Zwierzęta

Jaka karma dla beagle’a będzie najlepsza – poradnik

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Portret beagle’a

Karmy dla beagle’a nie powinno się kupować w markecie. Psy rasowe mają specyficzne wymagania żywieniowe, gdyż są tak uwarunkowane genetycznie. Dowiedz się, czym powinna charakteryzować się karma dla tej rasy psów.

Karma dla beagle’a, tak jak karma dla każdego psa myśliwskiego, powinna zawierać konkretne składniki. Zwierzęta te wymagają bowiem specjalnej diety.

Czym kierować się przy wyborze karmy dla beagle’a?

Beagle, mimo że wyglądem może przypominać typowego „kanapowca”, jest psem myśliwskim. To zwierzę, które lubi ruch i codziennie potrzebuje go w sporych dawkach. Z tego względu posiłki powinny dostarczać mu energii. Przy wyborze karmy dla beagle’a należy uwzględnić jego tryb życia i budowę ciała. W związku z dużą aktywnością fizyczną obciążeniu ulegają stawy, kości i mięśnie psa. Każdy posiłek powinien więc kompleksowo wspierać pracę organizmu zwierzęcia.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Tu szczególną uwagę warto zwrócić na obecność w karmie chondroityny (substancja chroniąca stawy przed ścieraniem).

Odpowiednio zbilansowana karma dla beagle’a jest kluczowa w kontrolowaniu jego wagi. Te psy uwielbiają jeść, a odpowiednia karma może uchronić je przed nadmiernym przyrostem masy. Posiłki zwierzęcia nie powinny zawierać zbyt dużo kalorii, a jednocześnie pozostawiać uczucie sytości. Dzięki temu pies będzie mógł korzystać z rezerw tkanki tłuszczowej. Ponadto dobra karma dla beagle’a wpływa korzystnie na wygląd sierści i nadaje jej blask, co wiąże się z zawartością w pożywieniu kwasów tłuszczowych i witaminy A.

Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla beagle’a?

Przy wyborze karmy zawsze należy zwracać uwagę na skład produktu. Te najlepsze zawierają około 70–80% białek zwierzęcych, np. mięso kurczaka, indyka lub mięso czerwone . Węglowodanów nie powinno być więcej niż 25%. Mimo że właściciele beagli korzystają z różnych karm, często kupują te bez zawartości zbóż. Ponadto karma dla beagle’a powinna zawierać np. kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz pewną ilość owoców i warzyw (optymalnie 20–25%). Szczególnie korzystne są jabłka, żurawina, marchewka, pomidory, groszek, dynia i szpinak.

Każdy, kto zastanawia się, jaką karmę wybrać dla beagle’a, powinien zwrócić uwagę na to, czy są w niej różnego rodzaju zioła. Dobre karmy zawierają m.in. cykorię, miętę pieprzową, korzeń lukrecji, cząber czy lawendę. Oprócz składników niemniej ważna jest także wielkość granulatu.

Jak karmić beagle’a?

Osoby, które miały dłuższą styczność z tą rasą psów, stwierdzają, że zwierzęta niemal zawsze są głodne. Jednak nie oznacza to, że należy ciągle je karmić. W kwestii diety warto stosować się do zaleceń zarówno lekarza weterynarii, jak i producenta karmy. Co więcej, nie należy przesadnie ufać psu, gdyż beagle’e to jedne z największych łakomczuchów wśród wszystkich ras . Wynika to poniekąd z uwarunkowań genetycznych oraz dużego zapotrzebowania na energię. Obecnie wiele beagli nie bierze już udziału w polowaniach, ale wciąż mają w sobie myśliwskie geny.

Szczenięta beagle’a mają inne zapotrzebowanie na pokarm niż dorosłe psy. Dla nich produkowane są karmy, które zawierają składniki pomocne we wzroście. Zazwyczaj szczenięta do 4. miesiąca życia należy karmić 4 razy dziennie. W następnych miesiącach liczbę posiłków można ograniczyć do trzech. Natomiast karmienie rocznego beagle’a polega na serwowaniu mu jednego lub dwóch posiłków dziennie.

Czym jeszcze można żywić beagle’a?

Chociaż specjalistyczne karmy zapewniają najlepsze ze składników odżywczych, nie są jedynym słusznym sposobem na zaspokajanie głodu psa. Oprócz nich można zwierzęciu podać np. ryż, warzywa i mięso, gotowane lub surowe. Niemniej jednak dodatki tego typu nie powinny być codziennością, gdyż mogą niekorzystnie wpłynąć na wagę psa i niepotrzebnie go utuczyć. Warto również pamiętać, że bez względu na to, czym karmimy zwierzę, obok miski z jedzeniem zawsze powinna stać druga miska z wodą.

Każdy, kto zastanawia się, czym karmić szczeniaka beagle’a lub dorosłego psa, może przyjąć generalną zasadę, że powinna to być karma bezzbożowa. Co prawda, jest ona droższa niż ta zawierająca zboża, za to ma lepszy skład, jest bardziej sycąca i korzystniej wpływa na funkcjonowanie organizmu. Beagle to niewielkie zwierzę, więc zakup tego typu karmy będzie znacznie mniejszym wydatkiem niż w przypadku bernardyna czy owczarka. Ponadto karmy bezzbożowe polecane są przez zawodowych hodowców i lekarzy weterynarii. Ich zaletą jest duża ilość białka zwierzęcego, które smakuje nawet najbardziej wybrednym psom.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Przemyslaw Iciak / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości