"Zaraźliwe oddawanie moczu" to zjawisko często obserwowane u kobiet. Zdarza się, że panie razem chodzą do toalety i w tym samym czasie "załatwiają" swoje potrzeby fizjologiczne. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Japonii wykazały, że w podobny sposób zachowują się również niektóre zwierzęta.
Dalsza część teksu znajduje się poniżej.
"Zaraźliwe oddawanie moczu" u zwierząt
Badacze z Kyoto University zainteresowali się zjawiskiem "zaraźliwego oddawania moczu", gdy zauważyli, że szympansy w świątyni buddyjskiej Kumamoto w Japonii oddają mocz w podobnym czasie. Zachowanie to przypominało zjawisko "zaraźliwego ziewania" wśród ludzi.
Naukowcy przez ponad 600 godzin dokumentowali zachowania 20 szympansów i odnotowali 1 328 przypadków oddawania moczu. Analizowali dane, by sprawdzić, czy czynność ta była wśród szympansów zsynchronizowana w czasie, i czy miały na nią wpływ czynniki społeczne lub bliskość fizyczna. Naukowcy odkryli, że im bliżej fizycznie znajdował się dany osobnik względem "inicjatora", tym większe było prawdopodobieństwo "zaraźliwego oddawania moczu". Co więcej, szympansy o niższej randze społecznej były bardziej skłonne naśladować inne osobniki.
- Sugeruje to, że wzorce oddawania moczu są kształtowane przez hierarchię społeczną, a zachowanie to "spływa w dół" struktury dominacji – napisali naukowcy.
Co wywołuje "zaraźliwe oddawanie moczu" u szympansów?
Brak wcześniejszych badań w tym kierunku, sprawił, że naukowcy początkowo spodziewali się, że na to zachowanie zwierząt wpłyną czynniki podobne do tych, które obserwuje się przy "zaraźliwym ziewaniu" – takie jak silniejsza zaraźliwość wśród bliskich społecznie par. Tymczasem wyniki nie wykazały takich zależności, lecz ujawniły wyraźny wpływ hierarchii społecznej. - Byliśmy zaskoczeni odkryciem, że wzorzec zaraźliwości oddawania moczu był zależny od rangi społecznej - powiedziała Ena Onishi z Kyoto University, jedna z autorek badania.
Naukowcy uważają, że wyniki badań dostarczają wiele możliwych interpretacji. - "Zaraźliwe oddawanie moczu" może odzwierciedlać ukrytą formę przywództwa w synchronizacji działań grupowych i wzmocnienie więzi społecznych. Wyniki te rodzą intrygujące pytania na temat funkcji społecznych tego zachowania – powiedział Shinya Yamamoto, współautor badania z Uniwersytetu w Kioto.
Specjaliści podkreślają, że "ta pozornie banalna i niezbędna czynność może mieć ważne znaczenie społeczne, które było łatwe do przeoczenia". Zaznaczają jednocześnie, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć konkretne funkcje i mechanizmy stojące za "zaraźliwym oddawaniem moczu" u szympansów. Ciekawi ich również, czy zjawisko to występuje u innych gatunków. Badania te mogą dostarczyć nowych informacji na temat ewolucji zachowań społecznych i ich znaczenia dla funkcjonowania grupy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nowy morski gatunek zaskoczył naukowców. Nazwano go na cześć Dartha Vadera z "Gwiezdnych wojen"
- Bezdomna psia mama zgłosiła się po pomoc i uratowała umierające szczenię. Poruszające nagranie
- "Kot-wampir" szuka kochającego domu. "Poluje na kogoś, kto doceni jego diaboliczny wygląd"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Antonio Hugo Photo/Getty Images