Zwierzęta

Klatki dla papug małych i dużych – koszt, wyposażenie i rodzaje

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Papużka falista w klatce

Klatka dla papug powinna umożliwiać swobodne i komfortowe przemieszczanie się ptaka. Oprócz papużki klatka ma pomieścić akcesoria i zabawki, dlatego jej rozmiar powinien być dobrze przemyślany. O czym warto pamiętać przy wyborze klatki dla papugi?

Klatki dla papug są nieodłącznym elementem domowej hodowli tych ptaków. Klatka dla papugi powinna mieć odpowiednie wymiary i wyposażenie. Podstawowe elementy klatki dla papużek to zabawki, drabinki, drążki, miska na pokarm i pojnik.

Klatka dla papugi falistej

Papuga falista (Melopsittacus undulatus) to jeden z najpopularniejszych ptaków hodowanych w warunkach domowych. Osiąga maksymalnie 20 cm długości i 29 g wagi ciała. Jej naturalne środowisko to pustynne rejony Australii, ale także obszary zadrzewione i rolnicze. Hodowlę papużek falistych spopularyzowano w XIX wieku i prędko się do nich przekonano. Są towarzyskie, nie odmawiają głaskania i dotykania przez człowieka. Klatka dla papugi falistej powinna być jak największa. Minimalne wymiary klatki dla papug falistych to 60 × 40 × 40 cm. Klatka ma umożliwić ptakom swobodne przemieszczenie się z jednej strony na drugą. Oprócz klatki dla papużki falistej należy wygospodarować jej bezpieczne pomieszczenie w domu, które umożliwi jej swobodne latanie. Duże klatki dla papug to priorytet, ponieważ ptaki muszą się komfortowo poruszać po swoim domku. Pamiętajmy, że im więcej papużek posiadamy, tym większa powinna być klatka.

Klatka dla papugi nimfy

Inną, bardzo rozgadaną papużką domową jest papuga nimfa ( Nymphicus hollandicus ), mierząca 30–33 cm i ważąca ok. 90 g. Papuga nimfa, podobnie jak falista, powinna mieć dużą klatką i możliwość poznawania otoczenia poza nią. Minimalne wymiary klatki dla papugi nimfy to 120 × 60 × 100 cm. Pręty klatki powinny być jak najmniejsze, żeby nimfa nie zrobiła sobie krzywdy. W klatce powinny się znaleźć podstawowe elementy wyposażenia i podłoże piaskowe. Papużki nimfy lubią się wspinać, więc w klatce możemy umieścić drabinki i drążki. Klatki dla papugi nimfy powinny być prostokątne, ponieważ te okrągłe nie dają możliwości swobodnego poruszania się. Ozdoby i zabawki do klatki dla papug nimf warto wykonać samodzielnie. Do wspinaczki może posłużyć drabinka wykonana z gałęzi brzozy, jabłoni, gruszy lub sosny.

Wyposażenie klatki dla papugi

Podstawowe wyposażenie klatki dla papugi to poidło i pojemniki na pokarm. Równie ważne są zabawki i akcesoria, które możemy kupić w sklepach zoologicznych lub wykonać własnoręcznie. Dolną część klatki na papugi wypełniamy piaskiem przeznaczonym do ich higieny. Należy go wymieniać minimum 2 razy w tygodniu, aby zachować odpowiednią świeżość podłoża i uchronić ptaka przed chorobami i alergią. Klatka papugi musi być wyposażona w poidełko, mocowane z zewnętrznej lub wewnętrznej strony klatki. Cena poidełek wynosi 1–30 zł i jest uzależniona od funkcji i rozmiaru papużki. Niektóre poidła składają się również z miski na karmę.

Bardzo istotnym elementem klatki dla papugi jest karmidełko, dostępne w wielu wzorach i kolorach. Cena karmideł wynosi 3–30 zł. Najpopularniejsze są miski z tworzywa syntetycznego i mocuje się je od wewnątrz klatki. Niektóre karmidła są skonstruowane z miseczki i drążka, na którym papuga może zarówno jeść, jak i odpoczywać. Jedzenie dla ptaków możemy też podawać w miskach ze stali nierdzewnej, które są stabilne, łatwe do czyszczenia, ale dość hałaśliwe.

Klatki dla dużych papug

Duże papugi domowe wymagają znacznie większej klatki. Niektórzy właściciele decydują się na pomieszczenie zwane wolierą, które umożliwia swobodniejsze poruszanie się dużych ptaków. Klatka dla papugi ary powinna mieć minimum 100 × 100 × 200 cm. Klatki dla dużych papug są najczęściej wykonane z metalowych prętów, ponieważ inny materiał mógłby zostać uszkodzony. Duża klatka dla papug musi zawierać wszystkie niezbędne elementy, a w szczególności solidne konary i gałęzie drzew. Dno klatki powinno być wypełnione żwirem lub granulatem drzewnym. Najpopularniejszy żwirek dla papugi ary to ten z kukurydzy, ale też trociny przeznaczone dla czworonogów. Podłoże należy regularnie czyścić z odchodów i wymieniać. Oprócz poidełka i karmidła dla ary w klatce należy umieścić trwałe sznury, drabinki, huśtawki i zabawki.

Innym rozwiązaniem jest klatka woliera dla papug, której koszt jest znacznie większy, ale komfort dla pupila o wiele lepszy. Taka klatka nie zawsze zmieści się w domu, a warto pamiętać, że obecność człowieka jest dla papugi bardzo ważna.

Jak zrobić klatkę dla papug?

Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy wykonać klatkę własnoręcznie. Jak zrobić klatkę dla papugi? Jej wykonanie nie jest trudne, ale wymaga zakupu kilku podstawowych elementów, tj. trwałej siatki, szafki lub desek, listew, gwoździ i młotka. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie starej szafki, której drzwiczki zastąpimy siatką. Własnoręcznie zrobiona klatka musi mieć dobrą wentylację i zapewniać ptakowi wygodę.

Ile kosztuje klatka dla papugi?

Istnieje wiele rodzajów klatek, a ich ceny wynoszą od 100 do 1000 zł. Woliera jest znacznie droższa – może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Koszt własnoręcznie zrobionej klatki niekiedy nie przekracza kilkudziesięciu złotych, a klatka transportowa dla papug kosztuje poniżej 50 zł.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości