Odzysk ciepła i oczyszczanie powietrza to tylko niektóre cechy wentylacji mechanicznej. Ile kosztuje i czy warto ją stosować w domach jednorodzinnych?
Jednym ze sposobów na wymianę powietrza w mieszkaniach i obiektach budowlanych jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ten rodzaj wentylacji został udoskonalony o urządzenie zwane rekuperatorem. Jaki jest koszt tego rozwiązania?
Porządki domowe
Porządki domowe
Czym jest wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna to jeden ze sposobów usuwania zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń i dostarczania do nich świeżego. Zgodnie z normą polską PN-83/B-03430, wentylacja jest obowiązkowym elementem obiektów budowlanych, w tym mieszkalnych. Zarówno mechaniczny, jak i grawitacyjny układ wentylacji mieszkań ma usunąć zużyte powietrze z pomieszczeń bezokiennych, sanitarnych oraz kuchni i zapewnić dopływ świeżego. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest udoskonaloną wersją podstawowych sposobów usuwania dwutlenku węgla i innych substancji z powietrza. Poza tym wentylacja z rekuperatorem to nieodłączny element nowoczesnych domów pasywnych. Istotną jej cechą jest to, że funkcjonuje niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych, a zimą dodatkowo odzyskuje energię ze zużytego powietrza.
Rola wentylacji mechanicznej z rekuperatorem
Tak jak każda wentylacja, tak i mechaniczna z rekuperatorem ma zapewniać mieszkańcom i użytkownikom budynku świeże i czyste powietrze. Dodatkowym atutem rekuperatorów jest filtracja powietrza i usuwanie z niego bakterii, dwutlenku węgla, wirusów, zapachów, kuchu i roztoczy. Tak skonstruowany sposób oczyszczania naszego otoczenia wpływa na dobre samopoczucie, zwiększoną koncentrację i zapobiega problemom z parowaniem szyb. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje użytkownikom komfort i bezpieczeństwo przez cały rok. Rekuperacja zapewnia filtrowanie powietrza i oszczędności związane z ogrzewaniem budynku.
Budowa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Budowa wentylacji mechanicznej sprawia, że powietrze pobierane przez czerpnię trafia do filtrów powietrza, a w następnej kolejności do wymiennika ciepła. W związku z tym zimą powietrze zostaje podgrzane, natomiast latem schłodzone. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie powietrza do kanałów o odpowiednich średnicach i izolacji. Nawiewniki sprawiają, że do pomieszczeń dostaje się świeże i czyste powietrze, natomiast wywiewniki wyciągają to zużyte, które trafia do centrali. W dalszej kolejności powietrze przepływa przez filtr i trafia do wyrzutni powietrza, która znajduje się na dachu obiektu. W związku z tym powietrze usuwane z budynku jest oczyszczone i nie zanieczyszcza atmosfery. Istotnym elementem każdej wentylacji mechanicznej jest sieć kanałów. W trakcie projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła należy przewidzieć trasę przewodów, wymiar średnic i materiał ich wykonania.
Cena wentylacji mechanicznej
Koszt mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła jest uzależniony od kubatury pomieszczeń, wielkości budynku oraz oczywiście ceny narzuconej przez firmę zajmującą się rekuperacją. Koszt montażu mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego o powierzchni około stu metrów kwadratowych zaczyna się 9 tysięcy złotych, a cena rekuperatora może wynosić minimum 2 tysiące złotych. Wraz ze zwiększającą się kubaturą budynków rośnie także cena wentylacji mechanicznej. Do jej kosztu należy doliczyć koszt pozostałych materiałów, kanałów, rozdzielaczy oraz montaż. Poza tym należy wziąć pod uwagę cenę wymiennych filtrów, serwisu i zużycia energii elektrycznej przez rekuperator. Dobre filtry do rekuperatora stanowią wydatek rzędu dwustu złotych, zużycie energii elektrycznej może kosztować blisko dwieście złotych, natomiast przegląd systemu przez specjalistę powinien kosztować sto złotych. Podczas wyboru wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła należy wziąć pod uwagę opinie na temat firmy, jej czas funkcjonowania w branży oraz parametry urządzeń.
Zyski, które daje wentylacja mechaniczna
Mówiąc o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, należy pamiętać również o oszczędnościach, jakie przynosi ten system. Niektórzy producenci wskazują, że oszczędność na ogrzewaniu może wahać się między 30 a 80%, ale najbardziej realny wynik – oszacowany na podstawie obserwacji – to właśnie 30%. Wentylacja z odzyskiem ciepła zamontowana w budynkach jednorodzinnych zapewnia mieszkańcom powietrze wolne od zanieczyszczeń, wyrzut zużytego powietrza na zewnątrz z odzyskiem energii oraz brak konieczności otwierania okien. Dzięki temu w pomieszczeniach nie występuje pleśń, kurz i roztocza, a poza tym nie ma niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów.
Zobacz także:
- Serwisowanie wentylacji – jak często je przeprowadzać?
- Rola i cechy dobrej wentylacji przemysłowej
- Jaką wentylację domu jednorodzinnego wybrać?