Gorące tematy

Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo. "Po tym sukcesie myślałem, jak przekuć to w coś większego"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Bianka Zalewska
Po przeszczepie zdobywa mistrzostwo
Po przeszczepie zdobywa mistrzostwoDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Aleks Walczak pływa od najmłodszych lat. Jego pasji do sportu nie przekreśliła nawet choroba. Po ratującym życie przeszczepie wrócił do pływania, a jeden ze swoich medali wystawił na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aleks Walczak o chorobie i przeszczepie

Aleks Walczak nauczył się pływać, mając zaledwie 2-3 lata. O tym, że jest poważnie chory, dowiedział się w drugiej klasie gimnazjum. - Najpierw wyszło PSC, czyli pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a potem choroby towarzyszące jelit. Okazało się, że choroba w moim przypadku jest dość agresywna [...] - mówił w rozmowie z naszą reporterką Aleks Walczak. - Wtedy dowiedzieliśmy się od pani doktor z Centrum Zdrowia Dziecka, że musimy mieć z tyłu głowy, tak to określiła, że będzie przeszczep - mówiła Joanna Górniak-Walczak, mama Aleksa.

Pan Aleks na przeszczep czekał osiem miesięcy. Jak wyznał, przez ten czas czuł się fatalnie. - Zdrowie totalnie siadło. Nie uczyłem się, nie chodziłem do liceum. Jakakolwiek aktywność fizyczna była niemożliwa. Starałem się spać, ale świąd skóry był tak ogromny, że rozdrapywałem się do krwi [...]- mówił pan Aleks. Pani Joanna dodała, że szczególnie trudne były noce. - [...] Patrzyłam czy moje dziecko oddycha. Spałam z telefonem przy głowie, czekaliśmy tylko na telefon [...] - dodała.

Powrót do sportu

- Oglądaliśmy z mamą i siostrą jakiś program w telewizji. Dostaliśmy telefon od ordynatora, że organ czeka, że możemy spróbować operacji. Szczęście, euforia były niesamowite - mówił Aleks. Mężczyzna wyznał, że po operacji starał się jak najszybciej wrócić do aktywnego życia. - Moim debiutem międzynarodowym były Mistrzostwa Europy dla osób po transplantacji. W 2019 roku rozgrywały się Mistrzostwa Świata w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Razem z reprezentacją zdobyliśmy ponad 30 medali - mówił.

Aleks jest mistrzem świata na 50 metrów stylem grzbietowym i na 100 metrów stylem grzbietowym. - Po tym sukcesie na mistrzostwach świata myślałem też o tym, jak przekuć to w coś większego. Zbiegło się to z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomyślałem, że wystawię jeden z moich medali na aukcję - mówił.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości