Dzisiaj przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego oporu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile". Na czym ona polega? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN jej ambasadora - aktora Adama Woronowicza.
Alicja Rogoz ma 19 lat i została... sołtysem Nowakowa. Oznacza to jedno - Alicja jest najmłodszą panią sołtys w całej Polsce. Poznajcie jej historię!
Joanna Czapla choruje na rdzeniowy zanik mięśni. To choroba o podłożu genetycznym. Mięsnie chorego z czasem zaczynają słabnąć i ulegają zanikowi. Asia liczy też na naszą i Waszą pomoc.
Dzięki staraniom profesora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dr hab. Jerzego Sieńki, w Wambie, w Kenii powstanie polska placówka medyczna, która będzie niosła pomoc okolicznym mieszkańcom, pozbawionym na co dzień podstawowej opieki lekarskiej.
To prawdziwa rewolucja w transplantologii. Przez sześć lat Tymek nie mógł mówić, samodzielnie jeść, ani swobodnie oddychać. Z pomocą przyszedł mu prof. Adam Maciejewski. Zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził pierwszą na świecie rozległą transplantację narządów głowy i szyi połączoną z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Dziś Tymek wraca do zdrowia. Lekarze mają nadzieję, że chłopiec zacznie mówić!
Aleksandra Długołęcka i Anna Szałas postanowiły wprowadzić nową jakość w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Warszawie. Postawiły na nieszablonowy styl i humorystyczne posty. To był strzał w dziesiątkę. Internauci są zachwyceni takim podejściem do sztuki.
Choć słowo „ewolucja” może kojarzyć nam się przede wszystkim z czasami sprzed setek tysięcy lat, w swoim podstawowym znaczeniu dotyczy nas ona również dziś. Co więcej, genetycy twierdzą, że obecnie ewolucja przyspieszyła i wciąż zmienia ludzkie ciało. Jak będzie wyglądać człowiek przyszłości?
Najczęściej słyszy się opowieści o spotkaniach z obcymi, które miały miejsce w Ameryce. To tam odnotowuje się najwięcej przypadków pozostawiania przez kosmitów dziwnych znaków, przelatujących nad miastami spodków i innych nie do końca wyjaśnionych zdarzeń. Jednak również w Polsce kilkakrotnie zaobserwowano zjawiska, które kojarzone są z UFO.
Lądowanie na Księżycu obudowane zostało wieloma, niejednokrotnie wzajemnie wykluczającymi się opowieściami. Wątpliwości nie ulega jednak, że było to jedno z bardziej doniosłych wydarzeń w historii ludzkości XX wieku. 50 lat temu w lipcu (dokładnie 20 lipca) na Księżycu wylądowali pierwsi ludzie!
Czy w Mamerkach, koło Węgorzewa, ukryta jest Bursztynowa Komnata? Dziś otwarcie zostanie właz do ukrytego tunelu niemieckiego bunkra. Historia Bursztynowej Komnaty sięga XVIII wieku i owiana jest legendą. Jej okazałe wnętrza zostały rozgrabione i do tej pory nie wiadomo, gdzie się znajdują. Warto przyjrzeć się z bliska tej historii.
Profesor Romuald Dębski nie żyje. Znany polski ginekolog zmarł 20 grudnia 2018 roku. Informację o jego śmierci podał Szpital Praski oraz Szpital Bielański, w którym profesor pracował. Romuald Dębski miał 62 lata. Był częstym gościem w studiu „Dzień Dobry TVN”.
W poniedziałek 13 maja w Świerklańcu pod Tarnowskimi Górami doszło do groźnej kolizji dwóch samochodów osobowych. W jej wyniku trzy osoby zostały ranne. Poszkodowaną kobietę do najbliższego szpitala przetransportowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Śmigłowiec musiał wylądować na drodze między drzewami. Precyzyjne lądowanie robi obecnie furorę w sieci. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger rozmawiał z pilotem śmigłowca, kapitanem Grzegorzem Ziomkiem.
Uwaga, dziś Blue Monday... to najbardziej depresyjny dzień w roku. Podobno wówczas najwięcej ludzi zaczyna łamać noworoczne postanowienia. Skąd wziął się Blue Monday i jak radzić sobie z wyjątkowo złym nastrojem w tym dniu?
Każdego roku z polskich domów znika około dwadzieścia tysięcy osób. Co się z nimi dzieje? Powody zaginięć są niezwykle różne. Czasami są to porwania, częściej giną ludzie, którzy chcą zmienić swoje życie i dlatego nie dając znaku o sobie, po prostu uciekają. Często powodem zaginięć są też choroby psychiczne czy osobiste dramaty. Co kieruje takimi ludźmi? Jak wygląda akcja poszukiwawcza zaginionego?
Krystian Jabloński to prawdziwy superbohater. Wyniósł trzech mężczyzn z płonącego mieszkania, pomagał ofiarom wypadków drogowych, łapał złodziei, a nawet brał udział w policyjnym pościgu. Dziś to on potrzebuje pomocy - pan Krystian uległ poważnemu wypadkowi na trampolinie sportowej. Jest sparaliżowany od barków w dół.
Reforma szkolnictwa spowodowała, że w szkołach średnich w tym roku pojawiło się 730 tys. dzieci, gdy rok wcześniej było ich 474 tys. Ma to związek z tzw. podwójnym rocznikiem. Duża liczba uczniów spowodowała w wielu szkołach spore zmiany w warunkach nauczania. Na sale lekcyjne przerobiono np. części korytarzy, a lekcje kończą się wieczorem. Jak nowe warunki nauki mogą wpłynąć na młodzież? Zapytaliśmy o to psycholog Aleksandrę Piotrowską i nauczyciela matematyki Dariusza Kulmę.
Z jeziora Bełdany w Rucianem-Nidzie na Mazurach nurek wyłowił aparat fotograficzny. Odzyskane zdjęcia, które nim wykonano, mają 11 lat. Po kilku dniach udało się odnaleźć właścicielkę urządzenia. Okazała się być nią Katarzyna Neugebauer, która w 2008 roku pływała z rodziną po jeziorze. Czy pamięta okoliczności, w których zgubiła aparat? Kasię, jej córki - Olgę i Hanię oraz nurka, który odnalazł aparat - Piotra Przystawika gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wczoraj Grzegorz Schetyna ogłosił, że kandydatką na premiera Koalicji Obywatelskiej będzie Małgorzata Kidwa-Błońska. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy stylistkę Ewelinę Rydzyńską oraz dr Mirosława Oczkosia, specjalistę od marketingu politycznego, z którymi porozmawialiśmy o tym, czy jest to próba ocieplenia wizerunku.
Piesi powinni czuć się bezpiecznie podczas przechodzenia po pasach. Tymczasem bardzo często dochodzi w tych miejscach do tragedii. Do dramatu mogło dojść m.in. w Lubinie, kiedy rozpędzony motocyklista na przejściu dla pieszych trącił wózek z dzieckiem. Dlaczego dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na przejściach dla pieszych? Jak to zmienić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Marka Konkolewskiego, dyrektora Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Niestety w tym sezonie owoce i warzywa są coraz droższe. Jedna truskawka kosztuje nawet 83 grosze! Tak drogo jeszcze nie było… Reporter Dzień Dobry TVN zbadał sprawę u samego źródła.
Paweł Chyc jest etnologiem. Zajmuje się badaniem Indian. Od ponad pięciu lat prowadzi intensywne badania w Ameryce Południowej, między innymi Boliwii i Brazylii. Na własne oczy widział, jak płonie Amazonia. Z etnologiem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
W całej Polsce celebrowane są właśnie dożynki, czyli Święto Plonów. Jest to ludowe święto obchodzone z okazji zakończenia żniw i prac w polu. Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na dożynki, żeby pokazać naszym widzom, jak obchodzi się to święto.
Triathlonista Robert Karaś ponownie został mistrzem świata. Podczas zawodów Double Ultra Triathlon na Litwie ustanowił także nowy rekord świata na podwójnym dystansie IronMana. O swoim sukcesie opowiedział widzom Dzień Dobry TVN.
22 sierpnia podczas burzy w Tatrach zostało poszkodowanych ponad 140 turystów przebywających w okolicach Giewontu i Czerwonych Wierchów. W wyniku gwałtownych wyładowań atmosferycznych zmarły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Szlak na Giewont uległ poważnym uszkodzeniom.
Zdaniem lokalnych władz zamki z piasku budowane na brzegu morza w wyjątkowo zatłoczonych lokalizacjach mogą utrudniać akcje ratunkowe. Dlatego też z powodów bezpieczeństwa zdecydowano się wprowadzić zakaz tworzenia budowali z piasku na plażach w okolicy Cavallino.
Naszymi gośćmi byli młodzi matematycy: Justyna Jaworska, pierwsza od 22 lat dziewczyna, która reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i zdobywczyni brązowego medalu, Tomasz Ślusarczyk, zdobywca brązowego medalu i Radosław Żak, zdobywca srebrnego medalu oraz Filip Smentek, nauczyciel matematyki w 13 LO w Szczecinie i wychowawca Justyny.
Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie dotyczące upałów dla trzynastu województw. Zagrożenie upałami nie dotyczy jedynie Podlasia, Warmii i Mazur. Dodatkowo też na południu kraju możemy się spodziewać gwałtownych burz z gradem.
Gregory Weatherbee, który badał próbki wody w Górach Skalistych, odkrył, że w zebranej tam deszczówce można znaleźć plastikowe włókna. Z badań Uniwersytetu Newcastle wynika, że każdy mieszkaniec planety konsumuje tygodniowo 5 gramów mikroplastiku. O zagrożeniu jakie stanowi plastik i o tym, jak sobie z tym radzić rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Emilia Cesarek - dietetykiem i Martą Grzybowską z WWF Polska.
Dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie Tomasz Zubilewicz śledził przygotowania do Wielkiego Finału XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.
Marcin Sawicki wybrał się do Zakopanego, gdzie spotkał się z Andrzejem Bargielem - narciarzem wysokogórskim, biegaczem, himalaistą i pierwszym człowiekiem w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. Andrzej Bargiel przygotowuje się właśnie do kolejnego wyzwania - zjazdu z Mount Everest.