W łódzkim ZOO na świat przyszły kotomisie. To jedne z najstarszych kotokształtnych na świecie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Wprost
Binturong

Łódzkie Orientarium podzieliło się radosną nowiną - na świat przyszły tam młode kotomisie. Są zagrożone wyginięciem, stąd ogromna radość opiekunów. Co to za zwierzęta?

W łódzkim ZOO na świat przyszły kotomisie

Łódzkie Orientarium poinformowało o przyjściu na świat młodych kotomisiów na swojej stronie na platformie Facebook. W ZOO urodziły się trzy młode. Rodzicami jest samica binturonga Amalca i samiec Mai. Wciąż nie jest znana płeć potomstwa. Na to przyjdzie czas, kiedy potomstwo oswoi się z wybiegiem.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

- Zwierzęta czują się dobrze. Rodzice świetnie się nimi opiekują. Maluchy już niebawem będzie można zobaczyć na wybiegu. Gatunek ten mieszka w ostatniej strefie Orientarium, zwanej Wyspami Sundajskimi - poinformowało ZOO w Łodzi.

Binturongi, czyli kotomisie - co to za zwierzęta?

Kotomisie, a właściwie buntutongi orientalne, to drapieżne ssaki z rodziny wiwerowatych. Rodzina ta wraz z kotowatymi, hienowatymi i mangustowatymi zaliczana jest do podrzędu kotokształtnych. Kotomisie należą do najbardziej reliktowych spośród żyjących przedstawicieli kotokształtnych, wraz z łaskunami. Zwierzęta te zamieszkują Nepal, Indie, Chińską Republikę Ludową oraz kontynentalną południowo-wschodnią Azję.

Kotomisie nie są duże, ich długość ciała waha się od 61 do 96 cm, a waga od 9 do 20 kg. Życie spędzają w niewielkich rodzinnych grupach i prowadzą nocny tryb życia. Są wszystkożerne - mogą jeść małe ssaki lub ptaki, chociaż preferują owoce. Żyją około 18 lat, a płodne pozostają do około 15. roku zycia. Samica w miocie rodzi od 2 do 3 młodych.

Binturong zaliczany jest do dwóch gatunków mięsożerców, który posiada chwytny ogon. Ten u kotomisia może wynosić nawet 1,2 długości ciała, średnio od 50 do 85 cm. Ciekawostką jest również to, że mocz tych zwierząt pachnie popcornem.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: Ger Bosma/Getty Images

Pozostałe wiadomości