Ogród

Świerk wężowy – jak dbać o fantazyjne drzewo?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Świerk

Świerk pospolity ‘Virgata’, zwany potocznie świerkiem wężowym, to fantazyjne drzewo, które przypomina wyglądem egzotyczne rośliny. Posadzony w ogrodzie pięknie go wypełni i ozdobi. Jest prosty w pielęgnacji, ale żeby cieszyć się jego okazałym kształtem, należy zapewnić mu niezbędne minimum. Lubi czyste i świeże powietrze. Źle znosi suszę i zbyt wysokie temperatury. Jakie jeszcze sekrety skrywa świerk wężowy? Sprawdź, jak o niego dbać i co należy wiedzieć?

Świerk wężowy to wiecznie zielone drzewo rosnące w umiarkowanym klimacie. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym i niezwykle ozdobnym, swobodnie zwisającym gałęziom. Jest prosty w pielęgnacji, ale od czasu do czasu wymaga nawożenia i przycinania uschniętych gałęzi. Stanowi piękną ozdobę ogrodów i z powodzeniem może być traktowany jako główna roślina w przydomowej przestrzeni.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Świerk wężowy - charakterystyka

Świerk wężowy to silnie i szybko rosnące drzewo, które może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości . Rośnie prosto, a jego gałęzie zakończone są luźno zwisającym pędem otoczonym pękiem igieł. Ma niewielkie, zaledwie 3-centymetrowe, ale grube i sztywne igły. Dzięki swojej nietypowej budowie przypomina egzotyczne drzewo . Ze względu na rozłożystą formę świerk wężowy potrzebuje bardzo dużo miejsca, dlatego warto posadzić go jako wypełnienie pustej ogrodowej przestrzeni.

Świerk wężowy - cena

Cena świerku wężowego uzależniona jest od rozmiaru sadzonki, którą kupujemy. Im wyższe drzewko, tym odpowiednio wyższa cena. Najmniejsze sadzonki (do 50 cm wysokości) kosztują około 60 zł. Najwyższe, mające ponad 170 cm, osiągają ceny od 150 zł wzwyż. Cena jest również uzależniona od miejsca, w którym kupujemy drzewko. W tym celu warto udać się do szkółek leśnych zajmujących się sprzedażą sadzonek albo na targi ogrodnicze. Mamy wówczas pewność, że kupujemy roślinę od specjalisty, który zna jej historię i od początku zapewniał jej potrzebne substancje i warunki do prawidłowego wzrostu. Nigdy nie warto kupować sadzonek w dyskontach i supermarketach, które oferują je niekiedy na wiosennych wyprzedażach. Drzewka, które stoją w pomieszczeniu, znajdują się w nienaturalnych warunkach. Nie znamy ich pochodzenia, nie wiemy, jaką drogę przebyły do sklepu. Na miejscu nie mają także opieki profesjonalnych ogrodników. Kupno takiego drzewka może skutkować tym, że się nie przyjmie albo obumrze w krótkim czasie.

Świerk wężowy - wymagania

Świerki zostały z powodzeniem zaadaptowane do ogrodów, gdzie odnalazły się jako pożyteczne rośliny ozdobne. Najlepszy termin sadzenia świerku wężowego to jesień, kiedy panuje optymalna temperatura i jest w miarę wilgotno. Sadzonka posadzona w upalne lato albo w czasie przymrozków nie przyjmie się i obumrze. Co ważne, roślinę należy obficie podlać tuż przed posadzeniem i tuż po , żeby pobudzić ją do życia. Dzięki temu od razu zacznie zapuszczać korzenie. Drzewo powinno być posadzone głęboko, ponieważ świerk ma bogato rozwinięty system korzeniowy. Świerk wężowy preferuje dobrze nawodnione gleby . Poradzi sobie również na podłożu lekko gliniastym. Nie lubi suszy i do razu reaguje na nią obumieraniem igieł. Warto posadzić go w miejscu nasłonecznionym, ale z lekkim półcieniem . Narażony na zbyt ostre słońce i wysokie temperatury zaczyna karłowacieć i obumierać. Nie lubi zanieczyszczonego klimatu i kurzu , dlatego nie może rosnąć w centrum miasta, narażony na dym z kominów i zanieczyszczenia. Najlepiej odnajduje się w czystym klimacie wiejskim.

Jak właściwie pielęgnować świerk wężowy?

Świerk wężowy nie jest kapryśny i nie wymaga szczególnej pielęgnacji . Zadowoli się sporadycznym nawożeniem mieszankami przeznaczonymi dla iglaków. Jeśli zależy nam na odżywieniu drzewa, najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią, tak by przygotować świerk na najcięższe dla niego pory roku – lato i zimę. Odpowiedni nawóz zabezpieczy drzewo przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dodatkowo odżywi igły, które zmagazynują zapas na nadchodzący mróz lub upał. Świerk wężowy ze względu na swoją charakterystyczną budowę nie może być przycinany . Ewentualne cięcia należy przeprowadzać na gałęziach obumarłych i uschniętych, które jedynie przeszkadzają rozwojowi młodych. Przycinanie drzewa najlepiej jest przeprowadzić na początku wiosny, w ciepły i suchy dzień. 

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sergi Escribano/Getty Images

Pozostałe wiadomości