Zwierzęta

Piłka dla psa – jaką wybrać? Rodzaje piłek do nauki i zabawy

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pies z piłką tenisową w pysku. Piłka dla psa. Zabawki dla zwierząt.

Piłka dla psa to doskonała rzecz wspomagająca rozwój zwierzęcia i urozmaicająca codzienną zabawę. Pomaga psu rozładować napięcie, wzmacnia jego więź z właścicielem, ale też zmusza do myślenia i rozwiązywania łamigłówek. Powinna być wykonana z wytrzymałych i odpornych na gryzienie i szarpanie materiałów, dlatego najlepiej sprawdzi się piłka gumowa.

Piłka dla psa - zalety

Spędzanie czasu z psem na wspólnych zabawach jeszcze bardziej zbliża do siebie czworonoga i właściciela, a jednocześnie zapewnia psu urozmaicenie i utrzymanie jego dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Zabawki, a szczególnie piłki, sprawiają psom radość. Podobnie cieszą się nimi spragnione ruchu szczeniaki, jak i starsze psy, które potrzebują urozmaicenia.

Piłka dla psa, oprócz zapewnienia zabawy, spełnia również ważną funkcję w rozwoju czworonoga. To na niej pies może rozładować swoją energię i stres. Piłki gumowe mogą zmniejszać ryzyko pogryzienia mebli czy butów. Ponadto piłka dla psa nie musi być jedynie piłką zabawką. Niektóre z modeli zmuszają psa do inteligentnej zabawy, pobudzając jego zmysły i wspomagając rozwój.

Piłka dla psa – jaką kupić?

Piłki dla psów nie powinny być traktowane jak zbędny gadżet, a raczej jako obowiązkowe wyposażenie podstawowej wyprawki czworonoga. Odporna na zniszczenia piłka może stać się jego ulubioną zabawką, która będzie służyć mu wiele lat. Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór piłek dla psów. Miękkie, twarde, duże, małe, proste i gładkie oraz z dodatkowymi elementami w postaci dźwięków, wypukłości, mieniących się kolorów. Niektóre z dostępnych piłek mogą bardziej stymulować zmysły psa, jednak w rzeczywistości, kiedy mamy do czynienia z psem leniuchem, żadna z piłek nie zmieni jego nastawienia. Warto więc postawić na dwa modele, tak by zapewnić psu urozmaicenie. Prosta i gładka piłka to podstawa, natomiast do niej możemy wybrać model interaktywny, który będzie stymulować rozwój czworonoga i zmuszać go do zabawy. Jeśli piesek nie wykazuje zainteresowania, warto pokazać mu możliwości zabawy piłką i samemu w niej uczestniczyć. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku będzie piłka na sznurku, która poruszana przez właściciela może zachęcić czworonoga do łapania "uciekającej piłki".

Wybierając piłkę, należy również kierować się wielkością psa. Duża piłka dla psa o średnicy 15 cm i więcej to dobry wybór dla psów większych rozmiarów, które lubią zabawy na świeżym powietrzu. Malutkim pieskom spodoba się piłka wielkości piłeczki do tenisa. Piłka zabawka nigdy nie może być za mała. W trakcie zabawy istnieje ryzyko, że pies ją połknie, co jest niebezpieczne dla jego życia i zdrowia. Wielkość piłki powinna być taka, by pies swobodnie mógł ją trzymać w zębach. Istotna jest również jej twardość. Zbyt twarde nie sprawdzą się w przypadku małych i delikatnych piesków. Kolejną ważną kwestią w doborze piłki dla psów jest możliwość i łatwość jej czyszczenia. Najlepsze są te wykonane z gumy lub materiałów plastycznych, które dają się łatwo czyścić. Piłki pokryte materiałem nie tylko nie będą trwałe, ale są też niehigieniczne. Szybko tracą swoje właściwości, a odpowiednie ich wyczyszczenie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego do zabaw na zewnątrz nie należy brać piłek tenisowych.

Piłki dla psów – rodzaje

Rynek zabawek dla czworonogów oferuje szeroki wybór modeli piłek, w zależności od rodzaju zabawy, jak i charakteru psa. Wiele modeli to tzw. piłki piszczałki, które w momencie naduszenia wydają dźwięk. Część psów jest podatnych na tę stymulację i gdy usłyszy piszczenie, jeszcze bardziej gryzie piłkę i angażuje się do zabawy. Piszczący dźwięk piłki bywa drażniący dla właścicieli, dlatego często pupile dostają je do zabawy podczas nieobecności pana w domu. Dla psów, które są ruchliwe, lubią gryźć i szarpać podczas zabawy, doskonale sprawdzą się piłki ażurowe. Dzięki wystającym elementom, umożliwiającym przytrzymanie jej, pies ma doskonałą możliwość do rozładowania swoich emocji. Coraz większym uznaniem właścicieli, polecanym przez nauczycieli psów, są piłki interaktywne. Łączą w sobie zabawę z nauką, doskonale walcząc z nudą. Popularna piłka na smakołyki dla psa to sprytna piłeczka z otworami, do której wrzuca się ulubiony przysmak psa. Zabawa nią polega na próbie uwolnienia przysmaku, który jest jednocześnie nagrodą. Równie ciekawa jest świecąca piłka dla psa, której zadaniem jest pobudzanie zmysłu wzrokowego i czujności pupila. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lysandra Cook/Getty Images

Pozostałe wiadomości