Ostrogowiec – uprawa i pielęgnacja

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak zadbać o kwiaty z marketu?

Nie da się nie lubić kwitnących bylin. Oprócz tego, że prezentują się wspaniale, to zazwyczaj są także długowieczne i mało wymagające. Zanim jednak zdecydujesz się na uprawę którejś z nich, warto zdobyć na jej temat więcej informacji. Poznaj ostrogowiec.

Jeśli lubisz rośliny o pięknych kwiatach, ciekawym pokroju i intrygującej barwie liści, to ostrogowiec na pewno ci się spodoba. Przekonaj się, co jeszcze może zaoferować ta niezwykła bylina. Dowiedz się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się, aby uprawiać ostrogowiec.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Ostrogowiec – charakterystyka

Ostrogowce (Centranthus) to rośliny, które należą do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae ). Pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. W niektórych częściach świata, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych czy na terenie Afryki Południowej, są uznane za gatunki inwazyjne. W Polsce uprawia się je głównie jako rośliny ozdobne. Jednym z najbardziej popularnych gatunków ostrogowca jest ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber = Valeriana ‘Coccinea’). Roślina dorasta do 60–70 centymetrów wysokości i ma kulisty, krzaczasty pokrój. Łodygi ostrogowca czerwonego są sztywne i wyprostowane, mogą się także rozgałęziać. Bywa, że pędy wyginają się łukowato. Podobnie jak liście są koloru niebieskawozielonego, a nawet szarego. Sprawiają wrażenie, jakby były pokryte warstwą wosku. Liście ostrogowca czerwonego są podłużne i jajowate, występują po dwa na pędach. Ostrogowiec może kwitnąć od maja do sierpnia, a jeśli przekwitłe kwiatostany będą wycinane, to można przedłużyć kwitnienie rośliny nawet do jesieni. Kwiaty są czerwonoróżowe, a czasami także białe i jasnoróżowe. Wabią licznie motyle, pszczoły i inne owady. Zdarza się, że kwiaty znajdujące się na tej samej roślinie mają różne kolory. Ostrogowiec czerwony kwitnie dosyć obficie, obsypując roślinę ogromem drobnych kwiatków zebranych w kiście.

Ostrogowiec czerwony – uprawa

Ostrogowiec czerwony to roślina, która zaliczana jest do siódmej strefy mrozoodporności, a zatem jej uprawa jest możliwa w cieplejszych częściach Polski – na północy i na zachodzie, a także na Śląsku. W pozostałych częściach kraju może przemarzać. Na zimę warto przykryć roślinę na przykład gałązkami roślin iglastych.

Stanowisko dla ostrogowca czerwonego powinno być słoneczne i ciepłe. Należy pamiętać, że jest to roślina klimatu śródziemnomorskiego. Preferuje suche i dobrze zdrenowane podłoże bez nadmiaru wody. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do nadmiernego rozrostu pędów, które mogą się wyginać i przewracać, a także do gnicia korzeni. Wskazany odczyn gleby to zasadowy do obojętnego. Pędy rośliny trzeba przyciąć przed zimą.

Ostrogowiec czerwony można rozmnażać przez wysiew nasion. Jeśli jego pędy nie zostaną przycięte na zimę, to bardzo możliwe, że rozsieje się samoczynnie, a gdy zostaną mu zapewnione sprzyjające warunki, to szybko może opanować sporą przestrzeń ogrodu. Warto mieć to na uwadze, decydując się na sadzenie ostrogowca czerwonego. Jeśli już do tego dojdzie, to przypadkowo rozsiane siewki należy przesadzić w bardziej dogodne miejsce. Jest także inna metoda, przy pomocy której można rozmnażać ostrogowiec. Sadzonki można pozyskać przez podział starszych roślin lub zakupić sadzonki ostrogowca w sklepie ogrodniczym. Ich ceny w zależności od odmiany i wielkości wahają się od 5 do około 12 złotych. Warto pamiętać, aby materiał roślinny pozyskiwać zawsze od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców. Dzięki temu ma się pewność, że sadzonki są zdrowe i najwyższej jakości.

Zastosowanie ostrogowców

Te rośliny świetnie nadają się do sadzenia na suchych i dobrze nasłonecznionych rabatach. Ostrogowiec będzie świetnie pasował do ogrodów w stylu naturalistycznym i śródziemnomorskim. Kwiaty natomiast można śmiało ścinać do wazonów, czy tworzyć z nich ciekawe bukiety i kompozycje florystyczne.

Ciekawe gatunki i odmiany ostrogowca

1. Ostrogowiec białyCentranthus alba – jedna z bardziej efektownych kwitnących bylin. Dorasta do około 60–80 centymetrów wysokości. Od maja aż do jesieni zwieńczeniem niebieskoszarozielonej kępy są białe, groniaste kwiatostany. Ostrogowiec biały polecany jest na rabaty, suche i wapienne gleby, do ogrodów naturalistycznych i śródziemnomorskich oraz na kwiat cięty.

2. Ostrogowiec czerwony "Coccineus"Centranthus ruber "Coccineus" – odmiana o intensywnie czerwonych kwiatach, które pojawiają się od maja do sierpnia i ponownie także we wrześniu. Preferuje suche podłoże, stanowiska słoneczne oraz zasadową glebę. Dobrze wygląda sadzony w towarzystwie roślin o dużych liściach, a także na rabatach czy wzdłuż ogrodowych ścieżek. Może stanowić również tło dla innych roślin, być sadzony zarówno w grupie, jak i pojedynczo.

3. Ostrogowiec czerwony "Albiflora" Centranthus ruber "Albiflora" – odmiana o białych kwiatach, które pokazują się w czerwcu i utrzymują się na roślinie aż do sierpnia. Roślina ma podłużne liście i preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska, a także przepuszczalne podłoże. Wygląda dobrze sadzona w większych grupach w ogrodach naturalistycznych czy też romantycznych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Robinson/Getty Images

Pozostałe wiadomości