Welsh corgi cardigan, uwielbiane przez królową Elżbietę. Poznaj lepiej tę uroczą rasę psa

Welsh corgi cardigan w kwiatkach
Welsh corgi cardigan – charakter, pochodzenie i zdrowie rasy
Źródło: Jakob Montrasio/Getty Images
Cardigan welsh corgi to pies, obok którego nie można przejść obojętnie. Jego nietypowa budowa sylwetki sprawia, że czworonóg przypomina nieco jamnika. Z powodu wyglądu tego psa miłośnicy zwierząt chętnie decydują się na tę oryginalną i nieco egzotyczną w Polsce rasę.

Welsh corgi cardigan to prawdopodobnie jedna ze starszych ras psów pasterskich, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w Europie. Mimo przyjaznego charakteru, dużej inteligencji i zdolności do szybkiego uczenia się, nie jest to rasa odpowiednia dla każdego.

Właścicielem może zostać wyłącznie osoba, która będzie w stanie zadbać o socjalizację i szkolenia szczeniaka. Mimo to cardigan welsh corgi świetnie nadaje się zarówno dla osób aktywnych, jak i tych, którzy nie przepadają za sportem.

Welsh corgi cardigan - ile kosztuje zakup psa?

Welsh corgi cardigan kosztuje około 6-7 tysięcy złotych. Istnieje możliwość zakupu szczeniaka w Polsce – raz w roku w hodowlach rodzą się szczenięta, której później oferowane są do adopcji. Rasa została sprowadzona do Polski w 1989 roku, a pierwsze szczeniaki zostały sprzedane w 1993 roku.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Psy i psiaki

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies, kaczka, gęś i on
Pies, kaczka, gęś i on
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Piękni mężczyźni i kochane zwierzaki
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Agresja u psa – jak nad nią zapanować?
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Jak rozmawiać z psem – agresja lękowa
Zadbaj o dietę swojego pupila
Zadbaj o dietę swojego pupila
Te psy lubią biegać
Te psy lubią biegać
O czym warto pamiętać podróżując z psem
O czym warto pamiętać podróżując z psem
Jak nauczyć psa “mówić”?
Jak nauczyć psa “mówić”?

Pochodzenie rasy cardigan welsh corgi

Welsh corgi cardigan jest blisko spokrewniony z inną walijską rasą – welsh corgi pembroke. Pierwsze czworonogi pojawiły się na Wyspach Brytyjskich już w 1200 roku p.n.e. Początkowo zwierzęta służyły jako psy do zaganiania bydła, później coraz częściej traktowano je jako typowe psy do towarzystwa. Ich charakter i wygląd docenili nawet angielscy monarchowie.

Cardigan welsh corgi – jaki jest charakter psa?

Welsh corgi cardigan to rasa, która charakteryzuje się wesołym usposobieniem i żywym temperamentem. W stosunku do członków rodziny są lojalne i wierne, uwielbiają spędzać czas także z małymi dziećmi. Wobec obcych zachowują dystans. Mimo niewielkiego wzrostu chętnie pełnią funkcję psów stróżujących – są niezwykle odważne i czujne.

Welsh corgi cardigan – jak wychowywać i tresować psy?

Przedstawiciele rasy już w okresie szczenięcym wykazują się dużą cierpliwością i inteligencją. Zwierzęta chętnie współpracują z człowiekiem i szybko opanowują nowe umiejętności. Nie jest to jednak czworonóg szczególnie polecany osobom, które nie mają doświadczenia w opiece nad psami. Welsh corgi cardigan to bowiem rasa, która charakteryzuje się świetną pamięcią, dlatego jego opiekun musi być pewny siebie, konsekwentny i stanowczy. Nawet drobny błąd w czasie szkolenia może wpłynąć na dalszą relację czworonoga i właściciela.

Trudności w szkoleniu cardigan welsh corgi przysparza przede wszystkim jego ciekawski charakter i żywiołowość. Zwierzęta wymagają specjalnego podejścia, dlatego powinny być szkolone przez osoby, które znają techniki uspokajania psów i wzbudzania w nich zainteresowania nauką. W odpowiednich warunkach psy uczą się naprawdę szybko.

W okresie szczenięcym niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłową socjalizację psów, nawet jeśli mają trafić one do domów, w których nie będzie innych czworonogów. Dzięki wczesnej socjalizacji welsh corgi cardigan nie będzie odczuwał strachu przed poznawaniem nowych miejsc czy ludzi, a w miejscach publicznych będzie czuł się całkiem swobodnie. Brak socjalizacji z kolei może być przyczyną wycofania zwierzęcia, nieśmiałości, a nawet strachliwości.

Pielęgnacja psów rasy cardigan welsh corgi

Cardigan welsh corgi nie ma skomplikowanych wymagań pod względem pielęgnacji. Właściciele tej rasy powinni zadbać o dokładne wyczesywanie sierści raz w tygodniu. W okresie linienia pies zrzuca dość dużo martwego włosa, dlatego można wtedy zwiększyć częstotliwość szczotkowania. Raz na jakiś czas warto również wykąpać psa.

Jeśli chodzi o żywienie przedstawicieli rasy welsh corgi cardigan, dobrze sprawdzi się zarówno jedzenie domowe, jak i gotowe karmy (ich wybór powinno się skonsultować z lekarzem weterynarii). Ze względu na duży apetyt przedstawicieli rasy zaleca się przestrzeganie wskazówek dotyczących porcjowania pokarmu, w przeciwnym razie pupil może zacząć szybko przybierać na wadze, co niekorzystnie wpłynie na jego kręgosłup i obciąży nogi.

Cardigan welsh corgi: zdrowie i choroby rasy

Corgi uznawany jest za psa wytrzymałego i odpornego na trudne warunki atmosferyczne. W okresie szczenięcym niezwykle ważne jest, aby pies nie korzystał samodzielnie ze schodów, ponieważ w dorosłym życiu może się to stać przyczyną problemów z kręgosłupem i łapami.

Kiedy pies dorasta, jego przednie kończyny zaczynają zmieniać swój kształt. To zupełnie naturalne dla tej rasy, warto jednak w tym czasie podawać psu preparaty, które odciążą jego stawy i zminimalizują ból. Wśród przedstawicieli rasy odnotowuje się również postępujący zanik siatkówki, jednak dzięki odpowiednim badaniom hodowcy i właściciele mogą wykryć chorobę już na wczesnym etapie, a tym samym odpowiednio szybko wykluczyć z reprodukcji danego psa. Postępujący zanik siatkówki jest bowiem chorobą genetyczną, na którą nie ma lekarstwa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jakob Montrasio/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana