Zwierzęta

Chomik dżungarski panda i syryjski panda – hodowla, oswajanie, żywienie

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Chomik dżungarski

Chomik panda nie jest odrębną rasą chomika, a jedynie odmianą chomika dżungarskiego (merle) lub syryjskiego (black banded). Coraz bardziej popularne stały się również praktyki farbowania chomików dżungarskich i sprzedawania ich pod nazwą "chomik panda". To jednak tylko chwyt marketingowy mający zachęcić do kupna zwierzęcia.

Chomiki dżungarskie to odmiana karłowata, bardzo płochliwa, żyjąca stadnie, nielubiąca samotności. Pierwotnie nazywane chomikami mandżurskimi pochodzą z Azji. Chomiki syryjskie to zwierzaki łagodne i bardzo ciekawe świata. Są największymi przedstawicielami udomowionych chomików. Merle oraz black banded to odmiany łaciate przypominające ubarwienie pandy, stąd tak też bywają nazywane.

Chomik dżungarski panda – charakterystyka

Nie istnieje odrębny rodzaj chomika, który można by nazwać chomikiem pandą. Znane są jednak odmiany łaciate chomika dżungarskiego oraz syryjskiego, które czasem określane są tym mianem. Chomik panda to dziś bardzo często zwierzę poddane niehumanitarnym praktykom farbowania. Po pewnym czasie futerko odrasta, ukazując prawdziwe umieszczenie gryzonia. Zmiana ubarwienia chomika stosowana jedynie w celach sprzedażowych nie tylko jest praktyką krzywdzącą zwierzęta, ale również wprowadzaniem nieświadomych klientów w błąd.

Chomik dżungarski jest typem karłowatym, jego cechą charakterystyczną jest pręga biegnąca wzdłuż grzbietu oraz krótki ogonek. Samiec osiąga długość około 11 centymetrów, samica zaś 8. Chomiki dżungarskie rosną przez całe życie, nie zapadają w sen zimowy i ważą od 30 do 50 gram. Mogą też mieć różne ubarwienie – naturalne (brzuch jasny, pręga ciemna, na bokach trzy łuki), szafirowe (szary odcień wpadający w niebieski), karmelowe i pomarańczowe. Jednym ze wzorów jest wspomniany merle, czyli łaciaty. To właśnie te chomiki mogą być nazywane chomikami panda.

Hodowla chomika pandy (dżungarskiego)

Chomiki dżungarskie można trzymać razem, pod warunkiem, że zapewni im się odpowiednią przestrzeń i zacznie hodować razem, gdy jeszcze są młode (może to być np. rodzeństwo). Gryzonie te dożywają dwóch lat, są zwinne, szybkie i aktywne. Dobrze, jeśli zapewni się im dużo zabawek, jak tunele, kołowrotek, domek, w którym mogą się schować. Chomiki dżungarskie są wyjątkowo kruche, więc lepiej kupować je starszemu dziecku. Oswajanie chomika dżungarskiego pandy jest możliwe, choć nieco trudniejsze niż np. chomika syryjskiego. Osobniki mające od małego kontakt z człowiekiem oswajają się łatwiej, nigdy jednak nie należy ich wybudzać ze snu i łapać na siłę. Hodowla chomika pandy (dżungarskiego) wymaga zapewnienia mu odpowiedniego miejsca do życia. Pomieszczenie dla chomika powinno mieć wymiary 60 x 40 centymetrów, akwarium dodatkowo powinno posiadać płytę zabezpieczającą. Chomik dżungarski łatwo zapada na cukrzycę, dlatego w diecie nie może pojawiać się za dużo cukru. Najważniejsze są odpowiednio zbilansowane posiłki, suszone warzywa, zioła, może pojawić się mały kawałek owoca raz w tygodniu. Właściwie opracowane żywienie chomika dżungarskiego pandy pozwoli mu jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Chomik syryjski panda – oswajanie

Black banded to inaczej syryjski chomik panda. Jego umaszczenie jest czarno-białe, przez co kojarzony jest z pandą i takie też miano otrzymał. Chomik syryjski to największy udomowiony chomik, jest też najbardziej przyjacielski i łagodny. Oswajanie chomika syryjskiego pandy powinno być też najprostsze. Zwierzęta te są inteligentne i ciekawe, mogą stać się miłym towarzyszem swojego właściciela. Chomik syryjski żyje najdłużej ze wszystkich udomowionych chomików, niektóre okazy dożywają nawet 4 lat. Osiągają wielkość kilkunastu centymetrów i wagę 100–250 gram. Chomiki syryjskie są łagodne, rozpoznają właściciela po głosie czy zapachu. Dobrą metodą na ich oswajanie jest mówienie do nich. Zwierzęta te potrzebują większej klatki i większej ilości zabawek. Minimalna powierzchnia pomieszczenia dla chomika syryjskiego pandy to 80 x 40 centymetrów. Ważna jest także gruba warstwa ściółki, np. trocin. W małej przestrzeni chomik może czuć się sfrustrowany, co przełoży się na epizody agresji oraz kłopoty z oswojeniem.

Dieta powinna być pełnowartościowa, dlatego należy wybierać karmę bez dodatku kolorowych chrupek. Posiłki należy urozmaicać, podając kawałki warzyw lub owoców. Na te drugie należy uważać, gdyż nadmiar cukru może prowadzić do otyłości bądź cukrzycy. Hodowla chomika syryjskiego pandy wymaga kontrolowania wagi zwierzęcia, zapewnienia mu odpowiedniej wielkości kołowrotka (zbyt mały niszczy kręgosłup), a także unikania plastikowych rur. Do rur chomiki lubią oddawać mocz, co powoduje wydzielanie się szkodliwego amoniaku. Chomikowi należy zapewnić stały dostęp do świeżej wody. Chomiki syryjskie dzielą się na krótkowłose, długowłose, długowłose z kręconym włosem, a także odmiany o gładkim, lśniącym włosie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: aire images / Getty Images

Pozostałe wiadomości