"Kurczaki górskie" zamieszkały w gdańskim zoo. "Ten cenny gatunek znalazł się na skraju wyginięcia"

Leptodactylus fallax
"Kurczaki górskie" zamieszkały w gdańskim zoo
Źródło: Derek Galon/Getty Images
Gertruda, Genowefa i Gustaw - to nowi mieszkańcy gdańskiego zoo. Zaliczają się do największych i najbardziej zagrożonych gatunków żab Leptodactylus fallax, potocznie nazywanych "kurczakami górskimi". - Ten cenny gatunek znalazł się na skraju wyginięcia, a my podjęliśmy się jego hodowli - przekazali przedstawiciele ogrodu.

Dalsza część tekstu pod wideo:

Sekretne życie zwierząt z ogrodów zoologicznych
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Gdański Ogród Zoologiczny za pośrednictwem Facebooka poinformował o nowych mieszkańcach:

Gertruda, Genowefa i Gustaw, czyli krytycznie zagrożone żaby zamieszkały w gdańskim zoo. Ten cenny gatunek znalazł się na skraju wyginięcia, a my podjęliśmy się jego hodowli.

Jak dodano, przedstawiciele gatunku Leptodactylus fallax przebywają na zapleczu pawilonu gadów i ptaków, gdzie stworzono im warunki do hodowli zachowawczej. - Dla gości przygotowaliśmy pięknie odwzorowane modele żab oraz tablicę edukacyjną - podkreślono w komunikacie.

Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów i płazów, w rozmowie z Radiem Gdańsk opowiedziała o pochodzeniu nowych mieszkańców.

- Najpierw przyjechały dwie samiczki z niemieckiego Düsseldorfu – Genowefa i Gertruda. Dziewczyny mają 5 lat, więc są już gotowe do rozrodu. Samiec Gustaw jest o rok młodszy i trafił do nas z Norden Ark w Szwecji - mówiła i przyznała, że zostaną ze sobą połączeni w okresie lęgowym.

"Kurczaki górskie" - co to za gatunek?

Przedstawiciele gatunku Leptodactylus fallax - szerzej znane jako żaby giganty - mogą ważyć nawet kilogram i mierzyć ponad 20 cm długości. Naturalnie występują na wyspie karaibskiej Dominika, a rdzenni mieszkańcy nazwali je "kurczakami górskimi", ponieważ stały się lokalnym przysmakiem.

"Niestety polowania w celach konsumpcyjnych, utrata siedlisk i ataki ze strony kotów sprawiły, że liczebność tych płazów zaczęła spadać. W ciągu ostatnich 20 lat populacja spadła o 99%, a wszystko za sprawą choroby grzybiczej. Dzisiaj gatunek ten jest na skraju wyginięcia, a jedną z szans na jego przetrwanie jest hodowla w ogrodach zoologicznych" - wyjaśnili w poście przedstawiciele ogrodu.

Żaby te prowadzą nocny tryb życia. Żywią się świerszczami, lecz i sporej wielkości pająkami. Więcej informacji na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak urządzić salon kąpielowy w łazience na poddaszu?
Materiał promocyjny

Jak urządzić salon kąpielowy w łazience na poddaszu?