Ogród

Jarzmianka większa – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jarzmianka większa
Jelena Safronova / Getty ImagesJarzmianka większa – jak ją uprawiać i pielęgnować?

Jarzmianka większa to roślina o ozdobnych, barwnych kwiatach. Rośnie w ogrodach, ale wykorzystywana jest również do bukietów jako kwiat cięty. Występuje w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem. Jarzmianka większa nie jest byliną wymagającą, chociaż powinna mieć dostęp do wilgotnego podłoża.

Jarzmianka większa pochodzi z rodziny selerowatych, mającej swój początek w astrach. Popularna w całej Europie bylina, którą można spotkać głównie w górach, zdobi również ogrody, lasy i łąki. Rośnie, tworząc kępki puszystych liści, spoza których wyłaniają się pojedyncze pędy zakończone nietypowymi kwiatami przypominającymi broszki.

Jarzmianka większa – odmiany

Jarzmianka większa występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą głównie kolorem kwiatostanów:

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11
  • "Florence" – jedna z większych odmian, mogąca osiągnąć nawet 1 m wysokości, kwitnie na jasnoróżowo,
  • "Ruby Wedding" – to jedna z najbardziej popularnych odmian jarzmianki większej, jej kwiaty przybierają kolor rubinowy,
  • "Star of Beauty" – ciekawa odmiana wypuszczająca biało-fioletowe kwiaty, osiąga standardową wysokość do 60 cm,
  • "Star of Royals"– podobna do odmiany "Star of Beauty" dwukolorowa odmiana o białej podstawie, która przechodzi w odcienie różu,
  • "Moulin Rouge"– dosyć niska, bo sięgająca zaledwie 40 cm, odmiana o ciemnopurpurowych kwiatach,
  • "Dark Shiny Eyes" – jarzmianka większa o standardowej wysokości i biało-czerwonych kwiatostanach,
  • "Midnight Owl"– jedna z większych odmian, rosnąca na wysokość 80 cm, o ciemnym odcieniu barwy czerwonofioletowej,
  • "Roma" – odmiana o intensywnie ciemnoróżowych kwiatach,
  • "Sunningdale Variegated"– jedna z ciekawszych i nietypowych odmian. Pędy osiągają wysokość do 70 cm i zakończone są kwiatostanem w dwóch odcieniach: jasnego różu i zieleni. Dodatkowo intensywnie zielone liście mają dookoła białą, nieregularną obwódkę.

Naturalna broszka – charakterystyka jarzmianki większej

Jarzmianka większa to wieloletnia, kwitnąca bylina. Wyróżnia się dużymi, bujnymi, zielonymi liśćmi i licznymi kwiatami występującymi w wielu kolorach i mieszankach odcieni. Liście rośliny są sztywne, ząbkowane na brzegach i błyszczące. Sprawiają wrażenie nawoskowanych. Dodatkowo kolorowe kwiatostany mienią się i błyszczą w słońcu, dzięki temu jarzmianka większa jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną. Nie tylko znalazła swoje stałe miejsce w ogrodzie na barwnych rabatach, ale też wykorzystywana jest do komponowania bukietów, jako jeden z głównych kwiatów ciętych. Jarzmianka większa rośnie w zróżnicowanym środowisku. Dobrze czuje się zarówno przy zbiornikach wodnych, jak i na łące pośród wysokich i suchych traw.

Jarzmianka większa kwitnie od maja do października. W okresie tym sztywna łodyga wyrasta ponad liście i wypuszcza kolorowy kwiat o kształcie przypominającym gwiazdę. Jest on odporny na wiele czynników, dlatego pozostaje w niezmienionej formie przez prawie cały okres kwitnienia.

Jarzmianka większa – pielęgnacja i uprawa

Jarzmianka większa jest prosta w uprawie, a jej pielęgnacja ogranicza się głównie do usuwania przekwitłych i przesuszonych łodyg oraz kwiatostanów. Bylina nie lubi suszy, dlatego należy zapewnić jej regularne podlewanie. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie podłoża ściółką, która zapobiegnie odparowaniu wilgoci. Dodatkowo co 3–4 lata należy przeprowadzać zabiegi odmładzania, polegające na podziale rośliny na kępy (oddzieleniu młodych pędów od starych i posadzeniu ich w nowym miejscu).

Jarzmianka większa jest mrozoodporna. Nie będą dla niej problemem również upały, pod warunkiem, że zapewni się jej dostęp do wody.

Dobrze czuje się z innymi roślinami. Posadzona w żyznej i wilgotnej glebie będzie rosła wiele lat.

Decydując się na jarzmiankę większą, należy wcześniej dobrze przygotować teren. Ziemia powinna być przekopana i dokładnie oczyszczona z resztek chwastów i pozostałości po innych roślinach. Następnie należy ją nawieźć kompostem. Posadzone jarzmianki większe należy obficie podlać i osłonić ściółką. Po pierwszym kwitnieniu wskazane jest przycięcie rośliny blisko podłoża, by mogła na nowo się od niego odbić i wypuścić silne, zdrowe i zielone pędy.

Jarzmianka większa – rozmnażanie Rozmnażanie jarzmianki większej odbywa się poprzez sadzonki otrzymane w procesie odmładzania. Naturalnie roślina rozmnaża się przez samosiew. Przekwitnięte i wysuszone kwiatostany mają w sobie nasiona, które opadając na ziemię, mogą się przyjąć i dać początek młodym kiełkom.

Jarzmianka większa – choroby i szkodniki

Jarzmianka większa najczęściej atakowana jest przez mszyce, które osiadają na liściach i obgryzają je. Dodatkowo bylinie zagraża mączniak, za rozwój którego odpowiada grzyb. Zajęte nim liście i pędy pokrywają się białym, matowym nalotem, w strukturze przypominającym mąkę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jelena Safronova / Getty Images

Pozostałe wiadomości