Siemię lniane dla psa to niezastąpiony element prawidłowej i zbilansowanej diety, który sprawdzi się zarówno w przypadku zdrowych, jak i schorowanych zwierzaków. To naturalny środek na biegunkę, zaparcia i problemy z sierścią. Sprawdź, jak przygotować siemię lniane dla psa, jak często je podawać i z czym najlepiej je łączyć.
Opieka nad zwierzęciem nie powinna ograniczać się do wyprowadzania go na spacer i podawania karmy z puszki. Warto dbać o zdrowie swojego pupila również w inny sposób, między innymi poprzez naturalną suplementację substancji odżywczych i witamin. To ważne nie tylko w przypadku zwierząt, które przechodzą różne choroby, ale również młodych i zdrowych. Niezastąpione w zdrowej diecie może okazać się siemię lniane dla psa. Regularne dodawanie go do karmy ma pozytywny wpływ na wygląd sierści oraz jej połysk, przyczynia się również do poprawy stanu zębów i zdrowia oczu. Siemię lniane dla psa często wykorzystywane jest jako naturalny środek na biegunkę lub zaparcia, jego zastosowań jest jednak znacznie więcej. Sprawdź, jak podawać nasiona lnu, jak je dawkować oraz w jaki sposób je przygotować.
Siemię lniane dla psa – jak je podawać?
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często podawać psu siemię lniane. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zwierzaka, jego wagi, wielkości, rasy, a przede wszystkim – stanu zdrowia. Chorujące zwierzęta mogą zwiększyć swoją odporność, poprawić działanie układu pokarmowego oraz pracę żołądka dzięki regularnemu spożywaniu nasion lnu. To świetny naturalny środek również podczas występowania problemów trawiennych. Siemię lniane można podawać również zdrowym psom w ramach profilaktyki lub urozmaicenia codziennych posiłków.
Podczas spacerów warto obserwować zwierzaka i kontrolować, w jaki sposób wyglądają jego odchody. Jeśli kupa jest zbyt wodnista, może oznaczać to, że dawka siemienia lnianego jest za duża i w najbliższych dniach trzeba będzie ograniczyć podawanie ziaren, a później nieco zmniejszyć ich ilość. Siemię lniane dla zdrowych psów można podawać 1–2 razy w tygodniu, zazwyczaj po jednej łyżeczce zmielonych ziaren, bezpośrednio do karmy. Zmieszanie proszku z karmą gwarantuje, że taki posiłek zjedzą nawet te zwierzęta, które są wybredne i zazwyczaj wolą jeść jedynie świeże mięso lub wysokogatunkowe jedzenie z puszek. Nie zaleca się częstszego podawania zmielonego siemienia lnianego – jego nadmiar może spowolnić procesy zachodzące w układzie pokarmowym. Warto pamiętać również o tym, aby nie robić zapasów mielonych nasion lnu, ponieważ cenny tłuszcz w nich zawarty szybko jełczeje, a tym samym staje się szkodliwy dla zdrowia.
Innym sposobem na podawanie siemienia lnianego jest zagotowanie łyżki nasion w garnku. Na jedną łyżkę lnu przypada jedna szklanka wody. Całość umieszcza się w garnku, stawia na wolnym ogniu i gotuje, aż do uzyskania przez wodę konsystencji kisielu. Po ostygnięciu gotowy kleik można podawać psu, np. po wymieszaniu z mokrą karmą.
Siemię lniane dla psa na zaparcia i biegunkę – dawkowanie i przygotowanie
Siemię lniane dla psa na biegunkę i zaparcia to dwa najpopularniejsze zastosowania ziaren. W przypadku zwierząt chorujących, które przechodzą przez łagodne stany zapalne przewodu pokarmowego lub cierpią na podrażnienia żołądka, stosuje się inne dawkowanie na czas problemów zdrowotnych. Przy zapaleniu żołądka nie zaleca się podawania zwierzęciu siemienia lnianego razem z karmą, znacznie lepszą metodą jest przygotowanie kisielu.
W przypadku wystąpienia powyższych problemów zdrowotnych zawsze należy najpierw udać się do lekarza weterynarii, który zbada zwierzę i dobierze dawkowanie siemienia lnianego w zależności od jego indywidualnych potrzeb (w tym rasy).
Ilość łyżek siemienia, które zaleci lekarz, należy zagotować. Po ostygnięciu płynu konieczne będzie odcedzenie kisielu od ziaren, a dopiero później podanie go psu. Jeśli zwierzę nie je siemienia lnianego samodzielnie, można podawać mu je bezpośrednio łyżeczką lub strzykawką, zwracając uwagę na to, aby pies się nie zachłysnął.
Jeśli zwierzę wymiotuje, warto wcześniej schować miskę z jedzeniem i zapewnić mu dostęp do świeżej wody. Po około 6 godzinach od ostatnich wymiotów można zacząć podawać psu wywar z siemienia lnianego.
Dlaczego warto przygotowywać siemię lniane dla psa?
Regularne spożywanie siemienia lnianego przez psa ma pozytywny wpływ na jego organizm. Nasiona lnu zaliczane są do tzw. superfoods , czyli naturalnych produktów o niezwykłych wartościach odżywczych. Nie bez powodu są to jedne z najczęściej stosowanych ziaren również przez ludzi, a dzięki nieprzetworzonej formie są całkowicie bezpiecznie również dla zwierząt – o ile będą podawane z umiarem.
Siemię lniane charakteryzuje się dużą zawartością błonnika pokarmowego (ok. 30 g na 100 g nasion), białka oraz kwasów omega-3.
Urocza przyjaźń. Pies dba o malucha! Zobacz wideo:
Zobacz także:
- Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Czy każdy pies może nim zostać?
- Zapierający dech w piersi pokaz Saint Laurent. Malownicze krajobrazy sprawiają, że nie można oderwać od niego wzroku
- Magda Lamparska wspomina swoje stylizacje z czerwonego dywanu. "To nie tylko ubrania, a przede wszystkim podkreślenie charakteru"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF