Podest i schodki dla psa mogą się okazać dużym udogodnieniem dla małych zwierząt. Niektóre przeszkody znajdujące się w domu lub ogrodzie mogą dla nich stanowić poważny problem. Rampa dla psów i podobne jej rozwiązania są pomysłowym sposobem na pomoc w przedostaniu się do trudnodostępnych miejsc. Ale czy na pewno jest to aż tak potrzebny gadżet?
Schodki dla małego psa mogą wydawać się koniecznością, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których znajdują się miejsca trudno dostępne dla niedużych zwierząt. Gadżet ma świetne zastosowanie nie tylko dla psów, ale również dla kotów, które uwielbiają przebywać w wysoko usytuowanych miejscach. Schodki dla psa sprawdzą się zarówno u małych szczeniaków, jak i u zwierząt chorych, słabych, starych, otyłych czy cierpiących na bóle grzbietu oraz schorzenia bioder lub stawów.
Co to są schodki i rampa dla psa?
Główną funkcją schodków dla zwierząt jest pomoc w dotarciu do miejsc, które są dla nich zbyt wysokie. Z taką pomocą każdy domowy pupil bez problemu wskoczy na kanapę, fotel lub krzesło, przedostanie się do swojego ulubionego miejsca albo szybko wsiądzie i wysiądzie z samochodu. Tego typu gadżety mają niewielkie, praktyczne rozmiary i są mało skomplikowane w montażu, co ułatwia również transport. Schodki dla małego psa wyposażone są w antypoślizgowe wypustki, które zapewniają stabilność całej konstrukcji. Innym rozwiązaniem, ułatwiającym zwierzętom dostęp do wysokich miejsc jest rampa i podest dla psa. Gadżety zostały skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i są przetestowane zarówno pod względem nośności, jak i obciążenia. Rampy mają możliwość regulacji długości oraz kąta nachylenia wejścia. W sprzedaży występują podesty metalowe oraz drewniane, które są bardzo intuicyjne w obsłudze.
To poręczne i sprytne rozwiązanie, które oszczędza stawy zwierzęcia. Dzięki antypoślizgowej powierzchni nie ma ryzyka, że pupil się zsunie i zrobi sobie krzywdę. Podobnie jak schodki dla psa, rampa jest łatwa w składaniu i transporcie.
Jakiego rodzaju schodki dla psa wybrać?
Schodki dla psa mogą mieć również inne, mniej oczywiste zastosowanie. W domu i ogrodzie zwierzęta często są narażone na uszkodzenia ciała. Będąc w ciągłym ruchu, mogą zahaczać o kanty różnych przedmiotów i poważnie się zranić. Schodki, które są pokryte pluszową poszewką, skutecznie zapobiegają wszelkim urazom i stłuczeniom. Dzięki wmontowanemu zamkowi błyskawicznemu szybko można zdjąć poszewkę, aby ją uprać lub wyczyścić. To idealne schody dla yorka lub kota, ale dla cięższych zwierząt lepiej się sprawdzą drewniane modele.
Składają się najczęściej z trzech stopni i są dużo odporniejsze na zniszczenia spowodowane częstym użytkowaniem. Pamiętajmy, że ze schodków dla psa korzystają zwierzęta o różnej masie i wysokości. Antypoślizgowy materiał, którym są pokryte, przypomina wykładzinę, zaś spód konstrukcji wyposażony jest w gumowe elementy zabezpieczające przed rysowaniem podłogi oraz przesuwaniem się schodków.
Schodki dla psa – niezbędny gadżet czy kaprys właściciela?
Zwierzęta są dla właścicieli prawie jak dzieci. Nic więc dziwnego, że każdy opiekun chce im zapewnić jak najlepsze warunki i rozpieszczać na każdy możliwy sposób. Pupilom można dogadzać nie tylko urozmaiconym jadłospisem, ale również zabawkami i gadżetami, które spełnią zarówno funkcje rozrywkowe, jak i praktyczne. Jeśli chodzi o takie udogodnienia, jak schodki, rampa i podest dla psa, to z pewnością sprawdzi się to u małych i schorowanych zwierząt, które nie mają siły na wspinanie na trudno dostępne powierzchnie.
Takie gadżety docenią również osoby mobilne, które często podróżują ze swoimi podopiecznymi. Kotki i pieski mogą skorzystać z rampy lub schodków, aby samodzielnie wejść do samochodu. W ogrodzie również znajdzie to swoje zastosowanie, ponieważ na większej przestrzeni jest dużo więcej miejsc nieosiągalnych dla mniejszych lub niesprawnych zwierząt. Przeszkody łatwiej pokonać, gdy pomagają w tym schodki dla psa.
Sceptycy będą jednak zdania, że tego typu rozwiązania są wytworem wyobraźni właścicieli zwierząt i są zbytecznym wydatkiem. Jednakże każdy posiadacz domowego pupila będzie chciał rozpieszczać swojego podopiecznego, zwłaszcza gdy ten zachoruje lub się zestarzeje i nie będzie miał dostatecznie dużo siły, aby samodzielnie przedostawać się do wysokich miejsc.
Zobacz także:
- Ekopatrol. Jak funkcjonariusze pomagają zwierzętom?
- "Inspirujące kobiety". Ratują zwierzęta skazane na śmierć. "Kucyki są prezentem dla dzieci, który szybko się nudzi"
- "Psa nie należy wycierać ręcznikiem". Jakie jeszcze błędy popełniamy podczas pielęgnacji czworonoga?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ирина Мещерякова/Getty Images