Ogród

Wiśnia osobliwa – odmiana ozdobna, jak ją pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kwitnąca wiśnia
John W Banagan / Getty ImagesKwitnąca wiśnia

Wiśnia osobliwa świetnie odnajduje się w warunkach miejskich. Wykazuje wysoką tolerancję na zanieczyszczenia środowiska, a także mrozy i upały. Nie ma wysokich wymagań glebowych. Jest doskonałą ozdobą zarówno małych, jak i dużych ogrodów.

Ze względu na kulisty kształt wiśnia osobliwa idealnie nadaje się do ogrodów z elementami geometrycznymi, jak również do obsadzania wąskich ulic, alejek rowerowych, spacerowych czy parkingów. Jej ciemnozielone, błyszczące liście i maleńkie białe kwiaty są cenioną ozdobą w przestrzeni miejskiej.

Wiśnia osobliwa "Umbraculifera" – informacje podstawowe

Wiśnia osobliwa "Umbraculifera" (Prunus eminens) jest mieszańcem wiśni pospolitej (Prunus cerasus) i wiśni karłowatej (Prunus fruticosa), szczepiona na pniu czereśni ptasiej (Prunus avium). To małe drzewo ozdobne o niewielkich wymaganiach w uprawie. Rośnie wolno, jej ostateczna wysokość zależna jest od miejsca szczepienia i może wynosić od 2 do 5 m. Zazwyczaj szczepi się ją wysoko – pomiędzy 1,8 a 2,2 m – aby uwydatnić zjawiskowy pokrój.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Wiśnia osobliwa to odmiana kulista – średnica korony ma zazwyczaj od 2 do 5 m, choć u starszych drzew może sięgać nawet 7 m. Ma naturalny, okrągły kształt i nie wymaga formowania, co czyni ten gatunek bardzo popularnym w zabudowie miejskiej. Kwitnie na wiosnę, wydając niewielkie i nieliczne białe kwiaty o 5 płatkach, ich średnica sięga od 1,5 do 2 cm. Owoce wiśni osobliwej są niejadalne, osiągają średnicę do 1,5 cm. Drzewo owocuje bardzo rzadko. Pochodzenie odmiany "Umbraculifera" nie jest znane. Sadzono ją już w XIX w. W Polsce pojawiła się na początku XX w. Wykazuje odporność na zróżnicowane warunki atmosferyczne – zarówno upały, jak i mrozy, a także choroby, szkodniki, grzyby i zanieczyszczenia, w tym dwutlenkiem siarki. Często spotykana w parkach oraz obsadzana przy drogach i ścieżkach rowerowych.

Wiśnia osobliwa – stanowisko

"Umbraculifera" nie ma dużych wymagań glebowych. Wykazuje dużą tolerancję w zakresie pH podłoża – odpowiadają jej gleby lekko kwaśne, obojętne i zasadowe. Trudniej rośnie w ziemi gliniastej i mocno przesuszonej. Dobrym stymulatorem jest dla niej natomiast podłoże wapienne. Optymalne stanowisko dla wiśni osobliwej powinno być:

 • słoneczne,
 • ciepłe,
 • umiarkowanie wilgotne,
 • wapienne.

Ze względu na dużą tolerancję przyjmuje się także w innych warunkach, ale jej wzrost jest utrudniony.

Wiśnia osobliwa – pielęgnacja

Utrzymanie gęstej, kulistej korony wiśni osobliwej nie wymaga formowania ani podcinania. Jest to naturalny kształt tej odmiany. W sprzedaży dostępna głównie w formie piennej. Z tego względu przez pierwszych kilka lat wymagana jest uprawa przy paliku. Należy także wycinać odrosty z podkładki. Roślina dobrze znosi okresy suszy – nawet w upały nie jest konieczne regularne podlewanie, a zimą – mrozy. Podobnie jak w przypadku większości drzew ozdobnych, nie wymaga dużych nakładów pracy, w związku z czym jest chętnie kupowana do ogrodów.

Zastosowanie wiśni osobliwej

Odmiana wykorzystywana przede wszystkim w funkcji ozdobnej, choć jest także miododajna. Z uwagi na ciekawy, geometryczny kształt i niewielkie wymagania często wykorzystywana w przestrzeni publicznej – jako zieleń osiedlowa, ozdoba parków i alejek. Chętnie wybierana przez właścicieli ogrodów przydomowych. Nadaje się także do odtwarzania nasadzeń historycznych. Odpowiednia do sadzenia w ciągach, jak również pojedynczo.

Ile kosztuje wiśnia osobliwa?

Cena wiśni osobliwej "Umbraculifera" zależna jest przede wszystkim od średnicy pnia. W szkółkach drzewek ozdobnych kosztuje około:

 • 350 zł – przy średnicy pnia 10–12 cm,
 • 700 zł – przy średnicy pnia 18–20 cm (maksymalny obwód wiśni osobliwej).

Wysoka cena tego drzewka wynika głównie z atrakcyjności i ciekawego wyglądu odmiany ‘Umbraculifera’. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że nie jest wymagająca w uprawie i pielęgnacji, a przy tym bardzo ozdobna i odporna na większość niekorzystnych warunków, cena nie wydaje się przesadzona.

Wiśnia osobliwa w ogrodzie

Wiśnia osobliwa jest doskonałą ozdobą ogrodów nowoczesnych, utrzymanych w minimalistycznym stylu. Odnajduje się zarówno wśród roślin o geometrycznych kształtach, jak i w towarzystwie krzewów, które optycznie łagodzą jej kulistą formę. Rośliny w jej otoczeniu powinny być dobierane w zależności od tego, jaki chcemy osiągnąć efekt. Aby podkreślić geometryczny kształt, wiśnię osobliwą sadzi się w towarzystwie:

 • jodły koreańskiej,
 • strzyżonych bukszpanów,
 • stożkowego jałowca pospolitego.

Jeśli z kolei zamierzamy złagodzić geometrię, ‘Umbraculiferę’ należy posadzić w otoczeniu:

 • krzewów ozdobnych, np. róż,
 • miękkich traw, jak miłka okazała czy rozplenica japońska,
 • krzewów liściastych,
 • roślin kwitnących, takich jak hortensja bukietowa czy czosnek kwitnący.

Wiśnia osobliwa cieszy się dobrą opinią wśród ogrodników. Rzadko zapada na choroby, jest także odporna na większość szkodników. Sporadycznie atakują ją mszyce i mączniak prawdziwy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John W Banagan / Getty Images

Pozostałe wiadomości