Zwierzęta

Jak wybrać imię dla kota? Oryginalne imiona dla kotów

Zwierzęta

Aktualizacja:
Fot. Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Imię dla kota - jego wybór to kwestia, która spędza sen z powiek wielu przyszłym właścicielom czworonogów. Niektórzy decydują się na to, by kocurka nazwać tradycyjnym imieniem, np. Mruczek. Inni wybierają raczej niespotykane, oryginalne imię dla kota, np. Cynamon.

Imię lub imiona dla kota nigdy nie powinny być dziełem przypadku. Mały kociak zwykle szybko przyzwyczaja się do nadanego mu imienia i zaczyna na nie reagować. W takiej sytuacji zmiana imienia dla kota może być bardzo trudna, a czasem wręcz niewykonalna. Warto pamiętać więc, że wybór imienia jest decyzją na całe życie naszego czworonożnego przyjaciela i należy podejść do tego kroku poważnie.

Jak wybrać imię dla kota?

Przed podjęciem decyzji o imieniu dla kota, warto przeanalizować jego charakterystyczne cechy. Imię może nawiązywać do jego wyglądu, np. niespotykanego typu umaszczenia, ciekawego koloru oczu czy kształtu sylwetki. Z drugiej strony, oryginalne imię może nawiązywać do osobowości kotka, jego najbardziej typowych cech, które wyjątkowo nas rozśmieszają czy rozczulają.

Jakie imię dla czarnego kota?

Czarne koty uchodzą za wyjątkowo piękne i tajemnicze. Aby podkreślić ich niepowtarzalną urodę, kocurka nazwać można:

· Bonifacy – imię to nawiązuje do czarnego kota, który był jednym z głównych bohaterów polskiej bajki „Przygody Kota Filemona”.

· Laki – czyli spolszczona wersja angielskiego słowa lucky – szczęściarz. Wiele osób wciąż wierzy, że czarne koty przynoszą pecha. Na przekór tym przesądom możemy nadać kotu imię, które udowodni, że przebywanie w towarzystwie czarnego kocura przynosi jedynie szczęście.

· Salem – imię to nawiązuje do słynnych czarownic z Salem, których ulubionymi towarzyszami były właśnie koty o czarnym umaszczeniu. Takie imię nosił kot z popularnego serialu dla młodzieży „Sabrina Nastoletnia Czarownica”.

Jakie imię dla rudego kota?

Rude koty należą do wyjątkowo rzadko spotykanych, dlatego wiele osób marzy o kocurku z takim właśnie umaszczeniem. Oto najpopularniejsze imiona dla kotów z rudym futerkiem:

· Tygrys – koty o rudym umaszczeniu często prezentują się niczym miniaturowe wersje tygrysów. Imię to pasuje zwłaszcza do aktywnych kotów, które uwielbiają zabawy i gonitwy.

· Ognik – niektóre kocury posiadają futerko o tak intensywnie pomarańczowo-czerwonym kolorze, że przypomina ono żywy ogień. Imię to może być odpowiednie dla kota o nieco zwariowanej osobowości.

· Garfield – imię to nawiązuje do bohatera kreskówki o tej samej nazwie. Oprócz rudej sierści Garfield wyróżniał się także mocno zaokrągloną sylwetką, dużym apetytem i zamiłowaniem do wielogodzinnych drzemek. Imię to będzie więc odpowiednie dla każdego leniwego kocura.

Najpiękniejsze imiona dla kotów łaciatych i wielokolorowych

Mało który z dachowców może poszczycić się futrem w jednym kolorze. Zdecydowana większość kotów nierasowych posiada mniejsze lub większe łatki czy plamki. Czasem zlokalizowane są one w tak charakterystycznych miejscach, że nawet przesądzają o imieniu kota. Jak może brzmieć oryginalne imię dla kota o wielu kolorach?

· Piksel – jeżeli kot posiada niewielką plamkę na dużym obszarze jednokolorowego futerka, może ona prezentować się jak piksel, czyli najmniejszy element wyświetlanego obrazu. Imię to będzie pasowało zwłaszcza do kota, którego właściciel zawodowo związany jest z informatyką, grafiką lub fotografią.

· Batman – imię to pasuje do kotów, które wyglądają tak, jakby nosiły na pyszczku maskę superbohatera. Batman powinien posiadać ciemniejszą sierść na górnej części pyszczka – w obrębie nosa, oczu i uszu.

· Łatek – to uniwersalne imię, które będzie odpowiednie dla każdego kotka, na którego sierści znajduje się wyraźnie zaznaczona plamka lub łatka.

Imię dla kotka – jak nauczyć reagowania?

Wbrew obiegowej opinii, kota można nauczyć reagowania na swoje imię. Najłatwiej jest to osiągnąć, gdy zwierzę jest małe (nauka imienia w przypadku dorosłych kotów może być bardzo trudna). Z tego względu oswajanie kociaka z imieniem należy rozpocząć jak najwcześniej.

Oto najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, by nauczyć kota reagowania na nadane mu imię:

· Konsekwencja – ważne, by imię wybrać jak najszybciej po pojawieniu się kota (najlepiej zrobić to jeszcze zanim zwierzę trafi do domu), a następnie konsekwentnie go używać i nigdy nie zwracać się do kota przy użyciu innych określeń lub imion.

· Nagradzanie – wołaj kota po imieniu za każdym razem, gdy zamierzasz go nakarmić. Jeżeli kot Cię zignoruje, nie podawaj mu karmy czy przysmaku i wołaj dalej – tak długo, aż zwróci na Ciebie uwagę. Z czasem zwierzę nauczy się kojarzyć swoje imię z czymś przyjemnym i z chęcią będzie na nie reagować.

· Unikanie negatywnych skojarzeń – jeżeli kot zrobi coś, czego nie powinien, nie krzycz na niego przy użyciu imienia. Kot może zacząć kojarzyć je z czymś nieprzyjemnym.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości