Rola i cechy dobrej wentylacji przemysłowej

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy plac budowy to miejsce dla dziewczyn?
Czy plac budowy to miejsce dla dziewczyn?
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Wentylacja przemysłowa jest niezbędna do zachowania bezpieczeństwa w budynku. Właściwy obieg powietrza sprawia, że z wnętrza usuwane są groźne zanieczyszczenia. Dobra wentylacja budynków przemysłowych zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru czy wybuchu, szczególnie w przypadku materiałów łatwopalnych.

Wentylacja hal przemysłowych może różnić się w zależności od parametrów budynku. Jeżeli produkcja nie łączy się z wytwarzaniem szkodliwych zanieczyszczeń, może to być wentylacja naturalna. Z kolei wentylacja hali przemysłowej w dużym budynku opiera się często na przewodowym systemie w formie stacjonarnej.

Rola wentylacji przemysłowej

Wentylacja przemysłowa odgrywa bardzo ważną rolę w budynkach, gdzie znajduje się cały system produkcyjny. Taki system warunkuje bezpieczeństwo pracy zarówno ludzi, jak i maszyn. Właściwy obieg powietrza pozwala usunąć zanieczyszczenia lub nadmiar ciepła, które powstają w procesie produkcji. Są one groźne dla zdrowia ludzi, ale niekorzystnie wpływają też na stan użytkowanych urządzeń. Wentylacja budynków przemysłowych jest ważna również dlatego, że poprzez oczyszczanie powietrza zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru, wybuchu lub innej niebezpiecznej sytuacji. W przypadku większych budynków z materiałami łatwopalnymi niezawodny system wentylacji jest wymagany już na etapie projektu zagospodarowania obiektu.

Wentylacja hal przemysłowych a pracownicy

Wentylacja hal przemysłowych ma duży wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na efektywność produkcji. Im mniejsze zanieczyszczenie i nadmiar ciepła w budynku, tym lepsze warunki zyskują pracownicy. Mogą się łatwiej skupić na pracy i tym samym efektywniej wykonywać swoje zadania. Dobra wentylacja hali przemysłowej zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków lub błędów w procesie produkcji. Zanieczyszczenia powstające w czasie pracy maszyn unoszą się w powietrzu i wpływają niekorzystnie na zdrowie pracowników. W efekcie osoby pracujące na terenie obiektu są narażone na różne dolegliwości i choroby zawodowe. Taka sytuacja nie jest korzystna dla pracodawcy, ponieważ generuje dodatkowe koszty.

Jaka powinna być wentylacja hal przemysłowych?

Wentylacja pomieszczeń przemysłowych ze względu na ważną rolę, jaką odgrywa w procesie produkcyjnym, powinna spełniać szereg wymagań, takich jak:

  • Wysoka skuteczność rozcieńczania i usuwania zanieczyszczeń. Utrzymanie właściwej temperatury na stałym poziomie.
    • System wentylacyjny powinien być umieszczony jak najbliżej źródła emisji zanieczyszczeń, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo roznoszenia się szkodliwych substancji wewnątrz całego budynku.
      • Rodzaj wentylacji (stacjonarna, miejscowa, urządzenia grzewczo-wentylacyjne) musi być dostosowany do typu produkcji, używanych materiałów i szkodliwości emitowanych zanieczyszczeń.
        • Wentylacja ma nie tylko usuwać zanieczyszczenia z budynku, ale także je neutralizować. Do tego niezbędne są specjalne filtry (suche, mokre) czy filtropochłaniacze, absorbujące szkodliwe związki chemiczne. Na podstawie takiego systemu projektowana jest wentylacja hal przemysłowych z dużymi zyskami ciepła. Proces ten polega na wykorzystaniu wyciąganego powietrza, które po filtracji i ogrzaniu wraca do budynku. Tym sposobem można znacznie obniżyć koszty eksploatacji obiektu.
          • Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa powinna umożliwiać kontrolowanie poziomu ciepła. Taki system znajduje zastosowanie, gdy procesy produkcyjne wymagają dokładności w parametrach. Wentylacja musi wtedy posiadać regulację temperatury, wilgotności, a nawet podciśnienia.
            • W niewielkich budynkach system stacjonarny może być zastąpiony przez odciągi miejscowe. Takie zestawy z filtracją idealnie sprawdzają się w sektorze spawalniczym lub motoryzacyjnym.
              • W przypadku zastosowania wentylacji z ogrzewaniem na dużych powierzchniach powietrze musi być nawiewane na duże odległości. System musi wtedy wykorzystywać dysze dalekiego zasięgu.

                Niezawodność wentylacji gwarantują systematyczne przeglądy techniczne oraz regularna wymiana filtrów.

                Zobacz także:

                sposób na wnętrze
                sposób na wnętrze

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: RealPeopleGroup/Getty Images

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                Materiał promocyjny

                Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana