Dom

Olej do drewna – jaki wybrać? Jakie drewno można zabezpieczyć olejem?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
terminator1/Getty ImagesOlej do drewna

Olej do drewna to preparat, który zyskuje coraz większą popularność wśród środków do zabezpieczania drewna. W zależności od rodzaju oleju można go wykorzystać do drewna znajdującego się na zewnątrz, jak i do drewna użytkowanego w pomieszczeniach.

Oleje do drewna to nie tylko sposób na zabezpieczenie jego powierzchni przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. To także dobry sposób na podkreślenie rysunku słojów drewna i jego koloru. Wiele osób decyduje się na olejowanie podłogi również ze względu na stosunkowo prostą konserwację takiej nawierzchni. Poniższe wskazówki pomogą wybrać Ci najlepszy olej do drewna.

Jak działa olej do drewna i jaki efekt uzyskamy, stosując olej do drewna?

Przy zastosowaniu oleju do drewna nie tylko je zabezpieczamy, ale także możemy uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny. W odróżnieniu od lakierów, oleje nie tworzą warstwy na powierzchni, ale wnikają w głąb drewna, dzięki czemu zabezpieczają je między innymi przed chłonięciem wilgoci. Dlatego drewno olejowane często wykorzystywane jest w aranżacjach pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. kuchni czy toalet, a nawet łazienek.

Jeżeli chodzi o efekt wizualny, to drewno wygląda naturalniej, kiedy zastosujemy olej do drewna. Kolory tego preparatu można dobrać tak, aby podkreślały naturalną barwę drewna lub delikatnie ją zmieniały. Jeżeli natomiast chcemy pozostawić wygląd drewna bez żadnych zmian, możemy wybrać olej do drewna bezbarwny. Wówczas preparat będzie jedynie zabezpieczał drewno, nie zmieniając jego koloru.

Ten sposób zabezpieczania zaleca się również do drewna egzotycznego, wówczas warto postawić na produkt przeznaczony do konkretnego rodzaju drewna i miejsca jego zastosowania np. olej do drewna egzotycznego na zewnątrz czy olej do drewna palisander.

Jaki olej do drewna wybrać?

Przy wyborze oleju do drewna musimy zwrócić uwagę na wiele czynników. Przede wszystkim na to, czy będziemy zabezpieczać drewno położone na zewnątrz, czy też użytkowane wewnątrz domu. Kolejną kwestią jest gatunek drewna – inny olej wybierzemy do drewna rodzimego, a inny olej do drewna egzotycznego. Ważną kwestią jest także to, jak intensywnie użytkowane jest drewno – np. olej do drewna tarasowego powinien chronić je przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi czy plamami mogącymi powodować odbarwienie. Podobne właściwości powinien mieć również olej do zabezpieczania podłóg drewnianych w salonie czy na przedpokoju.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze oleju do drewna, warto też pamiętać, że produkty te dostępne są w wersji produkowanej na bazie wody i rozpuszczalników. Jako olej do drewna do wnętrz zaleca się ten na bazie wody. Jest to produkt delikatniejszy, który zawiera mniej lotnych związków organicznych, co jest szczególnie istotne, gdy z pomieszczeń korzystają alergicy lub małe dzieci. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że taki olej nie będzie wnikał mocno w głąb drewna, dlatego warto go wykorzystać w mniej eksploatowanych pomieszczeniach, gdzie drewno nie będzie narażone na mocne uszkodzenia mechaniczne. Jest to też olej dobry jako olej do drewna twardego, które samo w sobie jest odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia.

A jaki olej do drewna na zewnątrz wybrać? W takim przypadku zaleca się zastosowanie olejów na bazie syntetycznych żywic i rozpuszczalników. Wnikają one głębiej w drewno, przez co lepiej je chronią. Zabezpieczają jego powierzchnię przed wilgocią, a także promieniowaniem UV. Lepiej też chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak np. zarysowania.

Jakie są rodzaje olejów do drewna?

Oleje do drewna dostępne są w sklepach specjalistycznych w kilku wersjach. Oprócz podziału na oleje rozpuszczalnikowe i na bazie wody, można wyróżnić takie produkty jak:

  • Bezbarwny olej do drewna – nie zawiera żadnych dodatkowych barwników, zabezpiecza powierzchnię drewna bez zmiany jego wyglądu. Stosowany jest przede wszystkim we wnętrzach, w których chcemy zachować jak najbardziej naturalny charakter wykorzystanych w aranżacji materiałów.
  • Olej barwiący do drewna – taki produkt zawiera w sobie barwniki, które mogą jedynie podkreślić naturalną barwę drewna czy rysunek słojów. Dostępne są też produkty takie jak biały olej do drewna, który ma działanie rozjaśniające, a także czarny olej do drewna, który całkowicie przyciemnia kolor drewna i często stosowany jest do zabezpieczania drewna znajdującego się na zewnątrz.
  • Preparaty olejowo-woskowe – łączą w sobie zalety olejów i wosków. Wnikają w głąb drewna, chroniąc je od środka, a na powierzchni tworzą twardniejącą warstwę ochronną. Takie preparaty wykorzystuje się szczególnie chętnie do zabezpieczania podłóg.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zostać stolarzem?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: terminator1/Getty Images

Pozostałe wiadomości