Kupując kwiaty najbliższym, np. z okazji Dnia Kobiet, często kierujemy się zapachem lub kolorem. Tak naprawdę gatunek roślin, jaki wręczamy drugiej osobie, jest niesamowicie ważny. Sprawdź, jakie jest znaczenie kwiatów.
Kwiaty wręczane drugiej osobie to wyrażenie sympatii oraz pozytywnych uczuć. Najbardziej popularne są czerwone róże, które oznaczają miłość i wdzięczność. Jaka jest symbolika kwiatów innych gatunków?
Rośliny i kwiaty
Rośliny i kwiaty
Symbolika kwiatów – dlaczego ma to znaczenie?
Znaczenie kwiatów jest istotne nie od dziś. To właśnie bukiety kwiatów pozwalają na okazanie komuś sympatii, wdzięczności czy podziękowania. To bardzo miły gest i sprawdzony prezent dla każdego, niezależnie od okazji. Symbolika kwiatów jest niezwykle istotna, aby wiedzieć, jak je wykorzystać w relacjach z bliskimi. Tak naprawdę kwiaty mogą wyrazić więcej niż słowa, dlatego warto poznać ich ukryte znaczenie. Jeśli chcesz komuś wręczyć bukiet kwiatów, weź pod uwagę ich gatunek, a także kolor. Sprawdź, które z nich możesz podarować ukochanej osobie, a które babci czy mamie. Dzięki temu dopasujesz bukiet kwiatów do okazji, a także pokażesz swoje uczucia bez dodatkowych słów.
Pamiętaj, że symbolika kwiatów może być doskonale znana osobie obdarowywanej. Dlatego lepiej nie popełnić gafy. Zawsze wręczaj bukiet kwiatów pąkami do góry, jest to bardzo ważny element. Co więcej, rośliny cięte są uznawane za bardziej eleganckie niż kwiaty doniczkowe. Właśnie dlatego bukiet ciętych kwiatów możesz wręczyć bez problemu na ślubie, chrzcinach czy przy ważnych uroczystościach rodzinnych.
Znaczenie kolorów kwiatów
Kiedy obdarowujesz drugą osobę kwiatami, zwróć uwagę na kolorystykę płatków, która ma ważne znaczenie. Najbardziej delikatnym odcieniem jest biel. Dzięki niej pokażesz drugiej osobie, że czujesz wdzięczność i masz do niej szacunek. Biała róża to symbol prawdy, niewinności i delikatności. Nawet jeden taki kwiat oznacza, że Twoje uczucia są szczere. Zupełnie inaczej jest z kolorem żółtym, dlatego trzeba na niego uważać. Żółte tulipany mają znaczenie negatywne, dlatego najlepiej łączyć ten odcień z innymi. To znak złości, zazdrości i zdrady. Żonkile czy inne gatunki kwiatów w kolorze żółtym mogą także świadczyć o negatywnych uczuciach wobec innej osoby.
Jeśli chodzi o kolor czerwony, jest on najczęściej spotykany. Nic dziwnego, to symbol pozytywnych i gorących uczuć do drugiej osoby. Najbardziej popularne jest znaczenie róż czerwonych, które symbolizują miłość nie tylko do partnera, ale także do rodziców czy babci. Ten kolor kwiatów najlepiej wręczać osobom bliskim sercu. Bukiet w czerwonym kolorze to także symbol szczerości i oddania.
Rzadko spotykana jest niebieska róża. Znaczenie tego kwiata to wierność do grobowej deski. Z kolei fioletowy kolor oznacza żal lub smutek. Może być także wręczony osobie, za którą się tęskni. Ten odcień to także symbol rozterki lub ostatecznego pożegnania, również, jeśli chodzi o śmierć drugiej osoby. Często w wiązankach pogrzebowych wykorzystuje się kwiaty w tym odcieniu. Kolor różowy z kolej jest zarezerwowany dla dobrych przyjaciół. Oznacza sympatię i życzliwość.
Kwiaty – ich symbol i znaczenie w praktyce
Kolory kwiatów to nie jedyne ukryte znaczenie kwiatów. Liczy się także ich gatunek. Ciekawy jest symbol lilii, który oznacza najlepsze życzenia. Właśnie dlatego jest to uniwersalny wybór na każdą okazję, np. urodziny czy chrzciny. Ich kolor jest delikatny, nadaje się więc także dla ukochanej osoby. To też symbol czystości i poważnych zamiarów wobec drugiej osoby. Jeśli wręczasz lilię tygrysią kobiecie, symbolizuje to, że dostrzegasz jej piękny wygląd.
Znaczenie konwalii jest podobne. Symbolizuje delikatność, czystość oraz nieśmiałość. To częsty wybór mężczyzn, którzy chcą za pomocą kwiatów pokazać kobiecie, że jest ona bardzo ładna i podziwiana. Ciekawe znaczenie ma również frezja. Ten kwiat pokazuje drugiej osobie, że ma się do niej duży szacunek, może także stanowić zaproszenie do flirtu, zachęca bowiem do zapoznania się bliżej.
Znaczenie goździków jest różne w zależności od koloru. Różowe oznaczają wieczną pamięć o drugiej osobie, a białe niewinność. Ten gatunek kwiatów jest często kojarzony z okresem PRL-u, szczególnie kolor czerwony, który oznacza podziw i uznanie. Podobne znaczenie ma gerbera. Słonecznik symbolizuje z kolei adorację, a lawenda brak zaufania do drugiej osoby.
Z okazji Dnia Kobiet mężczyźni często wręczają tulipany. To kwiaty, które symbolizują radość, a kolor czerwony dodatkowo wzmacnia uczucia do drugiej osoby. Z kolei hiacynty, które także są wiosennymi kwiatami, mogą pokazywać drugiej osobie smutek. Jeśli jakaś osoba podarowała Ci hiacynta, może oznaczać to, że jest jej przykro z powodu swojego zachowania.
Zobacz także:
- Dzień kobiet 2022 - pomysły na prezent
- Dzień Kobiet - niezwykłe święto z ponad stuletnią tradycją. Jego historia wiąże się z walką o emancypację
- Życzenia na Dzień Kobiet – zaskocz swoją partnerkę lub przyjaciółkę
Jak dbać o kwiaty?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Povareshka / Getty Images