Zwierzęta

Czym są rykowiska i gdzie można je zaobserwować?

Zwierzęta


Jesień to niezwykle wyjątkowy czas dla świata leśnych zwierząt. To właśnie teraz jelenie, które zwykle się ukrywają, wychodzą wcześnie rano bądź późno wieczorem na polany i ryczą. Dlaczego?

Czym są rykowiska i kiedy występują?

Rykowiska to wyjątkowo spektakularne jesienne wydarzenia. W czasie ich trwania jelenie przez około trzy tygodnie wychodzą na polany i wydają głośne odgłosy, dzięki którym słychać ich na odległość wielu kilometrów. Nie da się dokładnie określić, kiedy rykowiska występują, bowiem wszystko zależy od pogody. Idealnymi warunkami są chłodne, bezwietrzne oraz bezdeszczowe poranki.

Jak na własne oczy zobaczyć rykowisko?

Mimo, że owe "święto jeleni" trwa trzy tygodnie, nie jest łatwo je zobaczyć. Wszystko dlatego, że te leśne stworzenia wybierają niesprzyjające obserwacji pory dnia i nocy. Zdarzają się jednak miłośnicy przyrody, którym się to udaje. Należy do nich Marcin Kostrzyński, który ostatnio uchwycił jednego byka, kiedy ten stanął wprost przed obiektywem kamery. Więcej szczęścia ma natomiast co roku Jerzy Napierała. Za każdym razem jego prace zachwycają. Jak mu się to udaje?

Cały sekret tkwi w tym, że trzeba poczuć tę przyrodę, mieć jakieś doświadczenia. Trzeba znać teren, ale przede wszystkim należy kochać i szanować te zwierzęta

- zdradził w Dzień Dobry TVN fotograf.

Dodał także, że za każdym razem, gdy chce podglądać te stworzenia, zaopatruje się w kamuflaż, a także zwraca uwagę na kierunek wiatru, gdyż jelenie mają bardzo wyczulone zmysły i łatwo mogłyby go zlokalizować.

Łabędź tasmański pod polskimi skrzydłami. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości