Ma 8-tonową skałę w salonie i dwie ściany z żywymi roślinami. "Największe wyzwanie budowlane"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Katarzyna Jaroszyńska
Odpicowane wnętrze – dom z 8-tonową skałą w środku
Odpicowane wnętrze – dom z 8-tonową skałą w środku Dzień Dobry TVN
wideo 2/21

W miejscowości Podlesice, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się wyjątkowy dom Aliny Markiewicz. Jego wygląd na zewnątrz i wewnątrz nawiązuje do pięknej przyrody i naturalnego otoczenia. Co kryje się w środku? Zobacz nowy odcinek cyklu Dzień Dobry TVN "Odpicowane wnętrze".

Dom z zielonymi ścianami

Alina Markiewicz w Podlesicach stworzyła swoje miejsce na Ziemi. Jej dom ma 250 m2. W korytarzu znajduje się wielka, zielona ściana z żywymi roślinami. Drugą można podziwiać w salonie.

- Zawsze marzyłam o tym, żeby mieszkać wśród zieleni, dlatego też ten dom powstał na Jurze. Bardzo chciałam, żeby on był spójny z otoczeniem - powiedziała Alina. - Zielone ściany są samoobsługowe. W ścianie jest system rurek, który podlewa rośliny pięć razy dziennie. To jest na dobę 150 l na dwie ściany, więc to jest bardzo dużo wody. Jedynie zraszaczem dostarczasz nawóz - dodała Markiewicz.

Rośliny potrzebują światła, więc na suficie zamontowano specjalne reflektory z lampami UV.

Skała w salonie

W korytarzu umieszczono naturalną, 4-tonową skałę, z kolei w ścianie między salonem a łazienką jest druga skała, dwukrotnie cięższa.

- Myślę, że mój kierownik budowy wpisał to sobie do CV i będzie opowiadał przez pokolenia. Pomysł tych skał w środku zrodził się wtedy, jak dom był już prawie gotowy. Ogrodnicy, z którymi pracowałam, zaczęli je zwozić do ogrodu. I wtedy pomyślałam, że w środku najlepiej je ustawić. (...) To było największe wyzwanie budowlane - podkreśliła Alina.

Właścicielka domu ma w salonie huśtawkę. Siedząc na niej, można podziwiać 8-tonową skałę. - Natura to jest mój klimat, dlatego huśtawka jest w tym miejscu, gdzie może być największy relaks - przyznała Markiewicz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości