tak to określiła, że będzie przeszczep - mówiła Joanna Górniak-Walczak, mama Aleksa.
Pan Aleks na przeszczep czekał osiem miesięcy. Jak wyznał, przez ten czas czuł się fatalnie. - Zdrowie totalnie siadło. Nie uczyłem się, nie chodziłem do liceum. Jakakolwiek aktywność fizyczna była niemożliwa. Starałem się spać, ale świąd skóry był tak ogromny, że rozdrapywałem się do krwi [...]- mówił pan Aleks. Pani Joanna dodała, że szczególnie trudne były noce. - [...] Patrzyłam czy moje dziecko oddycha. Spałam z telefonem przy głowie, czekaliśmy tylko na telefon [...] - dodała.
Powrót do sportu
- Oglądaliśmy z mamą i siostrą jakiś program w telewizji. Dostaliśmy telefon od ordynatora, że organ czeka, że możemy spróbować operacji. Szczęście, euforia były niesamowite - mówił Aleks. Mężczyzna wyznał, że po operacji starał się jak najszybciej wrócić do aktywnego życia. - Moim debiutem międzynarodowym były Mistrzostwa Europy dla osób po transplantacji. W 2019 roku rozgrywały się Mistrzostwa Świata w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Razem z reprezentacją zdobyliśmy ponad 30 medali - mówił.
Aleks jest mistrzem świata na 50 metrów stylem grzbietowym i na 100 metrów stylem grzbietowym. - Po tym sukcesie na mistrzostwach świata myślałem też o tym, jak przekuć to w coś większego. Zbiegło się to z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomyślałem, że wystawię jeden z moich medali na aukcję - mówił.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- Wesprzyj WOŚP i zjedz śniadanie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN
- Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie: "Miewałam momenty, że chciałam wszystko zostawić"
- 3 przepisy na zdrowe koktajle. Dietetyczka: "Warto popracować nad naszą odpornością"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN