W 2019 roku o Kamilu i jego dwóch kolegach - Tomaszu Płócienniku i Filipie Tomczyku było głośno, ponieważ opracowali i wydrukowali na drukarkach 3D robota humanoidalnego NEO, który potrafi odpowiadać na pytania, sprawdzać kursy walut, a nawet poruszać się. Za swój projekt otrzymali kilka nagród, w tym tytuł TECHNO – INNOVATOR.
Niezwykła akcja
Obecnie Kamil Kaliński wraz z innymi ochotnikami oraz robotem NEO pomaga pracownikom medycznym w walce z koronawirusem, wykonując dla nich ochronne przyłbice. Najmłodszy uczestnik akcji ma 11 lat.
Pomysł zrodził się 20 marca, gdy sytuacja nabierała szybkości (…). Stąd też musieliśmy się zmobilizować i wspólnie z moim kolegą Dawidem, który jest jednym z organizatorów akcji przyjęliśmy pewną współpracę z robotem NEO i zaczęliśmy produkcję przyłbic dla naszych szpitali
- wyjaśnił Kamil.
Na początku projekt miał objąć dwa szpitale, ale zainteresowanie sprzętem ochronnym okazało się tak duże, że lista potrzebujących szybko zaczęła się zapełniać. Do tej pory przyłbice trafiły do szpitali w Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Kaliszu, Jarocinie, ale także do domów pomocy społecznej w Psarach, Kobylej Górze i Domu Pomocy Społecznej im. siostry M. Benodyny Koterbianki.
Teraz czynnie działamy i produkujemy dla Krotoszyna, gdyż sytuacja tam jest bardzo ciężka
- powiedział Kamil.
Potrzebne wsparcie
Organizatorzy akcji pracują 24 godziny na dobę i wszystko robią charytatywnie - drukują z własnych materiałów, używają swoich drukarek 3D i pokrywają koszty związane z ich eksploatacją.
Wszystkie elementy pozyskujemy sami i przyłbice tworzymy samodzielnie. Poza tym cały proces produkcji jest po naszej stronie i tak naprawdę dostarczamy gotowe przyłbice do szpitali
- powiedział Kamil.
Młodych ludzi można wesprzeć, wpłacając datki na zbiórkę zorganizowanej na stronie https://pomagam.pl
Pomagajmy sobie, dołączcie do naszej akcji
- zachęca NEO.
>>> Zobacz także:
- Potrzeba matką wynalazku. Nietypowe wykorzystanie rolki po papierze toaletowym czy pieluchy podczas pandemii
- Respirator z drukarki 3D. Polscy inżynierowie opracowali urządzenie "ostatniej szansy". Koszt to 200 zł
- Polscy drukarze 3D pomagają służbie zdrowia w walce z koronawirusem
- Dmuchawka, urządzenie, które pomaga schorowanym płucom. Jak wykonać ją w domu?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf