Strefy przemarzania gruntu w Polsce – co to jest i jak się je dzieli?

Strefy przemarzania gruntu w Polsce - co to takiego?
Odpicowane wnętrze – metamorfoza starej chaty
Źródło: Dzień Dobry TVN
Strefy przemarzania gruntu sugerują, na jakiej głębokości powinny zostać postawione fundamenty domu, a także wybudowane sieci kanalizacyjne oraz wodne. W różnych regionach Polski głębokości różnią się od siebie, dlatego tak ważne jest ich uwzględnienie przy stawianiu nowych murowanych konstrukcji. Czy tej zasady zawsze należy się trzymać? Ile jest stref przemarzania gruntu w Polsce i jaka jest odgórnie ustalona norma?

Strefa przemarzania jest podstawowym czynnikiem warunkującym powstawanie nowego budynku, a także sposób doprowadzania nowych sieci kanalizacyjnych i wodnych lub naprawę oraz wymianę starych. To także bezpośredni wyznacznik, na jakiej głębokości danego terenu dochodzi do zamarzania wody. Czym dokładnie jest strefa przemarzania gruntu i do czego służy? Poznaj podział stosowany w Polsce.

Piękne wnętrza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim

Strefy przemarzania a głębokość przemarzania

Strefy przemarzania są ściśle związane z głębokością przemarzania gruntu. W zależności od strefy klimatycznej, a także rodzaju podłoża, czyli gruntu, wyznacza się dozwoloną i optymalną głębokość przeprowadzenia podziemnych wodociągów oraz głębokość stawiania fundamentów budynków. W Polsce strefy przemarzania dzieli się w zależności od regionu. Za średnią głębokość przemarzania w kraju uznaje się ok. 1 metr poniżej poziomu danego terenu.

Strefa przemarzania – co to jest?

Przemarzanie gruntu związane jest z obniżającymi się temperaturami i zmianą pory roku. Jest to zjawisko okresowe, polegające na zamarzaniu wody w podłożu. Występuje jedynie na obszarach, w których dochodzi do silnych mrozów. Nie jest typowe dla ciepłej części świata, w której przez cały rok panuje dodatnia temperatura. W Polsce zjawisko związane jest z nadejściem zimy, obniżaniem się temperatury i jej długotrwałym utrzymywaniem się na poziomie poniżej 0℃.

Szybkość i głębokość zamarzania gruntu są zależne od temperatury powietrza i gleby, formy ukształtowania terenu, rodzaju oraz struktury gruntu. Najgorsze typy gruntu to wszystkie rodzaje gleby drobnoziarnistej, które są skłonne do gromadzenia sporych ilości wody. W rezultacie zamarzania wody dochodzi do zwiększania się objętości całego podłoża, które z kolei prowadzi do trwałych uszkodzeń w konstrukcjach budowlanych i systemach dostarczania wody.

Strefa przemarzania gruntu w Polsce – ile jest stref?

W Polsce można wyodrębnić cztery strefy przemarzania gruntu. W zależności od regionu głębokość przemarzania może wynosić od 80 do nawet 140 m. Na tej podstawie określa się głębokość przyszłych fundamentów oraz głębokość przeprowadzenia rurociągów z wodą lub kanalizacją. Strefy wprowadzono w momencie uformowania się granic Polski w ich obecnym kształcie.

Strefa przemarzania gruntu – jaka jest norma?

Norma przemarzania gruntu różni się w zależności od regionu Polski: 

  • północno-wschodnia część kraju – 1,4 m;
  • centralna część – 1 m;
  • południowa, południowo-wschodnia część kraju oraz góry – 1,0 m;
  • zachodnia i południowo-zachodnia część – 0,8 m.

Strefy przemarzania w Polsce – czym grozi ich nieuwzględnienie?

W przypadku budowania nowych sieci rurociągów lub stawiania murowanego budynku nieuwzględnienie strefy przemarzania może wiązać się z dużymi uszkodzeniami, które pojawiają się z okresie zimowym, a w rezultacie z wygenerowaniem kolejnych wydatków.

Nieprzestrzeganie zasady, którą jest konieczność umieszczania fundamentów poniżej głębokości przemarzania wyznaczonej dla danego regionu w Polsce, grozi przede wszystkim przemieszczeniem się fundamentu oraz pojawieniem się wysadzin mrozowych i w rezultacie np. pękaniem ścian, sufitów czy podłóg.

W każdym kraju strefy przemarzania są inne. W cieplejszych częściach świata, gdzie przez cały rok nie ma mrozu, fundamenty budowli i rurociągi mogą być umieszczane znacznie płycej. Inne zasady panują także w państwach czy regionach, w których grunt jest stale zamarznięty.

Strefa przemarzania w Polsce a głębokość fundamentów

Istnieje przekonanie, że fundamentowanie musi odbywać się na poziomie niższym, niż wyznaczona w danym obszarze strefa przemarzania. Teoretycznie jest możliwe inne rozwiązanie, nie jest ono jednak zbyt popularne, ponieważ wymagałoby przeprowadzenia dodatkowych analiz podłoża, a różnica ostatecznych kosztów nie byłaby aż taka duża. Przyjmuje się, że fundamenty wszystkich budynków są osadzane na odgórnie wyznaczonej głębokości dla zachowania bezpieczeństwa, a nie tylko tych stawianych na glebach gliniastych i torfowych, które bez wątpienia zwiększyłyby swoją objętość w rezultacie zamarzania.

Polska strefa przemarzania nie ma zastosowania tylko w przypadku konstrukcji, u których szkody wyrządzone przez zmienianie objętości i nieznaczne ruchy podłoża nie byłyby zbyt duże. W przypadku budynków gospodarczych, drewnianych altanek, szop lub murowanych słupów ogrodzeniowych nie stosuje się zasady fundamentowania poniżej wyznaczonej głębokości przemarzania, ponieważ ewentualne straty są nieporównywalnie niższe w porównaniu do spękania murów domu.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości